Skoči na glavni sadržaj

Biti Pedro, pardon, glavni urednik televizije

Forum odabrao

Izdanje:

Nema nezahvalnijeg posla od funkcije glavnog urednika na televiziji. Svima si kriv, ni za što zaslužan. Ako je program dobar, onda su dobri oni koji ga rade, ako je loš, kriv je, naravno, glavni urednik. Lijepo kaže stara mudrost: “Još se nije rodio tko bi svima ugodio”.

 A pretendenata na ugodu koliko vam drago, od onih legitimnih, a to su naravno gledatelji, do onih koji kažu: ne diraj mi emisiju, moja emisija, moja slobodica. Nema veze što ju je pojelo vrijeme i što je više nitko ne gleda, bitno je da sam Ja na ekranu. I sad valja plivati između svih tih Scila i Haribda, između političkih, marketinških i inih pritisaka, pratiti gledanosti, usklađivati programe jer je nekad netko rekao da je Prvi program važniji od Drugog, valjda zato jer je na njemu više politike, odgovarati raznim vijećima i javnosti, biti svima na raspolaganju 24 sata na dan. Pa još barem da je taj posao nešto ekstra plaćen, a nije. Ima više novinara koji su bolje plaćeni. Kako za svaki kvalitetan program treba vremena jer valja povezati proizvodnju programa s terminima emitiranja i uspostaviti naviku gledatelja, taman kad glavni urednik postigne neke rezultate, u pravilu ga smijene. Kratak je vijek trajanja u toj fotelji. Čudim se i divim svima koji se javljaju na funkciju Pedra, pardon, glavnog urednika. Tko god bio izabran, želim mu (joj) puno sreće. I te kako će je trebati.