Skoči na glavni sadržaj

Boban, Šimić i Zajec su ljudi koje bismo voljeli vidjeti u Dinamu

Društvo

Izdanje:

Vođe BBB-a pričaju zašto su u ratu s klupskim upravama i Zdravkom Mamićem. Ne ponose se svim navijačkim akcijama, ali obećavaju da će uvijek biti glasni i žestoki protiv kriminala u klubu
boban_simic_i_zajec_su_ljudi_koje_bismo_voljeli_vidjeti_u_dinamu-dinamo-487.jpg

Pixsell/Jurica Galoić, Goran Stanzl

Da li su Bad Blue Boysi navijači koji samo vole Dinamo, huligani kako ih zovu čelnici kluba i dobar dio javnosti, ili pak sasvim obični ljudi, koji su u braku, imaju stalno zaposlenje, djecu, kredite? Pokušao sam pronaći odgovor u nekoliko posljednjih dana, kada je napetost između BBB-a i čelnika Dinama dosegnula kritičnu točku. Prošetao sam Tkalčom, bio na utakmici u Kranjčevićevoj, vrtio film prošlosti kojoj sam svjedočio, eto, baš od te 1986. godine kada sam kao srednjoškolac Gornjogradske gimnazije odlazio u Maksimir. Tomislav Glušić, mnogi ga znaju pod nadimkom Petrinjac, danas ima 40 godina, 450 gostovanja s Dinamom, 26 godina aktivni je navijač Dinama i BBB.

Zaposlen je u jednoj gradskoj tvrtki, ima sina Frana starog šest godina. Za mnoge izgleda rabijatno, agresivno, no nedvojbeno je osoba s jakom osobnošću. Pozdravili smo se, dok mu se sinčić motao oko nogu. Tomislav me, iako to nisam očekivao, dočekao na nož. - Pratio sam što si pisao sve ove godine i svojim si tekstovima znao iskriviti sliku o nama. Proglasio si nas huliganima više puta, ali nisi imao potpuni uvid. Niti ti, ali niti tvoje kolege - rekao je Tomislav Glušić. Nisam se ustručavao odmah mu odgovoriti: - Stojim iza svega što sam napisao. I ja pratim Dinamo na ovaj ili onaj način već 25 godina i nikada neću odobriti bilo kakvu vrst huliganizma. Niti fizičkog niti verbalnog.

Znao sam konstatirati da mogu shvatiti borbu za neki cilj, neki ideal, ali metode vam nisu dobre. Kroz povijest BBB kao navijačka skupina dobila je reputaciju jedne od opasnijih u Europi. Duga je niska ozbiljnih nereda. Bergamo, Auxerre, Milano, Kapfenberg, Prag, Temišvar, Udine... - Nitko nas za to ne može amnestirati. Bilo je u našim redovima u sada već skoro tri desetljeća raznih ljudi, s raznim idejama. Ne možeš kontrolirati takvu masu iz koje iskoči pojedinac koji napravi izgred. No, nigdje na svijetu nogometni navijač, koji odlazi na tribinu, gostovanja, nije bubica. To je na neki način stil života. Ali nismo zbog toga svi huligani - govori Glušić.

Originalni članak objavljen je u tiskanom izdanju