Skoči na glavni sadržaj

HRT treba nove ljude, ova uprava pretvara ga u škver

Goran Rotim

Izdanje:

HRT-ov vanjsko-politički urednik i novinar opet će se kandidirati za funkciju glavnog ravnatelja HRT-a
hrt_treba_nove_ljude_ova_uprava_pretvara_ga_u_skver-rotim-485.jpg

Goran Stanzl/Pixsell

U vrijeme kada se radi na Izmjenama i dopunama Zakona o HRT-u, nakon čijeg će usvajanja uslijediti i izbor novog prisavskog vodstva, već su u opticaju imena nekih ljudi za koje se nagađa da će se natjecati za funkciju novog glavnog ravnatelja HRT-a. Jedno od imena koje se spominje je i ono vanjsko-političkog novinara HTV-a, Gorana Rotima.

f: Već se proširio glas da ste vi novi glavni ravnatelj HRT-a. Pa, ima li istine u tome?

Onoliko koliko je istine u vječnim hodničkim naklapanjima na Prisavlju... U svakom slučaju, niti su me hodnici kandidirali, niti će me hodnici birati. Bio bih spreman sutra potpisati ugovor da do kraja karijere radim novinarski i reporterski posao te uređujem i vodim Paralele, ali da se kuća ne “ljulja” i ne ruši. Sada se aktivno bavim izmjenama Zakona o HRT-u, čime sam se bavio i 2010. kada sam se kandidirao za glavnog ravnatelja HRT-a. Lani sam se pak kandidirao za glavnog urednika HTV-a. Nisam skrivao ambicije i nisam nikada bježao od odgovornosti, niti čekao da netko drugi riješi probleme. Tada su pobijedili drugi. Ostvarili su rezultate kakve su ostvarili. Sada se mijenja Zakon, nakon kojeg će se očito puno toga mijenjati i na HRTu. Bude li tako i bude li potrebe da prekinem novinarsku karijeru, spreman sam to učiniti.

f: Znači, kandidirat ćete se?

U tom smislu - da.

f: Kakve će promjene i ciljeve sadržavati vaša kandidatura?

HRT u pet godina može biti među pet najboljih javnih radiotelevizija u EU! Naša misija bit će proizvodnja i prodaja kvalitetnih programa. Volio bih vidjeti spajanje Dječjeg, Obrazovnog i Znanstvenog TVprograma u jedan. Njegov iskorak u multimediju, sa snažno itegriranim školskim kurikulumima u vlastitom sadržaju, jedan je od glavnih ciljeva na čemu “prolazimo ili padamo”. Ili zauvijek gubimo mladu publiku. Radikalni zaokret nabolje u kvaliteti Informativnog programa. Prepoznatljiva i vjerodostojna proizvodnja Dokumentarnog i Dramskog programa. U Zabavnom, manje licenci, više domaće pameti i kvalitete. Natječaji. Sport ne može biti “rupa bez dna” i ne može duboko zalaziti u zonu komercijalnog. Radio funkcionalno integriran s televizijom, a Glazbena proizvodnja više u službi naših programa. Svi skupa u multimedijskom okružju. Poslovno: pokrenuti Obiteljski HTV3 te kanal Vijesti i magazinskih sadržaja na specijaliziranom HTV4. Odmah. S postojećim ljudstvom, novcem i tehnologijom. To smo obvezni i sada, ali nitko ne pita zašto vječno kasnimo. Kadrovska i financijska konsolidacija unutar jednog kvartala. Potom, zahtjevan posao usvajanja novog Ugovora o javnom servisu između HRT-a i Vlade. Kad tako budu postavljeni ciljevi slijedi restrukturiranje, isključivo prema profesionalnim kriterijima. Potom tehnološka i programska obnova.

Originalni članak objavljen je u tisku