Skoči na glavni sadržaj

Hrvatska s Kanadom na SP-u? To nije šala...

Hokej

Izdanje:

S jačanjem Medveščaka jača i reprezentacija, stvara se momčad koja bi uskoro mogla pobjeđivati i Slovence i Austrijance.

Priča Medveščaka u EBEL-u ušla je u treću sezonu, a ledena bajka traje i dalje. Medvjedi su se iz sportskog hita transformirali u brand, a interes za njih ne jenjava. Na krilima ove priče o uspjehu vodeći ljudi hrvatskog hokeja spremaju novi iskorak - stvaranje jake i moćne reprezentacije koja bi se u skoroj budućnosti mogla naći u društvu najboljih svjetskih momčadi. - Medveščak i stvaranje nove reprezentacije su dvije usko povezane stvari. Kad smo kretali u projekt medvjeda u EBEL-u, koncentrirali smo se na dovođenje stranih igrača jer hrvatska baza nije bila dovoljno kvalitetna za igranje austrijske lige.

Ono što nas je vodilo da idemo u sve ovo je velika baza iseljeništva i to ne samo iz Kanade i SAD-a već i iz Njemačke i Švicarske i drugih država. Dobrih hrvatskih sportaša ima po cijelom svijetu - govori nam predsjednik Medveščaka Damir Gojanović koji napominje da u prvoj godini mnogi nisu vjerovali u njihov projekt. - Danas više nije tako. Sve je otišlo tako daleko da u Americi i Kanadi hokejaškom svijetu svi znaju za Medveščak, a u iseljeništvu naše utakmice i gledaju - objašnjava. Pravila Međunarodnog hokejaškog saveza (IIHF) kažu da igrač mora igrati dvije godine u domaćem klubu da bi mogao igrati za reprezentaciju. a mnogi od današnjih medvjeda ispunili su tu obvezu.

Nedostupni samo NHL igrači
- Ranije nitko od kvalitetnijih igrača nije htio niti čuti da bi igrao u Hrvatskoj, a danas u ozbiljnu ligu kao što je EBEL možemo dovesti bilo koga tko nije u rangu najjačih svjetskih liga poput NHL-a ili druge američke lige AHL-a, a registriran je za NHL momčad. Igrači u AHL-u, koji ne igraju NHL po sezoni dobivaju oko 50.000 dolara ili oko 30.000 eura što se uklapa u naše platežne mogućnosti - otkriva Gojanović. Premijera nove, za par igrača pojačane hrvatske vrste, dogodit će se sredinom studenog kad Hrvatska igra na turniru u Poljskoj. - Mislim da će se već ove godine vidjeti ogromna razlika u kvaliteti reprezentacije kada u njoj zaigraju Prpic, Sertich, Hećimović i još nekolicina.

Mislim da ćemo za C skupinu u kojoj smo sada, biti prejaki. Bit će to razlike izražene s najmanje pet pogodaka prednosti. Nakon ove faze, sljedeći je cilj B skupina u kojoj se nalaze ozbiljne reprezentacije s kojima smo već igrali i to je u ovom trenutku naša razina naša razina. Ako se ovaj projekt nastavi kao dosad i ako se ti igrači budu zadržavali u Hrvatskoj, vjerujem da se za dvije ili tri godine Hrvatska može uključiti u borbu za ulazak u A diviziju među 16 najboljih svjetskih reprezentacija - procjenjuje Gojanović.

Teško do OI u Sočiju
Ima onih koji ozbiljno razmišljaju i o prolazu na olimpijski turnir u Sočiju 2014. za koje kvalifikacije počinju u studenom 2012., no razgovor sa upućenima u problematiku otklanja takvu mogućnost. - Prvi bi krug tih kvalifikacija trebali proći, no na završnim u veljači 2013. nemamo previše izgleda u društvu Bjelorusije, Kazahstana. Letonije i ostalih. Naime, na OI direktno ide samo devet najboljih po renkingu, svi ostali igraju kvalifikacije za tri preostala mjesta. Uostalom, do tada još dosta naših igrača neće imati pravo nastupa za reprezentaciju. Pravu snagu nove Hrvatske moći ćemo iskusiti najranije za tri ili četiri godine - smatra sportski direktor naših nacionalnih selekcija Dragutin Ljubić.

Kao i Gojanović i Ljubić, i igrači vjeruju u novi iskorak reprezentacije prema vrhu. Zagrepčanin Dominik Kanaet (20), napadač Medveščaka, koji već dvije godine igra za A nacionalnu vrstu, tvrdi: - Kako igrači Medveščaka budu stjecali pravo nastupa za Hrvatsku, naša će kvaliteta biti sve izraženija. Sljedeće godine već ćemo biti jači za desetak igrača, a one iza za još dodatnih pet ili šest. Iako mi je, kao i svakom hokejašu, san igrati na olimpijskom turniru, mislim da nam Soči ipak dolazi prerano - napominje Kanaet, ali i dodaje: - Sa plasmanom u A diviziju među 16 najboljih svjetskih reprezentacije je ipak druga priča. Za par sezona ozbiljno ćemo konkurirati za ulazak u elitno društvo.

Suparnici će nam biti sastavi poput Austrije ili Slovenije za koju igraju hokejaši Olimpije i Jesenica te nekolicina njih koji igraju u inozemstvu. Ovakav Medveščak može s njima - procjenjuje Dominik. ‘Lički div’ Joel Prpic jedan je od kroatokanađana koji od ove sezone ima pravo nastupa za reprezentaciju. Iako mu je gotovo 37 godina, posebno se raduje onom što dolazi. - Igrao sam u mlađim danima par utakmica za momčad Kanade koja je igrala turnir u Europi, bio je poseban doživljaj igrati za svoju zemlju. Ako me zdravlje posluži, par godina branit ću boje moje nove domovine. Mislim da je put kojim su krenuli u hrvatskom hokeju dobar i logičan, pa zar sastav Italije na OI u Torinu nije bio sastavljen isključivo od Amerikanaca i Kanađana talijanskog porijekla?

Već postoji i stalno se razvija baza kvalitetnih mladih igrača rođenih u Hrvatskoj koji imaju važne uloge u reprezentaciji. Što bi bilo da igramo na SP-u protiv Kanade? Uh, kakav bi to trenutak bio. Zapamtite, ova će vrsta biti dobra, a ovo zadnje nikako nije nemoguća misija - uvjerava Prpic. - Veselim se nastupu za Hrvatsku, momčad će u godinama koje dolaze kvalitetom stalno rasti, uspinjati se prema vrhu, a naš je konačni cilj A divizija - kaže Andy Sertich, još jedan novak u hrvatskoj reprezentaciji.

Mateša: cilj su domaći igrači
U cijelu je priču umiješan i HOO kojeg itekako zanima da u budućnosti vidi jednu hrvatsku momčad na ZOI. Prvi čovjek krovne olimpijske organizacije u nas, mr. Zlatko Mateša, kaže: - Pomažemo Medveščaku i to ćemo raditi i ubuduće jer u tom projektu vidimo svoj interes. U prvom će se razdoblju, pored igrača hrvatskog porijekla, reprezentacija morati morati osloniti i na pomoć nekih stranaca, no njih će kasnije, siguran sam, zamijeniti mladi domaći igrači.

Škole hokeja su pune, popularnost ovog sporta je strašno narasla. Ako cijelo kolo Prve HNL skupi 11.500 gledatelja, a Medveščak u kolu EBEL-a u Areni gleda njih 15.000, onda je jasno da će se velik broj djece početi zanimati za hokej i da se znatno širi baza ovog sporta. A to je najveća vrijednosti, iz toga sve proizlazi...