Skoči na glavni sadržaj

Hrvatskim sportom vladaju diktatori, a njih je stvorila država

Intervju

Izdanje:

Radić mora otići zato što nas nema na OI u Londonu. Mamić? Znao je napraviti novac, ali se ne zna ponašati
hrvatskim_sportom_vladaju_diktatori_a_njih_je_stvorila_drzava-novosel-429.jpg

Sanjin Strukić/Pixsell

Mirko Novosel je otvorio vrata svog muzeja u podrumu zgrade na zagrebačkom Zrinjevcu gdje stanuje, prošetao s nama što je bilo sasvim dovoljno da stanem mirno i naklonim se epohalnoj sportskoj karijeri. Tu je skrivena priča o velikom uspjehu, ali danas u 73. godini Mirko Novosel je nesretan. Zbog košarke koja je odletjela u provaliju, zbog općeg stanja hrvatskog sporta. Uz život koji je dao košarci, Mirko je radio tri godine u Dinamu, tada Croatiji, bio je predsjednik SOFK-e, radio je kao sportski djelatnik i u našoj državi. Aktualna je i promjena političkog pogleda prema sportu koju Novosel prati.

f: Novi ministar sporta Željko Jovanović krenuo je s bombastičnim izjavama da će isušiti nogometnu močvaru, da će sportu vratiti status koji pripada, uza to i dostojanstvo. Kako bi ste ocijenili taj nastup?

Razgovarao sam prije nekoliko danas s njegovim pomoćnikom Perom Skansijem i rekao mu ako država želi srediti stanje u sportu mora se puno kvalitetnije postaviti od svih prijašnjih vlasti. Ako se mijenjaju ljudi u velikim državnim tvrtkama meni je logično da se to učini i u sportu, ali ne i u nogometu.

f: Dobro, Jovanović je mislio na kriminal u sportu?

Slažem se, ali taj kriminal treba najprije dokazati. Treba vidjeti što će biti nakon ove afere koji je otvorio Maleš. Imamo završenu aferu Offside i mi tu možemo samo govoriti o moralnim odlukama. Nema dvojbe da je čelništvo HNS-a zbog toga moralno odgovorno, a znamo što rade moralni ljudi. No, država ne financira HNS, on živi od rezultata reprezentacije, FIFA i UEFA su tu stroge i mislim da novi ministar ne treba trošiti svu snagu.

f: Posebno se novi ministar obrušio na Zdravka Mamića?

Njemu se ne može osporiti da je dobro trgovao i da je Dinamu donio financijsku stabilnost. Jer mogao je on imati momčad s Modrićem i Ćorlukom, biti konkurentan u Ligi prvaka, ali bi bio u bankrotu. Vidim da mu je sin vratio licenciju, da više nema sukoba interesa. Ali ne možemo reći da ga nije bilo, dakle postoji ozbiljan problem. Uza sve Mamić se nije znao ponašati i to je njegov ogroman minus. Na taj se način mnogima zamjerio, a kada se zamjerite navijačima i gledateljima koji kupuju ulaznicu tada vaš opstanak na toj poziciji mora biti upitan. 

Originalni članak objavljen je u tiskanom izdanju