Skoči na glavni sadržaj

Obećavam! Brodosplit neću prodati. Nikada!

Reportaža

Izdanje:

Tomislav Debeljak, novi vlasnik splitskog škvera ne želi iznositi sve planove, ali kaže da savršenu ponudu Vlada nije mogla odbiti
obecavam_brodosplit_necu_prodati._nikada-debeljak-459.jpg

Slavko Midžor/Pixsell

Od kada je na natječaju dobio splitski škver, vlasnik DIV-a Tomislav Debeljak kaže da spava tek tri sata dnevno. Ali nije nervozan i ne djeluje uplašeno. Debeljak zrači samopouzdanjem, uvjeren je u uspjeh, ali to ne znači da nisu moguća i razočarenja. Brodosplit je veliki zalogaj. Dok smo razgovarali u njegovom uredu u Samoboru i obilazili pogon, nije skrivao da uživa u ulozi šefa. Uostalom, tijekom razgovora je rekao: “Rođen sam za poduzetnika”.

U maloj tvornici, koja ne izgleda impresivno, desetak radnika je radilo uobičajenim ritmom dok je kolega fotografirao njihova šefa. Uvjerava nas da mu je glavni motiv rad i stvaranje nove vrijednosti, a ne zarada. Odmah na početku odbija i pomisao da bi splitski škver mogao preprodati nekom arapskom šeiku ili ruskom oligarhu. To su za njega zločesta nagađanja koja pripisuje klasičnom hrvatskom jalu. Prije petnaestak godina možda bi ga to i zasmetalo, ali sada je savršeno miran. – Hoćete da vam obećam. Evo obećavam. Dok je Tomislav pri zdravoj pameti, to se sigurno neće dogoditi. Što bih ja time dobio? Što će meni novac koji će mi samo staviti teret na rame – kaže Debeljak dodajući da jednako tako nikada neće prodati svoj DIV kojega je zajedno s ocem od male radionice pretvorio u respektabilno poduzeće. – Kad umre DIV, umirem i ja. To je kao kada bih ženu dao nekome drugom. Tako bi se osjećao – kaže Debeljak.

Trenutno je u Brodosplitu zaposleno 3.500 radnika. Sindikat se digao na noge jer se boji masovnih otkaza. – Uopće ne bih htio razgovarati o šačici ljudi koji su negativni u Brodosplitu. Meni u Brodosplitu trebaju samo pozitivci i oni su kritična masa. Zato smo dali ponudu. Kada dođemo prvi dan u Brodosplit, možete to slobodno napisati, bolje je da ne dolaze na posao oni koji nisu pozitivni. Neka ostanu doma, jave se svome šefu i kažu: “Ja sam danas negativan”. Dobit će plaću, ali ako nakon toga neće postati pozitivni, više neće moći zaraditi plaću – ističe Debeljak naglašavajući da on i njegova tvrtka nisu krivi za trenutno stanje u škveru. – Sada je svaki brod gubitak.

Realnost je Brodosplita da trenutno manje od 1000 ljudi ima posao. Naš prvi zadatak je odmah preko noći zaposliti što veći broj ljudi– kaže Debeljak. Izbjegavao je reći konkretne brojke jer ne zna što će zateći kada preuzme škver. Ipak pretpostavlja da bi od 2000 do 3000 radnika moglo zadržati posao. Drugim riječima, u najboljoj varijanti otkaz bi trebalo dobiti 500, a u najgoroj čak 1500 radnika. Prvo što će napraviti je veliko testiranje svih radnika kako bi točno vidio s čime raspolaže. Neki će zadržati sadašnja radna mjesta, neke će raspodijeliti na druga, a nekima će ponuditi otpremnine. Uostalom, kaže da su mu sindikalci rekli da veliki broj ljudi čeka otpremnine.

Originalni članak objavljen je u tisku