Skoči na glavni sadržaj

Članica grupe Femen dobila otkaz na poslu zbog političkog aktivizma

clanica-grupe-femen-dobila-otkaz-na-poslu-zbog-politickog-aktivizma-6431-8306.jpg clanica-grupe-femen-dobila-otkaz-na-poslu-zbog-politickog-aktivizma-6431-8308.jpg clanica-grupe-femen-dobila-otkaz-na-poslu-zbog-politickog-aktivizma-6431-8310.jpg clanica-grupe-femen-dobila-otkaz-na-poslu-zbog-politickog-aktivizma-6431-8312.jpg

Angelina Diash u toplesu je zaskočila češkog predsjednika Miloša Zemana na biralištu u Pragu, na grudima joj je pisalo “Zeman je Putinova drolja”, a to je i uzvikivala
Foto: Femen

Uoči nogometne utakmice između Ukrajine i Turske u Harkovu uletjela je na teren, a na golim prsima joj je pisalo „Erdogan ubojica“
Foto: Femen

"Mislim da su neki ljudi previše konzervativni i da im je teško da u svom okruženju imaju osobu koja radi nešto posebno, nešto što nije uobičajeno“, rekla je Diash
Foto: Femen

"U mojoj krvi je da se moram boriti za neke ispravne stvari, i zato je Femen upravo ono što mi odgovara", ističe aktivistica
Foto: Femen

Članica grupe Femen poznata po “gerilskim napadima” s obnaženim grudima na predsjednike država ostala je bez posla zbog svog političkog aktivizma, javlja Radio Slobodna Evropa (RFE).

Angelina Diash, 28-godišnja aktivistkinja iz Ukrajine, došla je u središte pozornosti 12. siječnja kada je u toplesu zaskočila češkog predsjednika Miloša Zemana na jednom biralištu u Pragu tijekom glasanja u prvom krugu predsjedničkih izbora. Na grudima joj je pisalo “Zeman je Putinova drolja”, a to je i uzvikivala.

Angelina Diash, inače odgajateljica u dječjem vrtiću u Kijevu, za RFE je rekla da je osim uvjetne tromjesečne zatvorske kazne koju je dobila zbog “napada” na češkog predsjednika i protjerivanja iz Češke, ostala i bez posla zbog svog aktivizma i članstva u grupi Femen.

Izgubila je i angažman na jednom portalu na kojem je pisala o modi i ocjenjivala restorane.

"Mislim da su neki ljudi previše konzervativni i da im je teško da u svom okruženju imaju osobu koja radi nešto posebno, nešto što nije uobičajeno“, rekla je Diash.

Usprkos svemu ne boji se za svoju budućnost.

"Znam da sam dobra odgajateljica... Nisam frustrirana, gledam u budućnost i znam da ću naći nešto novo", kaže Diash.

Angelina je članica „sextremističke“ grupe Femen gotovo osam godina.

"Zbog boje moje kože navikla sam se boriti za svoja prava", kaže Diash, čiji je otac bio student medicine iz Angole kada se oženio s njenom majkom Ukrajinkom.

"U mojoj krvi je da se moram boriti za neke ispravne stvari, i zato je Femen upravo ono što mi odgovara", ističe.

Prije prosvjeda u Pragu kojim je ukazala na veze Zemana i ruskog predsjednika Vladimira Putina, Diash je lani u srpnju demonstrirala protiv bjeloruskog čelnika Aleksandra Lukšenka kada se ovaj autoritarni bjeloruski lider u Kijevu sastao s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom. Zbog toga joj u domovini prijeti pet godina zatvora pod optužbom za huliganstvo i odupiranje policiji.

Možda je ipak najpoznatija po protestu 2. rujna uoči kvalifikacijske utakmice za Svjetsko nogometno prvenstvo između Ukrajine i Turske u Harkovu. Samo nekoliko trenutaka prije utakmice uletjela je na teren, a na golim prsima joj je pisalo „Erdogan ubojica“.

Angelina Diash kaže da nastavlja sa svojim aktivizmom.

„Vjerujem da ukoliko želite nešto mijenjati, o tome morate govoriti i učiniti nešto, a ne samo pričati u četiri zida kako je nešto loše. Samo aktivizmom možemo mijenjati stvari i imati drugačiji život“ kaže ova mlada djevojka.

Više pročitajte ovdje.