Skoči na glavni sadržaj

Vilim Ribić: Jedan poduzetnik na ulici mi je prijetio smrću

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

vilim-ribic-jedan-poduzetnik-na-ulici-mi-je-prijetio-smrcu-7435-10061.jpg

Zaustavio me neki čovjek na ulici i počeo držati lekciju kako sam parazit. Pitao sam ga kako to misli da sam parazit, da bi mi onda otkrio da je on poduzetnik. Pogledajte samo što rade mediji koji su u vlasništvu poduzetnika. Nisu oni nikakvo ogledalo stvarnosti, nego su i sami poduzetnici koji imaju vlastite interese, a jedan od njih je da sindikata nema, pa ne čudi da nam po ulici prijete smrću, kaže Vilim Ribić

Povodom Prvog maja nije bilo teško pronaći sugovornika. S obzirom koliko živcira sve brojnije udruge poslodavaca, bit će da nešto ima u Vilimu Ribiću, predsjedniku Matice hrvatskih sindikata.

Nismo vas se slučajno sjetili za ovaj intervju. Istražili smo tko je najveći neprijatelj i glavni krivac za pogoršavanje poduzetničke klime pa se odgovor sam nametno. Kažu da ste opasan čovjek?

Ja sam vam kao bubica i trudim se biti dobar čovjek. Ovi me ne vole, jer govorim istinu. Čak mi i prijete smrću.

Prijete vam smrću?

Da, zaustavio me neki čovjek na ulici i počeo držati lekciju kako sam parazit. Pitao sam ga kako to misli da sam parazit, da bi mi onda otkrio da je on poduzetnik. Pogledajte samo što rade mediji! Nisu oni nikakvo ogledalo stvarnosti, nego su i sami poduzetnici koji imaju vlastite interese, a jedan od njih je da sindikata nema, pa ne čudi da nam po ulici prijete smrću. Zašto bih ja bio opasan. Nisam, vjerujte mi, uopće opasan.

Znate li tog čovjeka? Što mu se zbilo u glavi? Ispada da je, poput 30-ih godina prošlog stoljeća, sindikalcima opasno hodati gradom.

Pitao sam ga otkud mu to da sam parazit. Zastao sam i pokušao mu objasniti da nije u pravu. Očito sam uspio jer se na kraju smirio. On je, čini mi se, neki mali poduzetnik. Danas ti poduzetnici, to vam je onako, ni sim ni tam.

Kako to mislite?

Nema više pravih poduzetnika. Znate što je pravi poduzetnik?

Onaj koji nešto poduzima?

Onaj koji ima pravu ideju, koji zna organizirati posao, čovjek koji živi od svojih inicijativa i rada, a ne da se navlači na državu pa moli da mu se oproste dugove i isplate plaće.

Takvih je, kaže popis Ministarstva rada, čak 85.000 koji su za preko pola milijuna zaposlenih tražili pomoć javnog novca. Nisu izdržali ni 15 dana krize?

A što da vam kažem.

Tko je onda uhljeb? Mi iz Foruma, vi iz sindikata, neki treći?

Kad idemo u pregovore za prava liječnika, učitelja i ostalih zaposlenih, Index.hr objavi naslov „Uhljebi idu u pregovore za veće plaće“. Kažu da su smo mi uhljebi, a sad je i Index tražio javni novac za plaće.

Da, i mi smo to uočili.

Baš sam danas čitao taj tekst.

Eto, niste tu informaciju mogli pročitati na puno mjesta. Mediji ponekad znaju najviše govoriti kad ne kažu ništa.

Odlično ste to napravili. Svaka čast.

Kuda dalje nakon Prvog maja? Ponudili ste jednom od glasnijih članova Draženu Oreščaninu okladu oko broja zaposlenih u javnim i državnim službama. On tvrdi da je taj postotak znatno veći u odnosu na vaše podatke. Ulog nije mali: oglas s isprikom preko cijele stranice u novinama. Je li se javio?

Nema odgovora. Znaju da lažu pa se ne usude prihvatiti. Vidjeli ste u Otvorenom Davora Huića. Vidjeli ste kako ga je Branko Bačić sredio podacima. Ne volim Bačića i HDZ, ali zbilja ga je sredio. Huić je govorio da će se morati otpustiti 15.000 ljudi zbog ukidanja rada nedjeljom. Ako je tako, onda bi ih i sad morali otpustiti, jer rade nezakonito. Ne smiju raditi sedam dana u tjedno.

Hoćete li sudjelovati u sindikalnom prosvjedu preko aplikacije Zoom?

Zvali su nas iz Saveza samostalnih sindikata. Nismo se priključili, jer ne vidim učinka, ali s druge strane možda je i pametna akcija. Teško je reći.

Što nas čeka?

Odgovorio bih vam krležijanski: „Nigdar ni bilo da ni nekak bilo“. Past će BDP, ali vratit ćemo se. Nije nam prvi put. Najvažnije je da ljudi ostanu živi i zdravi.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2020. godinu