Skoči na glavni sadržaj

Zamislite da se na natječaj za posao u HEP-u javio, recimo, Srbin

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

zamislite-da-se-na-natjecaj-za-posao-u-hep-u-javio-recimo-srbin-4920-5840.jpg

„Da se javi Srbin lud k'o prangija, di to piše da ga moramo primiti? Šta 'oćeš da ih sve šaljemo psihijatru i vidimo koji je najbolji“
Foto: Hep.hr

Zamislite situaciju da u Hrvatskoj elektroprivredi netko, primjerice, direktor Pogona Mario Marjanović, poštujući Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji jasno nalaže prednost pripadnicima manjina pri zapošljavanju s obzirom na zastupljenost u jedinicama lokalne samouprave, kaže svom nadređenom nešto ovako: 

 

Marjanović: Diša, imamo problem.

Martinek: Koji?

Marjanović: Bila mi je Mirjana za onaj Sisak... Imamo nezaposlenog Srbina koji se isto javio... Kako ćemo to riješiti?

Martinek: Ovako, napisat ćeš lijepo fino pitanja koja ćete čovjeka pitati. Onda ćemo gosponu (...) dati pitanja i odgovore, a ostalima ne bumo dali... Treba se potruditi da on bude najbolji... to je rješenje za osvježenje.

Marjanović: Vi ste još stava da (...) mora biti zaposlen?

Martinek: Jesam.

Marjanović: U čemu je poanta s njim?

Martinek: Poanta je u tome da ti je on nećak predsjednika uprave.

Marjanović: Ali znate da tamo imamo nezaposlenog Srbina.

Martinek: Nema veze. Zato sam rekao da napravite testiranje, pitanja, odgovore, kurce palce...

Marjanović: Sve je to pet, ali i dalje kršimo zakon.

Martinek: Nema veze. Nije to prvi put. 

Marjanović: Ja ovakav slučaj nisam imao.

Martinek: Mi smo zapošljavali dosta Srba.... Piše (u zakonu op.a.) da ima prednost ako ima iste kvalifikacije, zato sam ti rekao za pitanja i odgovore...

Marjanović: Ali to je farsa.

Martinek: Joj, moj Bože, pa farsa je svugdje!

Marjanović. Kršimo vrlo ozbiljan zakon!

Martinek: Ne kršimo!...Moramo ga primiti.

Marjanović: Koje su posljedice ako ga ne primimo?

Martinek: Posljedica je možda da bute imali novog direktora. Ja sam dobil naredbu od nekoga da ga zaposlim. Inače, s tim dečecom nemam niš.... Pišite izdvojeno mišljenje predsjedniku uprave i recite mu – taj tvoj ne zadovoljava...

Marjanović: Uf, uf, uf...kršimo zakon.

Martinek: Po čemu kršimo zakon? Da se javi Srbin lud k'o prangija, di to piše da ga moramo primiti? Šta 'oćeš da ih sve šaljemo psihijatru i vidimo koji je najbolji?

Marjanović: U ovom slučaju to baš nije tako!

Martinek: Vi to možete izabrati, ali ja to neću potpisati. Poništit ću natječaj, pa idemo ispočetka... Jebiga, ako niš, zaposlit ću ga u Osijeku i onda prebaciti u Sisak.

Marjanović: Ne pod cijenu smjene, nego pod cijenu otkaza to neću potpisati.

Martinek. Pa nemoj, Mario.