Skoči na glavni sadržaj

Dačić: Ne očekujem da Grabar Kitarović bude hrvatski Šešelj

dacic-ne-ocekujem-da-grabar-kitarovic-bude-hrvatski-seselj-2792-2894.jpg

"Kako su to sad svi tamo Hrvati? Zamislite da mi ovdje svim Hrvatima kažemo: 'Vi ste Srbi'. To bi onda bilo u Europskom parlamentu", ustvrdio je Dačić
Foto: FaH

Srbijanski vicepremijer i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić u ponedjeljak je u tv-intervjuu čestitao Kolindi Grabar Kitarović na izboru za predsjednicu Hrvatske i poručio kako "ne očekuje da ona bude hrvatski (Vojislav) Šešelj", već da vodi računa o odnosima Hrvatske i Srbije.

"Čestitam Kolindi Grabar Kitarović na izboru za predsjednicu i nadam se da će raditi na otklanjanju problema i uspostavi dobrog ozračja za suradnju Srbije i Hrvatske. Mi želimo dobre odnose i da ih unaprjeđujemo", izjavio je Dačić za regionalnu televiziju N1.

U povodu izjave Grabar Kitarović da Hrvatima smatra sve građane Hrvatske, pa tako i Srbe kao državljane RH, Dačić je ocijenio kako bi takva eventualna izjava u Srbiji o Hrvatima kao državljanima Srbije izazvala raspravu u Europskom parlamentu.

"Kako su to sad svi tamo Hrvati? Zamislite da mi ovdje svim Hrvatima kažemo: 'Vi ste Srbi'. To bi onda bilo u Europskom parlamentu", ocijenio je Dačić.

Srbijanski šef diplomacije rekao je kako ne očekuje da Kolinda Grabar Kitarović "bude hrvatski (Vojislav) Šešelj", već da bude "predsjednica koja će voditi računa o svojoj državi čiji je interes da ima dobre odnose sa Srbijom".

Grabar Kitarović je ranije u emisiji "Intervju 20" BHT1 objasnila da je tijekom predizborne kampanje sve građane oslovljavala kao "Hrvate i Hrvatice" jer je, po njezinu mišljenju, "Hrvat i onaj tko je pravoslavne vjeroispovjesti i Srbin po nacionalnosti ... On je Hrvat u smislu hrvatskog državljanina".

U razgovoru za N1 Ivica Dačić je, komentirajući preuzimanje predsjedanja Organizacijom za europsku sigurnost i suradnju (OESS), ocijenio kako Srbija ima priliku sudjelovati u rješavanju problema, a ne predstavljati problem, kako je to bilo u prošlosti".

"U OESS-u kažu da u posljednjih 20-30 godina nije bilo težeg trenutka za predsjedanje. Veoma je odgovorna naša pozicija i trebamo je iskoristiti u smislu jačanja kredibiliteta i ugleda naše zemlje", rekao je srbijanski vicepremijer i šef diplomacije Ivica Dačić u razgovoru za regionalnu televiziju N1.