Skoči na glavni sadržaj

Desmond Tutu ide na Mandelin ispraćaj

Sanja Despot

<p>Kao novinarka i urednica prošla više redakcija dnevnih i tjednih novina, a nije izgubila strast za novinarstvom, ni uvjerenje da je ono potrebno.</p>

desmond-tutu-ide-na-mandelin-ispracaj-1301-1211.jpg

Mandela će biti pokopan u nedjelju u rodnom Qunu
Foto: EPA

Među 4.500 ljudi koji će prisustvovati pokopu Nelsona Mandele u njegovom rodnom mjestu Qunu u nedjelju će se ipak pojaviti nadbiskup Desmond Tutu. On je u subotu objavio kako ga nitko nije pozvao na događaj i da bi bilo "nepristojno prema Tati (Mandeli) da upadam na nešto što je označeno kao privatni obiteljski pogreb", te dodao: - Da smo ja ili moj ured bili informirani kako smo poželjni, ništa na svijetu ne bi me natjeralo da to propustim.

Njegova kći Mpho Tutu ranije je objavila kako njen otac nije akareditiran kao svećenik na ispraćaju. Desmond Tutu držao je propovjedi na sprovodima svih glavnih boraca protiv aparthejda kao što su bili Steve Biko, Chris Hani i Walter Sisulu.

U vrijeme dok je Mandela bio na izdržavanju svoje 27 godina duge zatvorske kazne, Tutu je bio najprominentnija figura pokreta protiv aparthejda. Nobelovu nagradu za mir dobio je 1984. zbog svoje nenasilne borbe protiv rasističkih vlasti Južnoafričke Republike. Nakon izlaska Mandele iz zatvora Desmond Tutu bio je na čelu Komisije za istinu i povjerenje čiji je rad imao neprocjenjivu vrijednost za budućnost JAR-a.

Predstavnici vlade rekli su da mu za dolazak ne trebaju akreditacije i da je on svakako na listi pozvanih, što ga je, naposljetku, natjeralo da se predomisli.

Slavni nobelovac i predsjednik Jacob Zuma sukobili su se prije dvije godine kada je na proslavu svog 80. rođendana Desmond Tutu pozvao i Dalaj Lamu, ali mu vlada nije dala vizu za ulazak u zemlju. Tutu, za kojeg se navodi da predstavlja savjest JAR-a, tada je ustvrdio da su južnoafričke vlasti gore od prijašnjeg bijelačkog režima.

Agencije podsjećaju i kako je prije izbora 2009. godine Tutu rekao da je toliko skeptičan prema Jacobu Zumi i vodstvu Afričkog nacionalnog kongresa da razmišlja da uopće ne izađe na izbore. Nije mu se svidjelo što su uoči izbora odbačene optužbe koje su protiv Zune podignute za silovanje i korupciju.