Skoči na glavni sadržaj

Gradonačelnica Sinja zbog „prepolemičnosti“ zabranila promociju knjige o ukazanju Gospe 1715. godine

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

gradonacelnica-sinja-zbog-prepolemicnosti-zabranila-promociju-knjige-o-ukazanju-gospe-1715.godine-5975-7552.jpg

"Jedno od osnovnih marioloških pitanja je zašto bi se Gospa ukazala samo Turcima i zašto bi se pritom ponašala kao ratnica, s obzirom da je njezina narav milosrdna", objašnjava autor zabranjenje knjige Ante Čarić

Teolog iz Sinja Ante Čarić napisao je knjigu „Gospa Sinjska – prilog razumijevanju“. Vjerojatno se za tu knjižicu od kojih stotinjak stranica ne bi čulo puno dalje od Cetinske krajine i eventualno Splitsko-dalmatinske županije, da se za to nisu potrudili njegovi sugrađani iz gradske vlasti.

Čarić je, naime, s lokalnim dužnosnicima dogovorio da se u okviru „Dana Alke i Velike Gospe“, odnosno „Sinjskog ljeta“ - kako je nedavno preimenovan kulturni program u srpnju i kolovozu - održi promocija njegove knjige koju je, važno je istaći, sam objavio, budući da mu isti taj Grad nije dao nikakvu financijsku podršku.

Dogovorena promocija bila je dio službenog programa sve do 19. srpnja kada je naprasno skinuta iz njega, da bi se 20. srpnja opet pojavila, a onda opet - neposredno pred promociju – zauvijek izbačena, o čemu su pisale Novosti

Razlog je, službeno su objasnili autoru, prepolemičnost knjige?! U čemu se krije Čarićeva „prepolemičnost“, najbolje je u kratkom odgovoru Čariću objasnila gradonačelnica Sinja Kristina Križanac, koja je na tu funkciju došla s Nezavisne liste dr. Stipe Jadrijevića, sinjskog kirurga sa zagrebačkom adresom. „Dok sam ja, Kristina Križanac, gradonačelnica Grada Sinja, neću dozvoliti nikome da u javnom prostoru vrijeđa vjerovanje mojih sugrađana u Zaštitnicu grada Sinja, Čudotvornu Gospu Sinjsku!“

KRIVO TUMAČENJE

Pitali smo Čarića, koji je – da ponovimo – teolog, čime je to u knjizi uvrijedio Sinjane i njihovo „vjerovanje u Gospu Sinjsku“. „Kad mi je preko telefona rečeno objašnjenje da mi je knjiga prepolemična, nasmijao sam se premda mi, priznajem nije bilo svejedno. Ipak mi izbacuju mi knjigu. Naravno da nisam imao namjeru nikoga uvrijediti. Ovu knjigu sam pisao pet godina u suradnji s profesorom Domagojem Runjom sa Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu koji je napisao i osvrt. Želio sam je s ponosom predstaviti svojim sugrađanima“, kaže Čarić.

Čarić je  proučavao povijesne i teološke spise koji govore o tom događaju i utvrdio da nije točna teorija po kojoj se malobrojna sinjska vojna posada obranila od nadmoćne turske vojske uz pomoć Gospine objave. „Knjigu sam podijelio u dva dijela. U prvom dijelu se bavim povijesno-hermeneutičkim čitanjem turske opsade Sinja 1715. godine, a u drugom njezinim teološkim, odnosno mariološkim aspektom. Iščitavajući knjige utvrdio sam da je sporan dio po kojem se Gospa ukazala Turcima hodajući po gradskim zidinama. Uostalom, u tekstovima iz tog vremena tako nešto nigdje nećete pronaći. Prvi put se taj događaj spominje tek 42 godine poslije opsade. Jedno od osnovnih marioloških pitanja je zašto bi se Gospa ukazala samo Turcima i zašto bi se pritom ponašala kao ratnica, s obzirom da je njezina narav milosrdna. Hermeneutičkom metodom zaključio sam da joj to nije u naravi i da ta cijela priča jednostavno ne stoji. Teorija koju knjiga dokazuje promatra ove povijesne događaje kao naravne i bez Gospine objave“, naglašava Čarić, što je očito bilo previše za gradske vlasti koje se strogo drže službeno propisane teorije po kojoj se Gospa ukazala i tako preplašila Turke koji su nakon toga pobjegli natrag u Bosnu.

Čarić ističe da se ni ostali podaci kojima se danas barata kao istinitim, vjerojatno nisu točni, budući da broj Turaka varira od 20 do 60 tisuća, kao i broj vojnika koji su branili utvrdu koji je između 400 i 1.500 ljudi.

Napisao je i otvoreno pismo gradskoj vlasti koje je objavio sinjski portal Ferata u kojem se pita tko stoji iza ovog izbacivanja. „Uistinu ne znam! Mogu pretpostaviti da se iz grada nisu htjeli zamjeriti franjevcima; ili da Turistička zajednica grada Sinja ovim knjigama ruši svoju kompletnu ponudu koju su bazirali na Gospi i tobožnjem čudu; ili su možda krivi sami franjevci (naravno ne svi, odnosno ne oni prosvjećeni koji znaju što je istinska sloboda govora); ili možda neke druge udruge i pojedinci usko vezani uz kulturu grada ili Crkvu?“, piše Čarić i pita gradonačelnicu znači li ova zabrana promocije njegove knjige povratak u vrijeme „Index(a) Librorum Prohibitorum“ odnosno „indeksa zabranjenih knjiga“?

NEPOLEMIČNO LJETO ŽELIM!

Odgovorio mu je, također na Ferati, gradski pročelnik za kulturu Željko Sesardić koji ga je optužio za samopromociju i vrijeđanje i to „samo zbog toga što mu se nije omogućilo predstavljanje knjižice“. „Nevjerojatan je način na koji Ante Čarić pokušava skrenuti pozornost javnosti na sebe i svoju umišljenu veličinu, vrijeđajući pri tome Gradonačelnicu ovog Grada i njene suradnike, nazivajući ih prostačkim imenima, samo zbog toga što mu se nije omogućilo predstavljanje knjižice 'Gospa Sinjska-prilog razumijevanju' u Programu 'Sinjsko ljeto 2017.' Jedini i osnovni razlog zbog kojeg predstavljanje ovog uratka nije uvršteno jest to da se po našoj ocjeni i ocjeni većine članova Kulturnog vijeća, navedena knjižica 'Gospa Sinjska-prilog razumijevanju' autora Ante Čarića koncepcijski ne uklapa u Program. Kako Program donosi gradonačelnica osobno, cijenila je da ovakav uradak ne treba biti sastavni dio programa, da uoči Svetkovine Velike Gospe jedna ovakva polemika nije potrebna, a ako autor želi polemizirati s vjernicima, nevjernicima, crkvom i ne znam već s kim na temu Gospina ukazanja, odnosno ne ukazanja kako on tvrdi, neka to slobodno uradi u osobnoj režiji, putem performansa ili na neki drugi način, ali bez potpore Grada Sinja“, oštar je profesor Sesardić.

Čarić kaže da je zapravo osnovni problem međusobno nerazumijevanje. „Sinj je konzervativna sredina. Slobodnije razmišljanje i uvažavanje tuđeg mišljenja još je u povojima, a još kad je u pitanju Gospa i emocije snažnije prorade. Možda je upravo u tome stvar. Bio sam spreman prihvatiti alternativni  termin i promociju održati na jesen, ali mi ga nitko nije ponudio, nego su mi napisali da sam za psihijatriju. Ponuđena mi je promocija i u Splitu, ali to nikako ne može biti isto. Ja sam iz Sinja i ovo je knjiga o Sinju“, završava Čarić uz poruku: „Nepolemično Sinjsko ljeto želim!“

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2017. godinu