Skoči na glavni sadržaj

I Židovi u SAD-u prosvjeduju protiv napada na Gazu

i-zidovi-u-sad-u-prosvjeduju-protiv-napada-na-gazu-2002-2012.jpg

«Ovdje sam zbog čovječnosti, zato što bismo trebali pomoći svima. Prije 1970. godine mi smo živjeli u miru s muslimanima. Muslimani su pomagali Židovima», kazao je rabin Joel Eidlisz.

Tisuće ljudi izašle su proteklih dana na ulice Londona, New Yorka i drugih gradova u protestirajući protiv napada na palestinsku Gazu, a među kojima je bilo i više židovskih aktivista i organizacija koje su prosvjedovale protiv politike Izraela.

Među najaktivnijima, javljaju agencije, bila je grupa «Židovski glas za mir» koja je organizirala proteste protiv napada na Gazu u 15 gradova u SAD-u, uključujući Boston, New York, Chicago, Los Angeles i San Francisco. U New Yorku su organizirana dva protestna marša, jedan za «objektivno medijsko izvještavanje» i drugi protiv «američkog financiranja izraelskog terora». Oba marša okupila su blizu 4000 ljudi. S druge strane ulice stajalo je blizu 200 demonstranta koji su davali podršku Izraelu.

«Ovdje sam zbog čovječnosti, zato što bismo trebali pomoći svima. Prije 1970. godine mi smo živjeli u miru s muslimanima. Muslimani su pomagali Židovima», kazao je rabin Joel Eidlisz. «Ovdje smo da osudimo izraelsko kolektivno kažnjavanje Palestinaca, da oplakujemo gubitke života», rekla je Lisa Stampnitzky, učesnica protesta u Bostonu.

Izraelska vojska sedmi dan izvodi žestoke zračne napade u Pojasu Gaze u kojima je do sada život izgubilo više od 166 osoba, među kojima najmanje 33 djece i 16 žena te ranjeno 1085 osoba. S druge strane, na internetskoj stranici Glas Židova objavljeno je da je od raketa ispaljenih iz Gaze na teritoriji Izraela ranjeno najmanje 208 osoba, među kojima je 11 ranjenih gelerima, 36 povrijeđeno prilikom bijega iz skloništa, šest u saobraćajnim nesrećama uzrokovanim zvukom sirena te 151 povrijeđena osoba zbog panike tokom tih napada.