Skoči na glavni sadržaj

Irska nogometna reprezentacija igra s brojevima u duginim bojama

irska-nogometna-reprezentacija-igra-s-brojevima-u-duginim-bojama-6726-8894.jpg

Irski nogometni savez podupire prava LGBT zajednice
Foto: FAIreland/Facebook

Nogometna reprezentacija Republike Irske u subotu će na prijateljskoj utakmici protiv reprezentacije SAD-a istrčati u dresovima čiji će brojevi biti obojani duginim bojama, što je gesta podrške LGBT zajednici u Irskoj.

"Ovo nije samo brojka ovo je stav. Irska, podržavajući prava LGBT zajednice", stoji kraj fotografije dresa na službenom Facebookovom profilu Irskog nogometnog saveza FAI.

Prisjetimo se riječi pokojnog Vlatka Markovića koji je 2010., u vrijeme dok je bio predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, izjavio: "Homoseksualci neće igrati u hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji dok god sam ja predsjednik HNS-a, samo zdravi ljudi igraju nogomet", zbog čega ga je Vrhovni sud proglasio krivim za diskriminaciju LGBT osoba.

Spomenimo, kad smo već tu, i Zdravka Mamića, utjecajnog nogometnog moćnika koji je na pitanje novinara da komentira Markovićevu izjavu, o homoseksualcima Jutarnjem listu rekao ovo: “Ne bi igrali ni u mojoj momčadi. Mogu biti baletani, tekstopisci i novinari, ali ne mogu ići glavom na kopačku”. I njega je Vrhovni sud revizijom presude  2016. godine proglasio krivim zbog poziva na diskriminaciju LGBT osoba. Mamić je morao ispoštovati presudu pa je po punomoćnici poslao ispriku koja je objavljena u Jutarnjem listu.

Nogometaši Irske će u subotu istrčati s dovoljno vidljivim duginim bojama kako bi poslali poruku da u reprezentaciji ima mjesta i za homoseksualce, hrvatskim moćnicima usprkos.