Skoči na glavni sadržaj

Jesmo li se za to borili?

jesmo-li-se-za-borili-3460-3660.jpg jesmo-li-se-za-borili-3460-3662.jpg jesmo-li-se-za-borili-3460-3664.jpg jesmo-li-se-za-borili-3460-3666.jpg jesmo-li-se-za-borili-3460-3668.jpg jesmo-li-se-za-borili-3460-3670.jpg

Nakon javnog razgovora u riječkom HNK-u o sudbini pet žena u Domovinskom ratu, prosvjednici predvođeni navijačima iz skupine Armada i braniteljima, pretukli su novinara Lupige Hrvoja Šimičevića
Foto: Melita Vrsaljko

Policija se pravila da ništa ne zna. Ni koliko će ih čuvati skup, ni išta o prosvjednoj koloni koja je krenula s Korza prema njima
Foto: Melita Vrsaljko

"Kako danas imaju hrabrosti govoriti i organizirati četnički dernek?!"
Foto: Melita Vrsaljko

"Slikaj, četnikušo! Pička ti materina!"

"Kako vas nije sram blatiti Hrvatsku?"
Foto: FaH

"Govorili su mi da sam kriva jer sam se kao Hrvatica udala za Srbina. Ja kažem: nisam se udala za Srbina, već za čovjeka"
Foto: FaH

"Jeste li se najeli janjetine?“

"Bando komunistička!"

"Kako vas nije sram blatiti Hrvatsku?"

Prozivke su to koje su popratile završetak javnog razgovora "Drugi rat", koji je u riječkom HNK-u Ivana pl. Zajca organizirao intendant Oliver Frljić u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem i Documentom – Centrom za suočavanje s prošlošću. Riječ je o svjedočanstvima iz Domovinskog rata pet žena različitih nacionalnosti.

Završetak događaja, odnosno izlazak publike iz kazališta, osiguravao je kordon interventne policije štiteći posjetitelje od prosvjednika iz redova Armade i braniteljske populacije. Ništa manje dramatična nije bila ni uvertira.

19:30 Dolazi nekoliko muškaraca naoružanih barjacima i dubokim domoljubljem kojem je i sama priroda dana dala na zaletu.

"Kako danas imaju hrabrosti govoriti i organizirati četnički dernek?! Eto, Šešelj je opet zapalio zastavu da bi dao podršku svima vama koji danas ulazite u HNK."

Policija ništa ne zna. Ni koliko će ih čuvati skup, ni išta o prosvjednoj koloni koja je, pjevajući već uvježbane stihove protiv Frljića, krenula s Korza prema njima. Dolazi do manjeg fizičkog incidenta između jednog od najglasnijih prosvjednika i posjetitelja, jer da je ovaj - četnik!

Nije ta početna drama spriječila protagonistice da izađu pred publiku koja je u kazalište ušla pod kišom uvreda. Pet stolaca na pozornici osvijetljenih blijedoplavim reflektorskim svjetlom čekalo je žene koje su odlučile ispripovijedati svoje teško ratno iskustvo, i to na dan kada je o njemu vrijedila samo jedna, crno-bijela istina.

Dolazile su polako. Blijeda svjetla u mraku ocrtavala su im siluete. Jednoj je glava spuštena, drugoj okrenuta u stranu, treća je drži ponosno uzdignutu, četvrta gleda ravno pred sebe, dok peta djeluje nervozno.

Pale se reflektori. 

20:10 O svojoj kući na južnoj strani Osijeka, na koju su 1991. pale dvije tenkovske granate, Marija govori u prezentu. Kao da ni u jednom trenutku nije prestala postojati. Dok je ona bila u Zaprešiću s djecom, suprug je radio kao direktor u pošti. Jednoga dana po njega su došla trojica pripadnika Hrvatske vojske i rekla da će se vratiti za pola sata.

"Kolege na poslu nakon povratka u Osijek kazali su mi da ne mogu hraniti četničku djecu i da me ne mogu primiti natrag na posao jer bi ‘nadrljali da strukture u gradu čuju za to’. Nakon toga se više nikad nisam zaposlila. Zamislite majku koja tri godine nema što dati za jesti svojoj djeci”, priča Marija, pa nastavlja: “Zamjerili su mi jer sam se kao Hrvatica udala za Srbina. Ja kažem: nisam se udala za Srbina, već za čovjeka.“

Suprug se nikad nije vratio. Kao jedna od žrtava ratnog zločina koji danas znamo kao slučaj "Selotejp", završio je u Dravi.  

Nakon četiri godine pokrenula je postupak za proglašenjem nestale osobe umrlom. Od njegove mirovine, koja iznosi 2000 kuna, živi i danas.

20:30 Za drugu Mariju, koju je rat zatekao kao jedanaestogodišnju djevojčicu u Polači pokraj Knina, sve je počelo kada je nestalo slatkiša koje je svaki dan kupovala sa sestrom.

“To jutro je granatiran grad, a mi smo mislile da su to vojne vježbe. Ponašale smo se sasvim normalno, sestra i ja smo izašle na obližnju livadu, gdje smo čuvale ovce. I taj put smo ponijele dvogled kroz koji smo vidjele neprekidnu kolonu ljudi i traktora“, priča Marija.

Govori o četverodnevnom putu do Beograda nakon "Oluje" - na traktoru, zajedno s ostalih 30 izbjeglica iz sela.

"Vrućina danju, hladnoća noću. Ništa za jesti, ništa za piti i neopisiv strah."

Danas živi u Zagrebu, a kada posjeti Beograd, izbjegava četvrt u kojoj je išla u školu. Tada joj se grad činio kao da je sposoban pojesti i odraslog čovjeka, a kamoli ne tek jednu djevojčicu.

Zapravo, ne pamti puno. Tjerala bi, kaže, samu sebe da spava jer joj je tada bilo lakše.

20:45 Iva, koja danas ima 31 godinu, '91. je bila u Vukovaru sa sestrom, majkom i ocem invalidom. Svako jutro, kako pamti, kada bi se probudila, bombardiralo bi se nešto novo. O svom podrumu u kojem bi se skrivali svi iz "komšiluka", bilo da su u pitanju Srbi ili Hrvati, priča s mješavinom ponosa i gorčine. U kući su imali dvije televizije, jednu na kojoj su pratili događaje iz Zagreba i drugu na kojoj se pratila beogradska televizija.

Nekoliko dana prije pada grada, nakon kratkog boravka u Srbiji, s obitelji je krenula u Vukovar.

“Krenuli smo 8. studenog 1991., vojnici JNA zaustavili su nas kod zgrade Veleprometa. Trebali smo potvrdu kojom smo mogli stići do kuće. Majku i sestru su uveli unutra, a ja sam ostala vani s ocem. Rekli su nam da  će razgovor s ocem obaviti u Negoslavcima.”

Oca, kojeg je potom odveo susjed i obiteljski prijatelj, više nikad nije vidjela.

"Želim samo pronaći njegove kosti, pokopati ga i tako završiti s tim periodom", zaključuje Iva svoju priču.

21:00 Bombardiranje Mostara počelo je dok je na televiziji gledala film "Valter brani Sarajevo“. Žena, koja nije željela kazati svoje ime, tada je imala 12 godina, a danas dobro pamti sve događaje iz te '92., koju je s majkom i sestrama doživjela kao muslimanka u Mostaru. Govori o kaputu u čijim su džepovima stajale četkica za zube i donje rublje, a koji ju je čekao spreman kada su hrvatski vojnici došli po nju.

"Sjećam se kada bi znali banuti na vrata. Znali su tako dolaziti, tražili su koju radio-stanicu slušamo, nekad i s dojavama da u stanu krijemo muškarce i oružje. Kada su došli po nas, pogledala sam taj kaput i pomislila da mi ne treba kada me ionako vode u smrt.“

A odveli su ih prema četi ostalih vojnika, do prve linije razgraničenja, gdje su trebale biti silovane. Nesreću su izbjegle, i to zahvaljujući dobroj volji jednog od vojnika.

"Mama je radila kao službenica u banci, a onda je bila netko tko je brao travu i skupljao vodu da preživi. Nakon '93. imala sam osjećaj da sam je izgubila, jer ona nikad više nije bila ista."

U stan u kojem su živjele vratile su se nakon sedam godina.

21:15 Jelena je rat dočekala radeći kao medicinska sestra u Slatini, da bi se potom preselila u Voćin. Suprug je dobio otkaz, a kćeri su u to vrijeme bile u Beogradu, u hotelu "Jugoslavija". Kada bi se čule, znale bi joj reći: "Mama, napravite nešto u tom ratu, mi ne možemo više ovdje biti." Jelena, naime, tada nije znala, a i danas je grize savjest zbog toga, da je trebala nadoplatiti kako bi joj kćeri dobile dvokrevetnu sobu i tako živjele u normalnijim uvjetima.

A događaje iz voćinske bolnice i dalje pamti kao da su se dogodili jučer.

"Došao je jedan Ivan, '72. godište kao i moja kći. Tražio je jednog 'ustašu' i dan-danas se sjećam kako mi je rekao: 'Što je, bre, sestro? Za jedan mesec proveden u zatvoru ja imam pet meseci slobode!'“

Desetak godina kasnije suprug i ona bili su svjedoci na haaškom suđenju Vojislavu Šešelju za zločine počinjene '91. godine. Tih je dana gubila prijatelje Hrvate, a nakon svjedočenja iz 2004. godine, počeli su je izbjegavati rodbina i prijatelj i Srbi.

To su tek dijelovi priča za koje, sudeći prema reakcijama javnosti, nije pravo vrijeme da ih se ispripovijeda. Dan nakon vojnog mimohoda u Zagrebu i u vrijeme dok se u Kninu održavalo ustaško bančenje, o Domovinskom se ratu govorilo s nove, široj javnosti nepoznate pozicije. One koja ne dominira u javnom diskursu koji je uobičajen kada se govori o  stvaranju hrvatske države. Nikakvi doživljaji s ratišta, razgovori o poginulim i ranjenim braniteljima, kao ni veličanje vojno-redarstvenih akcija. Bile su to priče žena koje su devedesetih prije svega bile majke, kćeri, supruge i sestre, obični ljudi.

Pozicija nepoznata svjetini za koju si u ratu prvo Hrvat, Srbin ili Bošnjak, a tek onda čovjek.

21:40 Posjetitelji čekaju u predvorju HNK. Zaštitari čuvaju vrata i ne puštaju nikoga van sve dok policija ne da znak. Sada  je prosvjednika nešto više nego na početku.

Neki izlaze na stražnji izlaz, ali ovi su se pobrinuli da ih i tamo netko dočeka.

"Jebo vas drug Tito!“

"Četnici! Idite u Srbiju!“

"Zašto mrzite Hrvatsku?“

A kako to izgleda kada se "mrzi“ Hrvatska, doživjeli su i posjetitelji iz Zagreba koji su nakon tribine čekali autobus za povratak. Skupina prosvjednika napala je nekoliko njih među kojima je bio i novinar portala Lupiga Hrvoje Šimičević, koji je "zaradio" dva udarca šakom u glavu, o čemu više možete pročitati ovdje.

Sve se to dogodilo na mjestu na kojem se "jamči sloboda mišljenja i izražavanja misli“. Pa makar i pod zaštitom četrdesetak interventnih policajaca. Ipak se za to ginulo devedesetih. 

 

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.