Skoči na glavni sadržaj

Josipović se Baretu protiv njegove volje uvalio na humanitarnu svirku

Sandra Bartolović

<p>
Počinila novinarstvo s predumišljajem. Osuđena na doživotnu. Milosti ne traži, niti bi je dala.</p>

josipovic-se-baretu-protiv-njegove-volje-uvalio-na-humanitarnu-svirku-1861-1883.jpg

Josipović tvrdi da su ga zvali da svira, Bare kaže da nije htio raditi probleme oko predsjednikova nastupa
Foto: FaH / ds

Radio 101: Vidio sam tvoj nastup na Jelačić placu. Respect. Mislim da je bilo jako važno da se ti i Majke tamo pojavite, ali učinilo mi se da sam perifernim vidom vidio predsjednika Josipovića na klavijaturama. Ne kužim, daj mi taj dio objasni...

Bare: Nisam htio, ali u ime višeg dobra... Da sam ja nešto predsjedniku rekao, onda bi u svim novinama to bila udarna vijest da je Bare predsjedniku rekao: "Izvinite, predsjedniče, nemojte svirati", napisali bi čak i gore – "Bare otkantao predsjednika", a poplave bi otišle u drugi plan. To nisam htio. Čovjek je izrazio želju da svira, ok, nisam htio nikakve probleme, nisam htio uopće razmišljati o tome. Ok, nek' sjedne, nek' svira i prošlo je kako je prošlo...

Radio 101: Tko je shvatio, shvatio je...

Dio je to polusatnog razgovora voditelja Radija 101 Matka Antonovića i pjevača Gorana Bareta uoči njegova skorašnja koncerta, koji otkriva da je Bare nevoljko pristao da ga na humanitarnom koncertu "Hrvatska pomaže" za žrtve nedavne poplave u Slavoniji na klavijaturama prati predsjednik države Ivo Josipović. Šef države s Baretom je odsvirao "Put ka sreći", stvar koja je bila glazbeni motiv Josipovićeve predizborne kampanje Nova pravednost prije pet godina. Hrvatska radio televizija to je, naravno, predstavila kao "veliko iznenađenje večeri".

U političkim krugovima taj je potez otvorio raspravu je li riječ o predsjednikovoj beskrupuloznoj predizbornoj kampanji, koju na račun poreznih obveznika intenzivno vodi od početka godine, ili istinski humanom činu. Analitičari će o tome anonimno, da se ne zamjere predsjedniku, ustvrditi da je riječ o velikom gafu, neukusu i neprimjerenom potezu, jer naslikavanju sklon predsjednik očito nije htio propustiti priliku pokazati se pred možda čak i milijunskim televizijskim auditorijem. Iskorištavati akciju za pomoć teško unesrećenima za vlastitu predizbornu promociju jednostavno je nepristojno, reći će.

Na kritike iz HDZ-a da taj Josipovićev čin pokazuje njegovu nervozu i strah od gubitka izbora od Kolinde Grabar Kitarović, i da je time zloupotrijebio humanitarni koncert, anonimni izvor iz Ureda predsjednika za Slobodnu Dalmaciju je kazao kako "nije bilo skrivenih motiva ni straha, nego se jednostavno radilo o podršci glazbenicima i građanima na poplavljenim područjima. Predsjednika su pozvali glazbenici kad su planirali koncert da im se pridruži i on je pristao".

Sudeći prema intervjuu na Stojedinici, Josipović nije bio pozvan, nego se sam uvalio Baretu u izvedbu, tako da obrazloženje s Pantovčaka ima jako malo veze s istinom.