Skoči na glavni sadržaj

Krše ljudska prava, u sukobu su interesa i protiv proširenja

krse-ljudska-prava-u-sukobu-su-interesa-i-protiv-prosirenja-2406-2489.jpg

Davor Škrlec, zastupnik ORaH-a u Europskom parlamentu
Foto: davor-skrlec.eu

Na jučerašnjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu zastupnik ORaH-a Davor Škrlec kao jedini hrvatski predstavnik u Europskom parlamentu glasao je protiv novog sastava Europske komisije. Evo i zašto:

 „Usprkos upozorenjima iz više političkih grupacija, predloženi povjerenici dokazano su bili ili jesu u sukobu interesa, javno su iskazivali rodnu netrpeljivost te podupirali kršenje građanskih prava i demokratskih vrijednosti što je nedopustivo za buduće nositelje javnih dužnosti. Jedan od glavnih razloga mojeg neslaganja je i jasno izrečen stav budućeg predsjednika o zaustavljanju politike proširenja. Stoga, podržavanje Junckerove Komisije znači okretanje leđa državama kandidatkinjama i potencijalnim državama kandidatkinjama te nije politički mudro niti dugoročno korisno za stabilnost europskog susjedstva pa tako i Republike Hrvatske.“ - objasnio je Škrlec.

Također, zastupnik Škrlec smatra kako će spajanjem općih uprava za klimatske promjene i energiju te za okoliš i ribarstvo Europska komisija znatno oslabiti sektorske politike klimatskih promjena i zaštite okoliša koje smatra izuzetno važnima za budućnost građana.

„Nisko postavljeni ciljevi u dostizanju većeg udjela obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti temeljeni samo deklarativnim isticanjem održivog razvoja učinit će gospodarstvo Unije globalno nekonkurentnim. Zamišljene energetske politike nove Komisije svojom rizičnošću ne privlače privatni kapital te izlažu Europu energetskoj nesigurnosti. Moj glas te glas mojih kolega iz Kluba Zelenih/ESS-a ne znači da smo protiv svih predloženih povjerenika i povjerenica, ali smatramo kako su neke od važnijih smjernica za povratak na put ka prosperitetu i povjerenju pogrešno postavljen“, tvrdi Škrlec.