Skoči na glavni sadržaj

Marš žena u Istanbulu: Za pravo na slobodan izbor odjeće

mars-zena-u-istanbulu-za-pravo-na-slobodan-izbor-odjece-5978-7554.jpg

Izlazak na ulice je odgovor na organizirani poziv da se žene u Turskoj oblače konzervativnije
Foto: Kıyafetime Karışma, facebook

Stotine turskih žena marširalo je u subotu kroz najveći turski grad, Istanbul, tražeći pravdu za tretman koji, kako kažu, svakodnevno proživljavaju od muškaraca, javio je N1 BiH.

Njihov izlazak na ulice je odgovor na organizirani poziv da se žene u Turskoj oblače konzervativnije.

"Nećemo šutjeti, nećemo se uplašiti. Pobjedit ćemo otporom!", uzvikivale su prosvjednice noseći transparente, zastave duginih boja i simbolički - kratke hlače i suknje na vješalicama. 

Inače, fizičko nasilje nad ženama zbog pitanja odjevanja je u porastu. Kulminirao je prije dva mjeseca kada je 21-godišnja djevojka pretučena u javnom prijevozu jer "nije bila dovoljno pokrivena" tokom svetog mjeseca Ramazana.

"Kako možete vidjeti, moja prijateljica ne nosi maramu, a ja nosim. Ja imam pravo da se oblačim kako želim, kao i ona. Nikome ne dozvoljavamo da pravi problem s mini suknjama, krakim hlačama, kao ni s maramama", kazala je jedna od sudionica marša.