Skoči na glavni sadržaj

Nema predaje!

Donosimo reakciju udruge Franak s njihova Facebook-profila nakon presude Trgovačkog suda.

"Presuda nema nikakvu mjeru koju bi banke morale poduzeti. Sberbank je oslobođena krivnje zbog pogrešnog shvaćanja sudaca o tome kako se mora odrediti kamatna stopa. Nonsens je to, da je Sber (Volks) dizao kamatu, a Libor koji se spominje u ugovorima je padao. To će Vrhovni sud svakako preinačiti na temelju zahtjev UF-a (Potrošača) za reviziju presude. Presuda se odnosi za svaku pojedinu banku na točno određeno razdoblje od - do u kojemu su ugovarani krediti, i to svi krediti bez obzira na valutu – i CHF, i kunski, i euro krediti – ali naravno krediti fizičkih osoba. Po mojem mišljenju presuda je vjetar u leđa i za sudske procese pravnih osoba. Pogledajte u presudi o kojim se razdobljima radi. Krediti koji su ugovoreni prije i poslije tih rokova nisu obuhvaćeni kolektivnom presudom. Dužnici koji su dizali kredite u 7 banaka čije su promjenjive kamate proglašene ništetnima moći će tražiti obeštećenje. Moje mišljenje jest da je najbolje prvo pokušati mirnim putem, pa tek onda sudski, ali svatko tko ide u sudski proces mora biti svjestan da to čini na vlastitu odgovornost. Isto tako valja imati na umu da će banke možda tražiti reviziju presude na Vrhovnome sudu, pa ako bi VS presudio da su kamate bile u redu, onda bi se opet dogodile promjene – u slučaju da je banka vratila novac, tada bi ga morala dobiti opet od dužnika natrag. Vraćanje novca moguće će biti na dva načina – reobračunom tako da se smanje preostale glavnice, a time i preostale rate ili traženjem da se novac isplati na račun. Svi imamo pravo i na zateznu kamatu. Vjerojatno je da će banke ponuditi neke svoje modele, ako prihvate presudu. Udruga Franak svakako će zahtijevati reviziju na Vrhovnome sudu i tražiti da se ništetnom proglasi i valutna klauzula te promjenjiva kamata u Sberu. Ja sam uvjeren da Vrhovni sud ne može presuditi drugačije nego proglasiti valutnu klauzulu CHF ništetnom. U prilog nam idu odluke sudova u EU, a posebice odluka Europskoga suda pravde (ECJ) broj 26/13 te odluka Vrhovnoga suda Mađarske utemeljena upravo na toj odluci ECJ-a. O svemu tome detaljno će biti informirana javnost nakon što Udruga Franak potpuno analizira mogućnosti i rizike koji proizlaze iz budućih potencijalnih postupaka dužnika. I najvjerojatnije ćemo pripremiti i šprance za ponude bankama da vrate novac odnosno da reobračunaju kredite – svatko će sam odlučiti kakvu ponudu želi poslati. Dobit ćete sve potrebne informacije. Dotle, treba biti strpljiv i ne opterećivati volontere u UF-u silnim pitanjima. Trebate imati na umu da volonteri u Udruzi Franak rade potpuno besplatno poslove koji bi u ukupnim iznosima vrijedili milijune eura. Pozivam sve euro i kunske dužnike da se učlane u Udrugu Franak u znak podrške, jer izborili smo se i za vas, mada je jako mali broj ljudi s takvim kreditima koji su se učlanili u Udrugu Franak. Članarine su potrebne za financiranje administrativnih poslova u uredima Udruge Franak, za pružanje besplatne pravne pomoći (koja ima cijenu, ali je vi ne plaćate), za buduće troškove sudskog procesa koji nisu sagledivi te na kraju i za putne troškove članova UF-a kada moraju dolaziti na sastanke i kada moraju obavljati određene poslove u drugim gradovima. Nemojte stajati sa strane, učlanite se u UF i postanite dio najvažnije bitke u Republici Hrvatskoj nakon završetka rata. Strane banke izvlače novac iz Hrvatske pokraj slijepoga HNB-a i slijepe vlasti, mi smo jedini progledali i borit ćemo se dokraja. Legalno i mirno. Hvala."

I još:

"Kako je još neizvjesno na koji način će banke postupati i hoće li pozivati dužnike, prvi korak je da se strpite dok ne proslijedimo spomenute šprance po kojima će dužnici otići u banku i mirnim putem zatražiti izračun i isplatu svih preplaćenih iznosa. U slučaju da banka ne pristane na ovaj način, mogućnost je da možete pokrenuti privatnu tužbu uz napomenu da je krajnji ishod neizvjestan te ta odluka o pokretanju privatne tužbe je isključivo na dužniku. Dakle, ni mi ne znamo koji model će banke odabrati vezano uz ovaj proces. Svi detaljni koraci mogućih varijanti oko ovog dijela će uskoro biti na facebooku i wwwudrugafranak.hr. Svakako napominjem da bi se sad trebala uključiti HNB kao regulator te naložiti bankama da pozovu dužnike da se ovaj dio vezano uz izračun i isplatu riješi mirnim i dogovornim putem kako stoji u presudi vezano uz tužbeni zahtjev za promjenjivu kamatu. Hvala."