Skoči na glavni sadržaj

Novi Charlie Hebdo u prodaji na šest jezika, naklada porasla s tri na pet milijuna

novi-charlie-hebdo-u-prodaji-na-sest-jezika-naklada-porasla-s-tri-na-pet-milijuna-2765-2873.jpg

Naslovnica časopisa prikazuje proroka Muhameda sa suzom u očima i natpisom "Ja sam Charlie" te nadnaslovom "Sve je oprošteno" na zelenoj pozadini i to je jedina karikatura proroka u ovom izdanju
Foto: FaH / EPA

Satirički francuski časopis pojavio se na pariškim kioscima na vrijeme u srijedu ujutro, tjedan dana nakon što su teroristi prodrli u njegov ured i usmrtili 12 osoba, uključujući njegove glavne karikaturiste, piše francuska agencija AFP.

Očekuje se distribucija tri milijuna primjeraka u Francuskoj i drugih 25 zemalja, pedeset puta više od uobičajene tjedne naklade od 60.000 primjeraka.

"Charlie ima puno novih prijatelja", piše u uvodniku na drugoj stranici novog broja, prenosi CNN.

List zahvaljuje "milijunima poklonika koji su zaista na našoj strani, koji su iskreno i duboko Charlie", referirajući se na slogan "Ja sam Charlie" sada sveprisutnom u glavnom gradu Francuske.

Jedan od crteža u broju od srijede nosi natpis "Keep Calm and Charlie On", preinaku britanske izreke "Keep Calm and Carry On" (smireno nastavi).

Čak i Parižani koji preziru sekularne stavove i ponekad neobuzdane crteže kažu kako bi rado kupili primjerak u znak stava protiv prošlotjednog terorističkog čina.

U glavnom francuskom gradu u srijedu ujutro na nekim prodajnim mjestima formirali su se i redovi, piše BBC.

Vlasnici kioska za francuske su medije kazali kako su primili veliki broj rezervacija a jedno je prodajno mjesto u Parizu prodalo sve primjerke u samo 30 minuta.

Brojke o ukupnoj prodaji nisu zasad dostupne.

Naslovnica časopisa prikazuje proroka Muhameda sa suzom u očima i natpisom "Ja sam Charlie" te nadnaslovom "Sve je oprošteno" na zelenoj pozadini i to je jedina karikatura proroka u ovom izdanju.

Od Europe do Australije, brojni dnevnici u svijetu objavili su bez oklijevanja tu naslovnicu izvanrednog broja pripremljenog u prostorijama dnevnika ljevice Liberation među kojima su i vodeći svjetski listovi Washington Post, Frankfurter Allgemeine, Corriere della Sera i Guardian.

Jedna od karikatura prikazuje dvojicu terorista kako se penju u nebo i pitaju "Gdje je 70 djevica?" a u pozadini ubijeni članovi redakcije Charlie Hebdo sudjeluju u orgijama.

Izdanje je raspoloživo na šest jezika među kojima engleskom, arapskom i turskom.

Vrlo je malo medija na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi prenijelo naslovnu karikaturu.

Objavljivanje tih crteža "uvredljivih spram proroka potpirit će mržnju", ocijenio je u utorak navečer Al-Azhar, jedna od najuglednijih institucija sunitskog islama, sa sjedištem u Egiptu.

U Francuskoj su glavne muslimanske organizacije pozvale zajednicu "da sačuva mir i poštuje slobodu mišljenja" dok je najveći francuski satirički dnevnik Le Canard Enchaine otkrio da je dobio prijetnje dan nakon pokolja u Charlie Hebdou.

"Francuska je u ratu protiv terorizma, džihada i radikalnog islamizma, ali ne protiv vjere", objavila je u utorak francuska vlada.

Naklada prvog broja Charlie Hebdoa nakon napada koji je desetkovao redakciju, izašlog u srijedu, porasla je s tri na pet milijuna primjeraka kako bi odgovorila na iznimnu potražnju u Francuskoj, objavio je distributer.

"Izdavač je odlučio u srijedu ujutro povećati nakladu na pet milijuna", izjavila je Veronique Faujour, predsjednica Messageries Lyonnaises de Presse. Distribuirat će se u oko 500.000 primjeraka dnevno što će omogućiti svim kioscima koji to žele novu opskrbu, naglasila je ona. Taj povijesni broj satiričnog časopisa već je bio gotovo iscrpljen u Francuskoj u srijedu ujutro.

Nova isporuka predviđena je već za srijedu popodne, kaže distributer.