Skoči na glavni sadržaj

Odrekao se otpremnine od 21 milijun eura

Philippe Varin, izvršni direktor konzorcija PSA Peugeot Citroën, odustao je od 21 milijun eura otpremnine, na koju je imao zakonsko pravo, nakon žestokih kritika francuske javnosti, sindikalnih čelnika, pa i članova Vlade.

"S obzirom da imam veliko poštovanje prema osoblju naše tvrke, kao i zbog posljedica teških, ali nužnih odluka koje sam morao donijeti, odlučio sam se odreći ponude o mom mirovinskom paketu", obrazložio je Varin u srijedu svoju odluku, prenosi Financial Times. Varin je dodao da će Nadzorni odbor kompanije odlučiti o tome što će biti "odgovarajući" uvjeti njegovog odlaska. Agencije prenose i njegovu izjavu da je takvu odluku donio "u ime jedinstva zemlje". 

Varin je na mjestu izvršnog direktora od 2009. godine, a trebao bi je napustiti 2014., tri godine prije isteka ugovora. U lipnju prošle godine kompanija se obvezala da će da će mu isplatiti 21 miljun eura otpremnine za mirovinsko osiguranje, koja bi mu se u mjesečnim ratama isplaćivala narednih 25 godina uz redovnu mirovinu. Njegova trenutna godišnja plaća iznosi 1,3 milijuna eura. 

U njegovom mandatu Peugeot je donio poslovni plan koji predviđa otpuštanje 11.200 radnika i zamrzavanje plaća. Lani je nadgledao zatvaranje velike tvornice u Francuskoj, što se dogodilo prvi put u posljednjih 30 godina.