Skoči na glavni sadržaj

Sedlar se služi difamacijama i javnost dovodi u zabludu

sedlar-se-sluzi-difamacijama-i-javnost-dovodi-u-zabludu-5631-6991.jpg

"Žao mi je da se je Jakov Sedlar, kojeg sam doživljavao kao pristojnu osobu i imao s njim pristojne odnose, upustio u tako olako izricane difamacije", piše profesor Hrvoje Turković
Foto: Kulturpunkt

Filmski teoretičar i kritičar Hrvoje Turković reagirao je danas na pismo Jakova Sedlara upućeno Društvu hrvatskih filmskih redatelja (DHFR), a koje je Forum.tm objavio u utorak. U pismu Sedlar iznosi niz optužbi na račun Časnog suda DHFR-a, ali i Hrvoja Turkovića kao bivšeg člana Upravnog odbora HAVC-a, optužujući ga, među ostalim, za sukob interesa. Turkovićevo reagiranje prenosimo u cijelosti:

"Netočno je da sam obnašao dužnost predsjednika Upravnog odbora HAVC-a kao i da sam u tom svojstvu dodijelio Hrvatskom filmskom savezu 11 milijuna kuna. Jednako tako je netočno da sam svojim angažmanom u Upravnom odboru HAVC-a na bilo koji način pogodovao članovima svoje obitelji.

Gospodin Sedlar svojim navodima dovodi u zabludu javnost, krivo predočavajući nadležnost Upravnog odbora HAVC-a, proširujući zakonsku podlogu za rad tog tijela i na sferu 'dodjele sredstava'. 

U sklopu četverogodišnjeg mandata saziva Upravnog odbora HAVC-a od 2012. do 2016. obnašao sam dužnost člana (a ne predsjednika) Upravnog odbora, čija je primarna nadležnost nadziranje internog poslovanja HAVC-a. Obzirom na strogu razdiobu nadležnosti, nisam bio ni u kakvoj mogućnosti 'dodijeliti' ikakav novac udrugama, institucijama, producentima, odnosno filmovima itd. (pa tako ni Hrvatskom filmskom savezu), što je sve u nadležnosti Hrvatskog audiovizualnog vijeća, koje raspisuje natječaje za projekte i koje izabranim projektima odobrava sufinanciranje. Jednako tako nisam mogao odlučivati ni o angažiranju svog sina, kao vanjskog suradnika, čiji je partnerski studio 2009., dakle puno prije mog uključivanja u rad Upravnog odbora, pobijedio na natječaju za izbor vizualnog identiteta HAVC-a i potom nastavio surađivati na dizajnerskim poslovima. Napominjem da izbor vanjskih suradnika ne spada u nadležnosti Upravnog odbora, već ravnatelja i službi HAVC-a.

Gospodin Sedlar je zbog prirode svog posla izravno upućen na poznavanje funkcioniranja spomenute krovne filmske institucije u Republici Hrvatskoj, čime ovakve javne objave predstavljaju očitu namjeru zadiranja u privatnost te ciljano narušavanje časti i ugleda svih poimence prozvanih u objavljenom pismu. Kako se njime direktno prozivaju svi članovi moje obitelji, primoran sam reagirati na svaki zakonom prihvatljiv i dopušten način.

Žao mi je da se je Jakov Sedlar, kojeg sam doživljavao kao pristojnu osobu i imao s njim pristojne odnose, upustio u tako olako izricane difamacije."