Skoči na glavni sadržaj

'Smrt je beskorisna'

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

smrt-je-beskorisna-1712-1716.jpg

Fikcija i moja fikcija nisu ništa prema stvarnosti u kojoj žive Latinoamerikanci, rekao je veliki pisac prevoditeljici Gordani Tintor
Foto: Contrapuntonews.com

Veliki Gabriel Garcia Marquez nešto sitno muvao se i po Hrvatskoj. Prevoditeljica njegovih romana Gordana Tintor, koja je pisca dobro poznavala, komentirala je za Hinu smrt velikoga južnoameričkog pisca i Nobelovca riječima književnika Jorgea Luisa Borgesa - da je za besmrtne smrt beskorisna.

Umro je maestro magijskoga realizma, kazala je Gordana Tintor dodavši da je njegova smrt pogodila čitatelje diljem svijeta, osobito one koji su u njegovu mitskom selu Macondu pronašli poseban latinoamerički svijet. "Sam je govorio da fikcija i njegova fikcija nisu ništa prema stvarnosti koju žive Latinoamerikanci", rekla je podsjetivši kako joj je Marquez govorio da njegova proza nije fantastika nego svijet mašte.

Novinarstvo je smatrao najljepšim poslom na svijetu, a njegovim odlaskom otišao je čovjek kojeg je posebno krasila vjernost prema obitelji i prijateljima, dodala je. Gordana Tintor najavila je da će za mjesec dana izaći knjiga Marquezovih govora "Nisam došao držati govore - 1944. - 2007." Također je podsjetila da je Hrvatsku posjetio 1979. godine sudjelujući na jednom kongresu u Dubrovniku. "Tada mi je rekao da je Dubrovnik nešto najljepše što postoji na svijetu", kazala je.