Skoči na glavni sadržaj

Spašen dio gladnih i bolesnih konja voditelja emisije „Štalica“ na Jabuka TV

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

spasen-dio-gladnih-i-bolesnih-konja-voditelja-emisije-stalica-na-jabuka-tv-5791-7250.jpg

Udruga „Naši snovi“ do sada otkupila pet kobila i dva konja koje će koristiti za besplatno rekreativno jahanje u terapijske svrhe posebnog tretmana za svu djecu i osobe s posebnim potrebama i invaliditetom
Foto: Facebook "Naši snovi"

„Pomozite nam spasiti konje! Neka vaša plemenitost bude 'Plemenitost na djelu'!“, zavapili su prije nekoliko dana iz Udruge za pomoć djeci s posebnim potrebama „Naši snovi“ zatraživši pomoć građana da otkupe iznemogle konje od Josipa Tuđa – Jole, poznatog vlasnika „Štalice“ iz Oroslavja.

I tome su, barem dijelom, uspjeli. Otkupili su pet kobila i dva konja, a cilj im je ne samo spasiti preostale koje inače čeka sigurna smrt ili u klaonici ili od gladi, nego i svojim korisnicima omogući besplatno rekreativno jahanje u terapijske svrhe posebnog tretmana za svu djecu i osobe s posebnim potrebama i invaliditetom.

„Udruga za pomoć djeci s posebnim potrebama "Naši snovi" skuplja sredstva za kupovinu konja koji trebaju ići u klaonicu zbog nemogućnosti vlasnika da se brine o njima. Konji su bili u jako lošem stanju pa su ih veterinarske inspekcije stavile u karantenu te se nagomilao dug, a vlasniku ukoliko ih ne proda udomiteljima ne preostaje ništa drugo nego da dio konja proda u klaonicu da bi dug riješio. U našoj konjušnici su dva konja koji služe za rekreativno jahanje u terapijske svrhe, te nam nedostaju dva do tri konja kako bismo još bolje mogli pomoći djeci. Zbog toga se uključujemo u akciju spašavanja konja! Uključite se i vi svojom donacijom! Udruga bi za prikupljena sredstva kupila konje te ih dala ujahati, dio konja zadržala za sebe, a dio konja udomila kod ljudi koji imaju želju i uvjete za držanje konja, a trenutno nemaju sredstava za kupnju istih“, kažu u Udruzi.

Donirati možete na račun Udruge „Naši snovi“ otvoren u Zagrebačkoj banci, IBAN: HR0223600001102109096, a za kontakt je zadužen Dražen Jurić, mob: +385 99 7903 903, Lonjica 146, 10 340 Vrbovec.

Konji se zbog neuhranjenosti i bolesti u teškom stanju nalaze već tri mjeseca kada je vlasnik zapao u financijske teškoće. Na neuhranjenost i bolest upozorili su zabrinuti žitelji Oroslavja koji su poslali fotografije 30-ak konja medijima. „Ovi jadni sportski konji su nažalost postali žrtve čovjeka koji je sa svojim poduzećem Oreh završio u ogromnim financijskim problemima, ali se zato vrlo rado slika po lokalnim televizijama i glumi nekakvog pučkog tribuna. Osim što su konji neishranjeni, žedni i stalno zatvoreni, ugibaju i zbog neadekvatne veterinarske zaštite. Izgledaju loše i zasigurno su puni glista i ostalih parazita“, tvrde mještani Oroslavja.

Vlasnik konja Josip Tuđa usporedio je njihovo stanje s djecom koja umiru od gladi u Africi. „Umiru ljudi, ugibaju i sve ostale životinje i sasvim je normalno da ugibaju i konji, naročito preko zime. Pa jedan konj prije nekoliko godina uginuo mi je i na samoj stazi na hipodromu gdje se održavala kasačka utrka. U cijeloj ovoj priči radi o najobičnijoj podvali jednog mog radnika, Milorada Brkića, kojem sam davao 500 kuna tjedno da mi pomaže postavljati ogradu oko ranča, kako bi konje sada na proljeće mogao pustiti izvan štale. On je fotografije uginulih konja objavio na Facebooku. To mi je hvala što sam mu dao posao. Osim toga i stalno me potkradao. Krao mi je iz štale opremu, zob, kukuruz, sve čega se domogao, pa više tamo ništa ne mogu ni ostavljati. Zbog krađa ga je privodila i policija“, rekao je Tuđa za lokalne medije.

Nekad je u staji imao 70 konja, a sada ih je preostalo samo 30-ak. Do sada ih je kroz nekoliko godina 15-ak uginulo i svi su, kaže, zakonski zbrinuti putem higijeničarske službe. Neke je uspio prodati za dvije, tri tisuće kuna, desetak ih je zaklao zbog mesa, a desetak konja je pak podijelio. „Rado bih se riješio i ovih preostalih 30-ak grla, no nitko ih više neće ni da mu ih dam badava. Jer zbog slabog interesa javnosti, kasačkih utrka u Hrvatskoj više nema, a za klanje ih nitko neće, jer svi hoće pasmine koje su veće, deblje i ishranjenije od ovih mojih sportskih“.

Josip Tuđa poznat je kao voditelj emisije “Groznica subotnje večeri” koja se emitirala na Jabuci TV.