Skoči na glavni sadržaj

Traži se novi povjerenik za informiranje, A. Musa još ne zna hoće li se opet javiti

trazi-se-novi-povjerenik-za-informiranje.musa-jos-ne-zna-hoce-li-se-opet-javiti-6633-8721.jpg

Sabor je izabrao aktualnu povjerenicu Anamariju Musa u listopadu 2013. godine, što znači da joj na jesen istječe mandat
Foto: hrt.hr

Hrvatski sabor pozvao je osobe zainteresirane za obnašanje dužnosti povjerenika za informiranje da u idućih mjesec dana dostave kandidature Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav.

Javni poziv Sabor je u četvrtak objavio na svojim mrežnim stranicama, a rok za prijavu je 30 dana od objave poziva u „Narodnim novinama“.

Sabor povjerenika bira na pet godina uz mogućnost ponovnog izbora. Prvu, aktualnu povjerenicu Anamariju Musa izabrao je u listopadu 2013. godine, što znači da joj na jesen istječe mandat.

Sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, za povjerenika može biti izabrana osoba koja ima hrvatsko državljanstvo i prebivalište na području Hrvatske, visokoškolsku diplomu pravne ili društvene struke, najmanje 10 godina radnog iskustva u struci, koja je istaknuti stručnjak s priznatim etičkim i profesionalnim ugledom i iskustvom iz područja zaštite i unapređenja ljudskih prava, slobode medija i razvoja demokracije.

Osoba koja želi biti povjerenik ne smije biti osuđivana i protiv nje se ne smije voditi kazneni postupak za kaznena djela za koje se postupak pokreće po službenoj dužnosti, te ne smije biti član političke stranke.

Kandidati za povjerenika prolaze sigurnosnu provjeru II. stupnja, a među 'papirima' koje moraju dostaviti mora biti i potvrda Porezne uprave da su podmirili sve dospjele porezne obveze.

Priloženi životopisi kandidata biti će javno objavljeni na saborskoj mrežnoj stranici, smatra se, naime, da prijavom na Javni poziv podnositelj daje suglasnost za to.

Musa: Nitko ne treba biti predugo na nekoj funkciji

Aktualna povjerenica za informiranje Anamarija Musa za sada se nije izjasnila hoće li se ponovno kandidirati.

„Mandat mi traje do kraja ove godine Zadovoljna sam i sretna s ovim što radim, jer vidim pomake svaki dan. Izazov je raditi ovakav posao. Inače, imam i znanstvenu karijeru, pa ću još odlučiti hoću li s ovim nastaviti“,  rekla je Musa u emisiji „Intervju tjedna“ Hrvatskog radija početkom ožujka.

Dodala je, ipak, da smatra kako treba težiti tome da nitko predugo ne bude na jednoj poziciji.

„Žalosno je da čelna osoba mora biti jamstvo rada neke institucije. Mi smo još mlada demokracija. Za 10-15 godina nitko neće postavljati pitanje hoće li institucija funkcionirati ako netko ode. Bila bih osobno strašno nezadovoljna ako ova institucija propadne kad ja odem“, rekla je povjerenica za informiranje Anamarija Musa.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2018. godinu