Skoči na glavni sadržaj

Uhićen muškarac koji je prijetio Lekoviću

uhicen-muskarac-koji-je-prijetio-lekovicu-4887-5796.jpg

"Dio političara, ali i dio onih koji sebe nazivaju novinarima, zapravo su glavni generatori tog govora mržnje i prijetnji, uključujući i prijetnje smrću. A oni koji na kraju te prijetnje upućuju, pretpostavljam i poput ovog pritvorenog čovjeka, kojeg ja osobno i ne poznajem, samo su izvršitelji nečega što oni zapravo vjerojatno i ne razumiju. Pretpostavljam da on nije nikad čuo ni za HND, ni za mene, prije nego što su ga počeli kljukati govorom mržnje i huškanjem“, rekao je predsjednik HND-a Saša Leković
Foto: HND

Zbog slanja prijetećih sms-poruka predsjedniku Hrvatskog novinarskog društva Saši Lekoviću uhićen je i pritvoren 73-godišnji Ivan Goluban, potvrđeno je Hini u utorak na Županijskom sudu u Zagrebu.

Uhićenog 73-godišnjaka u nedjelju je ispitala istražna sutkinja, a u pritvoru je zadržan zbog opasnosti od ponavljanja djela. O motivima zbog kojih je Goluban poslao prijeteće sms-ove predsjedniku HND-a za sada se još ne zna.

Upitan za reakciju nakon što je objavljeno da je uhićen 73-godišnjak, predsjednik HND-a Saša Leković naglasio je da nisu važni ni on ni uhićeni, nego je problem eskalacija mržnje i količina prijetnji upućenih ne samo njemu nego i drugim novinarima.

Njihov je broj, istaknuo je, toliko velik da je HND već upozorio na to kao na veliku društvenu opasnost i zbog tog tražio održavanje sjednice saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije. Ta je sjednica održana prošli tjedan, podsjetio je Leković, a način na koji su sudionici reagirali nažalost potvrđuje ono na što HND upozorava.

„Sjednica je, nažalost, pokazala upravo ono na što smo mi ukazivali – da su dio političara, a i dio onih koji sebe nazivaju novinarima, zapravo glavni generatori tog govora mržnje i prijetnji, uključujući i prijetnje smrću. A oni koji na kraju te prijetnje upućuju, pretpostavljam i poput ovog pritvorenog čovjeka, kojeg ja osobno i ne poznajem, samo su izvršitelji nečega što oni zapravo vjerojatno i ne razumiju. Pretpostavljam da on nije nikad čuo ni za HND, ni za mene, prije nego što su ga počeli kljukati govorom mržnje i huškanjem“, rekao je Leković.

Sama sjednica pokazala je da je tu riječ o velikoj društvenoj opasnosti na koju se i dalje zatvara oči, ponavlja Leković. „A ovo je samo jedna od posljedica jer ja sam prijavio i druge napade, a i drugi su prijavljivali napade. Pretpostavljam da je u ovom slučaju policiji bilo lakše jer su prijetnje slane s poznatog broja“, kazao je predsjednik HND-a.

Podsjećamo, nakon više prijetnji smrću, predsjednik HND-a potkraj prošlog mjeseca policiji je prijavio sabotažu automobila, a istraga tog slučaja još traje.