Skoči na glavni sadržaj

Zoran Radmilović: Evo ide drug član!

Zoran Radmilović nije bio glumac. Bio je čudo od glumca o čijem radu su ispisane tone papira i gigabajti internetskog prostora. Povodom obljetnice njegove smrti donosimo dio kultne predstave «Radovan III» u kojem se nije narugao samo s uobičajenim primitivizmom balkanskih prostora, nego prije svega s članstvom u partiji. U ono vrijeme onoj, jučer onoj, danas nekoj, sutra svakoj. Evo ide: drug član!»

O  Radmiloviću je više puta govorila i njegova kćer, Ana Radmilović, inače književnica: «Moj otac bio je veoma obrazovan, pravi intelektualac, pogađalo me je što su ga spuštali na nivo kafanskog čoveka. Kada je umro, preselila sam se u njegovu radnu sobu koju smo zvali radenička, i tamo zatekla latinske, starogrčke, španske, nemačke rečnike i raznu drugu literaturu. Bio je veoma studiozan, tako da je identifikacija sa Radovanom III pogrešna, dobar glumac koji je sjajno odigrao jednog malograđanina, ali privatno nije bio ni nalik njemu. U Zaječaru već dvadeset godina postoji manifestacija Dani Zorana Radmilovića, a iskreno se nadam da će nove vlasti imati malo više pijeteta prema njegovom imenu jer su ga zaista mnogo arčili. Bila sam dva puta tamo i osetila sam se kao na nekom poselu. Mnogi su pravili publikacije i pisali knjige o njemu koje su potpuni falsifikat. Ja imam pravo da budem subjektivna i mislim kako je on bio najveći srpski glumac, kao i da nije zaslužio da ga na taj način koriste»