Skoči na glavni sadržaj

Hrvatskoj nikako ne treba masovni turizam

Pavia Rosati

Izdanje:

Vaša je zemlja zapanjujuće čista i dobro očuvana. Apsolutna je radost za gosta kada ne vidi previše zgrada
hrvatskoj_nikako_ne_treba_masovni_turizam-pavia-558.jpg

Davor Višnjić/Pixsell

Zaljubila sam se u hrvatsku obalu, otoke i more, prvo je što nam je izjavila ugledna američka novinarka Pavia Rosati dok smo se dogovarali za intervju. Njujorčanka, talijanskih korijena, koja živi između Manhattna i Londona, iskusna je svjetska putnica i novinarka. Nakon uspješne karijere u poznatim medijskim kućama s prijateljima i suradnicima osnovala je website za putovanja Fathom (www.fathomaway. com). Fathom, kako kažu njegovi osnivači, slavi i otkriva sve razloge zbog kojih pakiramo torbe, odlazimo na avion, stopiramo i spremno istražujemo sva mjesta koja želimo obići. Brojni ugledni američki mediji poput The New York Timesa, Food&Wine, Travel+Leisure prenose recenzije, inspirativne priče i praktične savjete Fathoma koji “znatiželjnim svjetskim putnicima želi omogućiti da uživaju u svojoj strasti”. Tijekom jednotjednog studijskog boravka u Hrvatskoj Pavia Rosati je obišla hrvatsku obalu od Istre do Dubrovnika, uživala u pršutu, ribi, vinu, dobrom društvu i fascinantnim zalascima sunca. U razgovoru za Forum tvrdi da joj je neizmjerno žao što je tako kratko boravila u Hrvatskoj, te da se nada kako će se vratiti s prijateljima da bi im otkrila sve čari naše zemlje i obišla i kontinentalni dio koji ovaj put, osim Zagreba, nije stigla upoznati.

f:Rekli ste da ste se zaljubili u Hrvatsku. Je li to bila ljubav na prvi pogled?

Da. Dovezla sam se iz Venecije u prekrasni hotel San Rocco u Brtonigli. Hrvatska mi je izgledala kao filmski set - blagi brežuljci elegantni čempresi, lijepe građevine, krovovi od terakote...

f:Vaše omiljene destinacije su Lo Scoglio, Sagaponack, otok Taprobane na Šri Lanki. Usporedite ih s Hrvatskom.

Te destinacije imaju jednu zajedničku stvar - sve su na moru. Nije ni čudo što me očarala hrvatska obala i njeni lijepi, čvrsti i pusti otoci.

f:Gdje god putujete provjeravate i supermarkete. Jeste li obišli neki supermarket u Hrvatskoj?

Učinila sam nešto bolje od toga. Vidjela sam hranu u izvornom obliku, na mjestu gdje raste. Jednog jutra u Livadama posjetila sam maslinarstvo Ipša, a zatim sama promatrala kako psi kopaju tartufe u šumi. Također sam sat vremena obilazila tržnicu Dolac u Zagrebu. Bila sam na pravim mukama jer nisam mogla kupiti sve to povrće, meso i sireve i otići kući pripremiti veliku gozbu.

f:Što ste kupili u Hrvatskoj i ponijeli kući?

Kupila sam tri fotografije Ognjena Maravića u njegovoj galeriji Brek u Rovinju. Žao mi je što nisam uspjela ponijeti sjajna vina Tomaz, Piquentum, Meneghetti ili Degrassi. Ali zato kući nosim puno maslinovog ulja, uključujući i prekrasnu poklon kutiju od Oleum Viride, orahovicu i fantastičan prošek iz Seoske kuće u Ćilipima. Čudesno, ali svih 12 boca preživjelo je let kojim sam se vratila u New Yorku.

f:Koje je najgore, a koje najbolje iskustvo koje ste doživjeli tijekom boravka u Hrvatskoj?

Najgore mi je što nisam bila u mogućnosti produžiti boravak za još dva tjedna, te na malom brodu s nekoliko prijatelja istraživati otoke i zatim obići i unutrašnjost zemlje. Stvarno, vidjela sam tako malo! Najbolje iskustvo su mi bili energetski krugovi u polju izvan Bala. Nitko ne može objasniti odakle dolaze, ali oni su čudni i prekrasni.

f:Opišite svoj savršeni dan u Hrvatskoj. Kamo biste išli, što biste radili i što biste obišli?

Probudila bih se u malom pansionu na brežuljku, nakon što bih se dobro naspavala na jastucima iz hotela Regent Esplanade. Poslije nekoliko espressa iz caffea Eli krenula bih na ležernu vožnju biciklom kroz brda u sjevernoj Istri, a zatim na četverosatni ručak na stanciji Meneghetti. Dok bi ručak završio vani bi postalo prevruće pa bih pronašla skrivenu uvalu na Premanturi i otišla na kupanje. I ne bih se bojala skakanja sa stijene. Večera bi bila u konobi Batelina i pokušala bih, jer sam nekim čudom tečno progovorila hrvatski, upoznati sve nazočne te se sprijateljiti s puno novih ljudi. Sve bih pozvala da mi se pridruže na pustom otoku gdje bi svi plesali, pili i razgovarali do zore.

f:Koje je vaše omiljeno mjesto na Jadranu?

Možda će vam to zvučati ludo, jer sam sigurna da su sve koji ovo čitaju kao djecu vodili tamo na školske izlete, ali oduševili su me Brijuni. Nikada nisam vidjela ništa slično. Dobila sam ljubimca zebru, stajala sam u rimskim ruševinama i prošla intenzivni, jutarnji tečaj socijalističkog šika iz sredine prošloga stoljeća. Sve to je bilo nevjerojatno. Želim se vratiti s 20 prijatelja i ostati tjedan dana. Također, naš vodič, Natalija Vugrenić iz Turističke zajednice Vrsara, najzabavnija je osoba koju sam ikada upoznala.

f:Kakvo je vaše viđenje turizma u Hrvatskoj. Gdje se sada nalazi i kamo ide u odnosu na trendove u svijetu?

Nadam se da će Hrvatska ostati onakva kakva je sada. Apsolutna je radost za posjetitelja kada ne vidi previše zgrada, previše plakata, previše razvoja. Hrvatska je zapanjujuće čista i dobro očuvana. Znam da je zemlja bila opustošena ratom, ali iznenađujuće kako je sve neoštećeno. Razumijem želju da rastete, širite se i privučete više posjetitelja, ali mislim da je veća vrijednost i dugoročniji uspjeh očuvanje sadašnjeg šarma Hrvatske.

f:Koja mjesta u Hrvatskoj smatrate zamkama za turiste?

Motovun me se nije dojmio. Ostali gradovi na brdima bili su mi bolji. I nije bilo zabavno vidjeti ogromne cruisere ispred Dubrovnika i boriti se s gužvama na Stradunu. Veliki brodovi me plaše. Oni su poput nebodera na vodi. Tko bi želio biti s tako puno ljudi?

f:Gdje vam je najljepši izlazak i zalazak sunca u Hrvatskoj?

Oba su bili u Dubrovniku, s balkona Ville Orsula.

f:Koje je najbolje jelo koje ste pojeli u Hrvatskoj?

To bi bio spoj između tri ručka koje sam imala na stanciji Meneghetti u Balama, u konobi Batelina u Banjolama i u konobi Kod Marka na Šipanu.

f:Kamo će te ići na sljedeće putovanje?

Barbados i Buenos Aires. I naravno, povratak u Hrvatsku jer je previše toga ostalo što još moram vidjeti.