Skoči na glavni sadržaj

Karamarko: u ovu sam emisiju došao kao heroj, a otići ću kao zločinac

Wikiweek

Izdanje:

Posebno izdanje kviza “sve u 7” - Tuđmanovac koji je rušio Tuđmana

Tarik: Poštovanje dragi moji, i dobrodošli u još jedno izdanje kviza Sve u 7! Veselio sam se ovoj emisiji jer nam dolazi poseban natjecatelj kojeg jedva čekam predstaviti... evo ga - Tomislav Karamarko! (u studio ulazi Tomislav Karamarko u sivom sakou i crnoj dolčeviti, rukuje se s Tarikom i sjeda na stolicu)

Tarik: Kako ste?

T. K.: Mhm. Veče. Mhm.

Tarik: Tomislav Karamarko, Zagreb, 53 godine imat će za koji dan, znakovito - 25. maja.

T. K.: Svibnja, molim.

Tarik: 25. svibnja naš gost imat će 53 godine, a hoće li do tada biti bogatiji za milijun kuna i možda još poneku funkciju doznat ćemo uskoro.

T. K.: (sebi u bradu) Zna se. Tarik: Molim? Nešto ste željeli podijeliti s našom publikom?

T. K.: Ne, ne. Nipošto. Tarik: Mnogi vas već znaju, ali podsjetite nas još jednom tko ste vi.

T. K.: Ukratko, povjesničar, autentični tuđmanovac, osnivač HDZ-a i budući predsjednik.

Tarik: Odlično za početak. Pozdravimo pljeskom našeg novog natjecatelja. Ovdje vas očekuje sedam pitanja, očekujem puno od vas i pogledajmo vaše teme: Iz povijesti HDZ-a, Lik i djelo dr. Tuđmana, Detuđmanizacija Hrvatske, Heroj, a ne zločinac, Bleiburg, Tko je smjestio Joži Boljkovcu i Fimi – medija. Jeste li spremni?

T. K.: Mhm. Mrmlj. Da. Tarik: Čime ćete otvoriti?

T. K.: Mhm, ove teme, mhm, kao da mi je netko smjestio, ne znam.

Tarik: Ako vam je netko smjestio vi biste to trebali znati, ipak vi imate svoje ljude posvuda, ali vratimo se igri. Koju temu birate?

T. K.: Ako baš moram – Iz povijesti HDZa.

Tarik: Odlično. Pitanje glasi: tko je najpoznatiji kandidat za predsjednika HDZ-a koji je 1994. pokušao organizirati parlamentarni puč protiv HDZ-a. Mesić, Manolić, Karamarko?

T. K.: Pa Mesić i Manolić nisu kandidati za predsjednika.

Tarik: Sami ste već naslutili odgovor. Dakle?

T. K.: Mhm. Pa ja, hm, zaključujem...

Tarik: Tomislav je zaključao i bio je u pravu jer baš on je pokušao organizirati parlamentarni puč protiv HDZ-a. Bravo, čestitam!

T. K.: Mhm.

Tarik: Nemojte stalno gledati u pod, odgovor je točan, ostaje vam milijun kuna na računu.

T. K: Da, valjda. Hm.

Tarik: Idemo dalje. Što birate?

T. K.: Mhm. A vidim sve se vrti - te oko Tuđmana, te oko Hrvatske.

Tarik: Jesam li vas dobro čuo, malo ste mi mrmljali, ali čini se da ste rekli – Detuđmanizacija Hrvatske. Evo i pitanja: Tko je bio na čelu Izbornog stožera Stjepana Mesića, glavnog aktera detuđmanizacije Hrvatske? Manolić, Jakić, Sanader ili Karamarko?

T. K.: Ne mogu odgovoriti na ovo pitanje...

Tarik: Pokušajte, ipak ste vi povjesničar.

T. K.: Da, jesam, ja sam...

Tarik: I opet – točan odgovor! Tako je. Vi ste 2000. bili na čelu Izbornog stožera Stjepana Mesića i zato vam ostaje milijun kuna u ovoj igri. Zadovoljni?

T. K.: Pa, vidite...

Tarik: Vidim da ste i dalje namrgođeni, ali doista nemate razloga jer vas samo pet pitanja dijeli od pobjede. Koja je vaša sljedeća tema?

T. K.: Kako da vam kažem, došao sam u emisiju kao heroj, a otići ću kao zločinac.

Tarik: Heroj, a ne zločinac! Evo nam i treće teme i trećeg pitanja za našeg dragog gosta. Tko je bio šef svih hrvatskih tajnih službi u vrijeme kada je general Ante Gotovina lociran, uhićen i transferiran u Haag? A ponuđeni odgovori su: Boljkovac, Manolić, Kirin, Rončević ili – Karamarko? Da vas čujem!

T. K.: Mhm. Da sam bar preskočio ovu emisiju. Khm.

Tarik: Jesam li to čuo preskok? Ako preskočite, gubite pola milijuna kuna.

T. K.: Mislim da nisam dužan odgovarati na sva pitanja.

Tarik: Niste, ali zato gubite pola osvojenog iznosa i prelazimo na četvrtu temu. Recite nam prije toga još nešto o sebi, možda nešto iz privatnog života.

T. K.: Molim?

Tarik: Gledatelji vole čuti nešto zanimljivo, ako to želite podijeliti s njima, jasno. Može i neki vic, ako znate.

T. K.: A ne, ne. Time se bavi Mesić. Ja sam, kažem, povjesničar, tuđmanovac, zna se.

Tarik: U redu, i to je donekle vic, a sada idemo na četvrtu temu, ako se slažete.

T. K.: Samo požurite, čeka me skup u Pušćanskoj Dubravi.

Tarik: A to vam je važno?

T. K.: Najvažnije.

Tarik: U redu, idemo dalje. Birajte: Tuđman, Boljkovac, Bleiburg, Fimi – Media.

T. K.: Mhm. Može Bleiburg.

Tarik: A što ne bi moglo. Evo i pitanja za vas: Koje godine je dr. Franjo Tuđman kao predsjednik posjetio Bleiburg? 1945., 1948., 1968., 1971., 1991. Ili nikada?

T. K.: Ehm, vidite ja se baš spremam na Bleiburg.

Tarik: A ne spremate se za Pušćansku Dubravu?

T. K.: I jedno i drugo.

Tarik: Dakle, pitanje je, za pola milijuna kuna, kada je predsjednik Tuđman otišao u Bleiburg?

T. K.: Khm. Teško mi je odgovoriti na ovo pitanje.

Tarik: Ne znate odgovor? A povjesničar ste.

T. K.: Ma, znam, ali bolje da vam ne odgovorim. Nikada.

Tarik: Nikada! Tako je, točan odgovor, a sada požurite u Pušćansku Dubravu, Bleiburg i vratite nam se za nekoliko dana u idućem nastavku našeg kviza “Sve u 7”! Hvala vam na nastupu i svako dobro. Pozdravimo našeg natjecatelja – Tomislava Karamarka.

T. K.: Mhm.