Skoči na glavni sadržaj

Moju je nadu u politiku uništila Račanova koalicija

Edo Maajka

Izdanje:

Otkako je u vezi s Izraelkom Lilah, Edo Maajka živi na relaciji Tel Aviv-Hrvatska, ali ne može se reći da mu zbog toga karijera pati. Istina, najavljeni novi album “Štrajk mozga” nije se pojavio do kraja godine, no pušten je najavni singl “Panika” koji će popuniti prostor do izlaska ostalih pjesama.
moju_je_nadu_u_politiku_unistila_racanova_koalicija-pxl_081019_49-219.jpg

Jurica Galoić / Pixsell

Ma, daleko sam ja od neke duhovne čistoće, borim se k’o i svi, učim, meditiram i trudim se biti dobar čovjek, prijatelj, otac, suprug, biti dobar prema sebi i drugima. Nebitan je prostor, bitna je volja i vjera da se nešto može. Naučeni smo, što od roditelja što od okoline i društva, da slušamo druge što je najbolje za nas, pa se tako i ponašamo, živimo da zadovoljimo nečije tuđe standarde i sve smo nesretniji, postajemo žrtve i jako daleko od samih sebe. Većina ljudi kad ih pitaš sto žele niti ne znaju, il’ ti kažu zelje svojih roditelja ili društva. Druga krajnost je ona kontraška, znaš ono kad si navik’o da sereš po svemu, pa pljuješ i po stvarima koje su u biti dobre za tebe, sudac si i kontrolor a druge optužuješ da te kontroliraju.

f: Koliko su život u Izraelu i izbivanje s ovih prostora utjecali na vašu duhovnu čistoću?

Ma, daleko sam ja od neke duhovne čistoće, borim se k’o i svi, učim, meditiram i trudim se biti dobar čovjek, prijatelj, otac, suprug, biti dobar prema sebi i drugima. Nebitan je prostor, bitna je volja i vjera da se nešto može. Naučeni smo, što od roditelja što od okoline i društva, da slušamo druge što je najbolje za nas, pa se tako i ponašamo, živimo da zadovoljimo nečije tuđe standarde i sve smo nesretniji, postajemo žrtve i jako daleko od samih sebe. Većina ljudi kad ih pitaš sto žele niti ne znaju, il’ ti kažu zelje svojih roditelja ili društva. Druga krajnost je ona kontraška, znaš ono kad si navik’o da sereš po svemu, pa pljuješ i po stvarima koje su u biti dobre za tebe, sudac si i kontrolor a druge optužuješ da te kontroliraju.

f: Vidite li s distance ipak bolje u kakvoj točki svijeta živimo? Ima li u Izraelu kakvih usporedbi i dodirnih točaka u iskvarenosti politike i manipuliranja narodom?

Da ima li, ovo je Bliski istok stari moj, ovdje prolaze stvari koje nigdje ne prolaze, generalno mislim da su to sve slični problemi al na drugim razinama. Ego, oni su vaki, mi smo žrtve, ne mi smo žrtve, kad se zadesi osoba koja gleda to kroz malo siru sliku i objektivnije onda je to izdajnik. Ovdje su problemi još veći jer sve radi za desnicu, svaka palestinska granata samo učvrsti poziciju Netanjahua, svako izraelsko bombardiranje radi za Hamas, i to je taj začarani krug. Ovdje je izvor tri religije koje potječu od Abrahama, na svakom metru je neka vjerska znamenitost, pogotovo u Jeruzalemu, tako da je jako puno fanatika na maloj površini, a njih je jako jednostavno potpalit kad ti treba predizborno sranje, na svakoj strani je isto i ni’ko ne popušta sekunde. Također u Izraelu postoji jaka borba između sekularnog i religijskog dijela populacije, a palestinski narod je podijeljen između Hamasa, Fataha, Hezbolaha i još kamaru novih grupa...Ovdje s kim god da pričaš o našem ratu u ex-YU, bilo Palestincima ili Izraelcima, njima je to sve deset puta krvavije i kompliciranije od njihove situacije.

f: Kako se nosite sa životom na relaciji Izrael-Hrvatska?

Bilo je poteško u početku, život na Bliskom istoku je jako drukčiji od života u Zagrebu, ima puno plusova i minusa, ali ljubav je ljubav. Na kraju, to je ono što prevagne bez obzira na sve. Puno mi je teže biti na Savi bez Lilač, nego s njom bilo gdje drugdje...

f: Snimate novi album koji se već trebao pojaviti, ali dosad smo samo čuli singl Panika. Gdje se odužilo?

Jest se odužilo vala, prvo sam im’o plan složiti novi album s bendom, ali s obzirom na to da sam malo tu, malo u Tel Avivu to mi je bilo zaista neizvedivo, pa sam na kraju skupio meni najbolje bitove i uradio album na ovaj način, to je bilo jedino rješenje i jako sam zadovoljan urađenim. Realno gledajući moglo je ovo biti vani i prije 2012., ali su mi mudri ljudi iz Menarta preporučili da izlazak albuma pomaknemo za ožujak, tako da možemo taj materijal kako treba ispromovirati. Za sada ide sve po planu, evo konačno imam i novi spot za pjesmu “Panika” koji najavljuje album “Štrajk mozga”, i reakcije su jako dobre. Hvala Filcu na odličnom videu i Billainu za ovakav beat.

f: Kakve će teme u tekstovima dominirati na novom albumu?

Vratio sam se ‘storytellingu’ tako da sam sve teme koje su mi bile u glavi uradio kroz kratke pričice. Ljubav, strah, mržnja, odnosi, trendovi, to su standardne teme kojima sam se bavio. Igr’o sam se s tekstovima i beatovima, što da ti kažem, ja sam jako zadovoljan i jedva čekam da ljudi ovo čuju. Imam super ekipu gostiju, na semplu od Smaka mi je uletio Željko Pervan, Arsen Dedić je razvalio na pjesmi “Što će reći”, imam jako zanimljivu pjesmicu o odnosu mladog Dalmatinca i Njemice gdje mi je gost Sale iz TBF-a, pjesma se zove “Tschuldigung Sabine”. Frenkie, Marchello i Kandžija su oderali jako dobre versove. Produkcijski je također dosta zanimljiv materijal, ponovo radim sa Billainom koji je imao par beatova na “Stig’o ćumur”, sada je dobio više prostora s najviše beatova na albumu, vratio se Dash sa 2 “bitčuga”, moram ti reći da mi je baš falio. Tu su još standardno dobar Koolade i Goce iz Skopja.

f: Je li sad teže održavati karijeru i bend “na daljinu”?

Dosta teže, obožavam raditi materijal s bendom, ono od probe do probe dizati album, ali ovako se mogu samo naživcirat. Ono, taman ste na istoj valnoj dužini i bok ljudi vidimo se za mjesec dva, a za mjesec dva si već sa drugim filmovima i muzikom u glavi. Samo izjebeš i sebe i druge..... Što se tiče intervjua i ostalih stvari, i kad sam u Zagrebu veći dio toga obavim preko maila, tako da to nije neki problem. Koncerti također nisu neki problem, trebao je proći taj jedan period za naviknut ljude da te nema kad oni hoće, jer su kod nas ljudi navikli dogovarati koncerte tri tjedna prije svirke, ali i to je sjelo na svoje. Dosta je teže, ali ako se sve isplanira na vrijeme tad ništa nije problem. Odgovornost, jarane...

f: Bavite li se i u Izraelu glazbom?

Ovdje sam većinom fokusiran na produkciju, znači mašine su mi upaljene, slušalice na glavi i vježbaj, isprobavaj i klimaj glavom. Upozn’o sam dosta dobrih glazbenika tu, čak sam prič’o sa bubnjarem The Applesa da nešto složimo skupa, pa ‘ko zna, možda se i izrodi kakva funky suradnja. Imam ekipu s kojom “zadžemam” nekad i ispucam se na probici i to mi je dosta. Ne planiram tu biti aktivan ‘ko izvođač, niti repat na engleskom ili nešto slično.

f: Što vas je navelo na unutarnje promjene koje ste opisali u pjesmi “Ove godine”? U kojem ste trenutku “pukli” i osjetili potrebu za promjenama?

Pukao sam dosta ranije i počeo sam se baviti time na albumu “No Sikiriki”. “Ove godine” je neko sprovođenje u djelo “No Sikirikija”. To je onaj trenutak kad skontaš da je sve za neko tvoje dobro, navodno loše stvari su također za neko naše dobro, iako je toga jako teško biti svjestan u datom momentu. Strah je u službi ljubavi i traje do onog trenutka kad se sjetimo da se nemamo čega bojati, Zvuči naivno i glupo, ali je tako, do tad nam treba taj strah, Treba k’o i svaka navika. Onda taj trenutak prođe i opet si u starim emocijama, al onda se opet tog sjetiš... Nekako ispada da je sve u nama i da je stvar samo o zaboravnosti.

f: Prakticirate li redovno autogene treninge, reikije i druge tehnike za održavanje ravnoteže?

 Prakticiram svakodnevno meditaciju, autogeni trening mi je u biti bio jako dobar temelj za to. Sad autogeni koristim samo u avionu, jer me panika spuca, a tad misli lete okolo i autogeni je mila majka za to, k’o rukom odneseno... Hahaha. Isto vrijedi za zubara, gastroskopiju i slične gadosti. Kroz meditaciju sam generalno dosta bolji, opušteniji, zdraviji, zadovoljniji i fokusiraniji, to fokusiraniji je meni jako bitno. Hahaha...

f: Bili ste prva velika zvijezda iz tzv. urbane glazbe kojoj su zamjerali velikog sponzora na turneji, a danas nekako puno lakše prolazi puno gori slučaj TBF-a čiji se član pojavljuje u reklami jedne od najjačih korporacija i oni im sponzoriraju turneju, a upravo su cijeli album prije toga posvetili ismijavanju sa sponzorima. Znači li to da ni u glazbi koja polaže na sadržaj zapravo ideali i ništa drugo više nisu važni?

To znači da ljudi nemaju para za produkciju na nivou na kojem ih fanovi zaslužuju vidjeti. Sumnjam da itko može složit veću turneju bez sponzora, svi festivali na svijetu su sponzorirani, čak i RATM sviraju kad im plate festivali, parama koje dobiju od sponzora. Ja znam da nikad ne bi imao solo koncert u Domu Sportova da mi nije uletio T-Com, ne bi imali ni za redare. Ne postoji stvar koju ljudi iz TBF-a mogu uradit da mi padnu u očima. Da sviraju za desnicu ili Keruma, jedino tako nešto.

f: Nadate li se, nakon ovih izbora, nekim kvalitetnim promjenama?

Moju nadu je davno uništio Račan sa onom koalicijom iz 2000. Nikad neću zaboraviti svoju nadu dok sam ispij’o rakiju ispred TV-a na Ferenščici misleći “evo ga, gotovo je, za godinu smo Austrija”. Hahaha... Političari teško dobiju moje povjerenje i s njima sam vječni skeptik. Opet, za razliku od Ivice, Milanović je u puno boljoj poziciji, vidjet ćemo, ja im stvarno želim sve najbolje i da nam rodi žito... I da nam rodi žito i iduće godine... I da nam uvijek rodi žito.

f: Kakav vam je stav prema EU?

Prije je bio puno bolji.