Skoči na glavni sadržaj

Uvest ću reda u podjelu poticaja, nikakvi prosvjedi ne mogu me spriječiti

Politika

Izdanje:

Na dan prekida prosvjeda mljekara posjetili smo selo ministra poljoprivrede. Tihomir Jakovina u dvorištu svoje obiteljske kuće ispričao nam je da ima neupitnu potporu premijera da riješi kaos u poljoprivredi
uvest_cu_reda_u_podjelu_poticaja_nikakvi_prosvjedi_ne_mogu_me_sprijeciti-poljo-387.jpg

Ivica Galović/Pixsell

Ispijeno lice i pomalo odsutan pogled. Već na prvi pogled moglo se vidjeti da ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina danima mirno ne spava. Dok je njegov ambiciozni stranački prijatelj na presici najavljivao pobjedu na sljedećim izborima u Slavonskom Brodu, ministar asketskog izgleda nije pokazivao previše emocija iako mu je došao dati potporu. Stručnjaci za govor tijela vjerojatno bi zaključili da je ministar pod velikim stresom, dok bi psiholozi već razmišljali o uključivanju alarma za njegovo zdravlje.

Rijetki bi se kladili na ministra da će pobijediti mljekare. Bilo je to u utorak ujutro kada se činilo da su mljekari definitivno zagospodarili prometnicama. Međutim, u utorak navečer potpuni obrat. Mljekari su sjeli u svoje skupe traktore i pokunjeno se vratili kućama. Pobijedio je ministar Jakovina. Taj zadnji dan prosvjeda proveli smo u ministrovu kraju, a malo smo se s njim i “družili”. Prvo smo razgovarali u ne baš reprezentativnim stranačkim prostorijama SDP-a u Slavonskom Brodu, a onda i na njegovom malom imanju ispred kuće u općini Bukovlje u kojoj je ministar Jakovina biran za načelnika u tri zadnja izborna ciklusa. Ministar ima dvije kuće. U jednoj se nalazi poljoprivredna apoteka, a u drugoj, novijoj, živi ministar. Iako se vidjelo da je ministar pod stresom, strpljivo je odgovarao na naša pitanje i bio vrlo kooperativan tijekom snimanja.

Odmah je odbio svaku pomisao da se nije dobro snašao na ministarskoj fotelji. Zaboljele su ga otrovne strelice mljekara koji su ga proglasili “mirovnjakom” koji samo gleda kako se dogovaraju seljaci i prerađivači mlijeka. U žargonu seljaka nadimak mirovnjak bi trebao biti uvreda. Priželjkivali su da ministar bude pravi Baja koji će lupiti šakom o stol i nagovoriti mliječnu industriju da plati seljacima koliko traže, ili, što je često činio njegov prethodnik Čobanković, odriješiti kesu i iz državnog proračuna platiti koliko god treba. - Nije me iznenadio tijek prosvjeda. Imali smo dobro projekcije. Udruge mljekara su me napadale neargumentirano.Oko mljekara ima dosta političkih igara. Ništa nije slučajno pa ni to da je u jeku demonstracija bivši ministar Petar Čobanković sazvao Saborski odbor za poljoprivredu i primio neke prosvjednike - kaže ministar Jakovina.

Stalno je ponavljao da je država učinila sve što je mogla za mljekare. Birao je svaku riječ. Nije rekao da je prosvjed mljekara isključivo političke prirode, ali se moglo zaključiti da je ljutit na HDZ i HSS koji su ostavili kaos u poljoprivredi. To smo se i sami kasnije uvjerili razgovarajući s prosvjednicima u Velikoj Kopanici. Čak ni oni nisu znali točno na kakve i kolike poticaje imaju pravo.

Ostatak pročitajte u tiskanom izdanju