Skoči na glavni sadržaj

Edo Maajka: Nitko ne može vječno gutat' laži i sranja

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

edo-maajka-nitko-ne-moze-vjecno-gutat-lazi-i-sranja-1520-1452.jpg

Kao društvo moramo napredovati, a ovi protesti su fin korak u tom smjeru, kaže Edo Maajka
Foto: Edo Maajka

BiH vrije. Ljudi su nezadovoljni. U čemu je problem? U politici ili ljudima?

Problem je u svemu, od Daytona do politike koja pokazuje samo neodgovornost i koruptivnost skoro svih BiH-političara. U ljudima je problem što se ovo nije dogodilo ranije nego se skupljalo i patilo puno godina, zadnjih par godina je postala nesnošljiva situacija koja je rezultirala ovim što se dogodilo u Tuzli, a sada i u drugim gradovima.

Mediji i političari tvrde da je riječ o instrumentaliziranom napadu na državne institucije?

To su gluposti. Preko prijatelja sam dobro upućen u događanja u Tuzli, gdje je došlo do protesta zbog političke neodgovornosti, kriminala, korupcije... Dogodio se čisti bunt i revolt. Ta priča i pokušaji da se ovo događanje naroda uništi stavljanjem nacionalnog ili stranačkog predznaka mogla bi se progutati kod gotovo svih gradova osim Tuzle. Iskreno, iz ostatka BiH mi dolaze svakojake informacije, ali ništa vezano uz instrumentalizirani napad, to su samo riječi kojima se želi sve to obezvrijediti. Sad me ne bi čudilo da možda netko pokuša ovo odvući u neku desetu priču s nekim nacionalnim glupostima ili stranačkim, jednostavno da se narodu ubije volja i svijest da su sposobni izdići se iz te nacionalne retorike i opće depresivne situacije, da mogu promijeniti nešto, da su sposobni i bitni. 

Hrvatskoj i srpskoj javnosti gura se pod nos priča o “bošnjackoj revoluciji“ koja se ne bi trebala ticati ostala dva konstitutivna naroda u BiH?

Preostala dva konstitutivna naroda se ovo jako tiče, ne moraju ovo podržati ni protestirati protiv svojih prevaranata, ali će to uraditi kad-tad u bližoj budućnosti. To je sigurno. Nitko ne može gutati laži i sranja vječno. U Srbiji i Hrvatskoj nije baš toliko bolja ekonomska situacija i raspoloženje naroda. Imam puno prijatelja Srba i Hrvata koji su bili na protestima u Tuzli i cijeloj Federaciji od početka.

Forumovi sugovornici u Tuzli zadovoljni su činjenicom da se barem nešto ljudi pojavilo na protestima u Banjoj Luci i Bijeljini. Koliko je BiH zapravo država?

Ona je za sada država samo geografski jer puno ljudi koji žive u njoj ne žele biti u zajednici s druga dva ili nekim od naroda. BiH bi se preporodila da je samo na godinu dana svi stanovnici te geografske zajednice smatraju jednostavno svojom, ili i BiH jednostavno svojom. Recimo, ja sam Bosanac, a uz BiH smatram i Hrvatsku svojom :) Taj nacionalistički džoker u ExYu pali na žalost svugdje i dan danas, mi smo imali rat pa to jako lako prolazi, to je balkanski kriptonit. Kad god osjetim to u riječima čovjeka, čujem: hajde, jedi govna još malo. Dok god to bude prolazilo, nećemo znati koliki su naši dometi kao društva. To vrijedi za sve zemlje regije.

Gdje je budućnost BiH kao države? Ovo pitam u svjetlu činjenice da osim - mogu tako reći - priglupe najave visokog predstavnika OHR-a kako bi možda trebalo uključiti vojsku EU-a, nitko iz europskih institucija ne reagira. Koliko i što uopće znači BiH za Europu, koja se, kako kaže hrvatski premijer Milanović, šutala s njom sto godina?

Europa na žalost ne pokazuje veliki interes, moglo bi to sve puno bolje s njihove strane. Svejedno, mislim da je sve na nama. Svakako, kao društvo moramo napredovati, a ovi protesti su fin korak u tom smjeru. 

Mislite li da ideja direktne demokracije koja se upravo želi provesti u Tuzli može uspjeti?

Zasad uspijeva. Evo u Tuzli je plenum građana uspostavljen. On bi trebao olakšati prelazak vlasti, a tu su još i ovogodišnji izbori, pa ćemo svi skupa biti svjedoci kako će to završiti. Nadam se najboljem.

I na kraju, šaka u glavu ili šutnja nad zlom sudbinom?

Izađi i zahtijevaj svoja prava.