Skoči na glavni sadržaj

Ćuruviju je ubila država, tvrdi prvi potpredsjednik srpske vlade Aleksandar Vučić

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

Iza ubojstva poznatog srpskog novinara Slavka Ćuruvije stoji država, rekao je prvi potpredsjednik srpske vlade Aleksandar Vučić za TV Pink. Vučić tvrdi da su krivci za atentat na Ćuruviju još uvijek živi i da će uskoro "pokazati i dokazati" da je Ćuruviju likvidirala tadašnja vlast koja se tako obračunavala s neistomišljenicima i protivnicima. "To je strašan problem za našu zemlju. Jasno je da je riječ o vlasti, čiji sam i ja bio dio, ali u tome nisam sudjelovao, niti sam nešto o tome znao", kazao je Vučić i naglasio da je bio potreban veliki pritisak na nadležna tijela kako bi se došlo do činjenica. "Ima mnogo strašnih stvari s kojima ćemo se morati suočiti", rekao je navodeći primjer ubojstva Srba u kafiću Panda na Kosovu 1998. godine, za koje je rekao da nema dokaza da su ga počinili Albanci, kako se vjerovalo.

Ćuruvija, inače rođeni Zagrepčanin, bio je novinar i izdavač više listova poput Dnevnog i Nedeljnog telegrafa te Evropljanina. Ubijen je 1999. godine u vrijeme NATO-ova bombardiranja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije. Ćuruviju su pratili pripadnici Državne sigurnosti koji su se neposredno pred ubojstvo, ispred Ćuruvijine kuće, povukli s praćenja. Svjedoci ubojstva tvrdili su da su na njega "pucala dvojica napadača odjevena u crno i s crnim kapama s prorezima za oči na glavama. Čula su se tri-četiri hica, a onda su iz haustora izletjela dvojica i u punom trku otišla niz ulicu". Ubijen je s leđa. Jedan hitac ga je pogodio u glavu, a drugi mu je prošao kroz srce, a ubojice su drškom od pištolja udarile i onesvijestile njegovu suprugu Branku Prpu.

Nezavisni mediji pisali su kako je Ćuruviji presuđeno desetak dana prije kada ga je Mirjana Marković, supruga Slobodana Miloševića, na sjednici direkcije svoje stranke JUL označila kao glavnog državnog neprijatelja koji je izazvao bombardiranje i da će mu narod suditi.