Skoči na glavni sadržaj

Miki Solus – gangster za klavirom

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>



Miki Solus čudna je pojava na domaćoj rock sceni. Ono, baš čudna. Na nedavnoj proslavi godišnjice časopisa Rolling Stone svirali su u Tvornici prije Sare Renar i Hladnog piva. Remy iz Elementala malo je cupkala na jednoj nozi. Pjesmu, možda dvije, pa otišla pušiti. Bare nije izdržao ni minutu. "Šta je ovo?, Šta je ovo?", ponavljao je gledajući s otvorenim ustima u onih nekoliko stotina funova koji znaju svaki Mikijev stih.

Ma što tko mislio o Mikiju Solusu i njegovom bendu, valja im priznati da nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Oko Mikija čija se poetika kreće od Discipline kičme i Franka Zappe do "rupe" na Filozofskom i Močvare lako se posvađati. Nije teško shvatiti one kojima je ovo teška debilana, a još manje one koji su oduševljeni drukčijim, originalnim pristupom muzici. Dovoljno je pročitati komentare na Youtubeu: "Vidio jučer MTV premijeru, ovako nešto inovativno, jednostavno i pitko nisam čuo godinama. Svaka čast, Miki, samo tako! ;-)", pa onda "Najgora pesma na svetu...", "Što je bio internet gangster Sajo iz Labina za rap, to je ovaj za avangardni rock", "Preotrcane fore", "Koliko je iritantan ovaj lik i pesma pa to je strašno!", "Umri nakazo kosata preseratorska". Miki ne spada u nijednu ladicu, ali kako svaki muzički kritičar koji drži do sebe voli lijepiti etikete, evo i Mikiju jedne: ako postoji postpunk, onda je ovo što Miki radi čisti postrap!

Najprije je svirao gitaru, pa je odustao i primio se klavira. Dvije godine potrošio je učeći svirati, što na probama što u kafiću Retro u Zagrebu. U principu, zna svirati samo svoje stvari. Grozi se covera. Danas je možda najveća studentska zvijezdi u regiji. Band koji nikada neće napuniti velike dvorane, ali će zato bez problema otići na turneju po Hrvatskoj i Srbiji. Umjesto klasičnog intervjua (Miki je daleko od klasičnog!) u maniri pravog bulevarskog medija odlučili smo s Mikijem razgovarati na drukčiji način.

Miki ili Solus?

Solus. Familija Solus potječe iz 15. stoljeća u Francuskoj. Moj prastric Štef  začeo je lozu u krčmama Pariza. On je bio slikar i slobodni umjetnik. Njegov sin Jean bavio se  izgradnjom lunaparka. Moja prasestrična Lisa bila je frizerka na Champs Elysees. Ona me inspirirala za pjesme u kojima često ističem svoj stari pariški spleen. Geni su geni.

Rep ili klavir?

Rep. Klavir je za pizdeke. Pravi muževi sviraju rokenrol s distorziranim gitarama. mekani dečki sviraju Chopina na klavirčeku. Repom se bave gangsteri i opasni dečki. Ja sam gangster za klavirom k'o Van Damme na violini, k'o Bruce Willis u obiteljskoj komediji, k'o Mirko Filipović na baletu.

Naiva ili avangarda?

Naiva. Avangarda je za jazavce. To su oni koji bi htjeli da jesu, a nisu. Zatvoreni u svojim kavezima grizu svoje kmetske mrkve i smišljaju zle spačke u okviru umjetničkih sloboda. Rabuzin mi je frend, zajedno uzgajamo ružice, pa ih on slika.

Hipster ili panker?

Panker. Moj prvi bend "Teatar ego devijacije" svirao je punk. Iako je punk prevara, bolje biti dobar prevarant nego globalizirani hipster. Al' svejedno, indie će prevladati i svi ćemo se praviti pametniji nego što jesmo.

Filozofski ili plac?

Plac. Zdrava prehrana je najvažnija. Na Filozofskom se samo pije i puši – ništ' pametno. Tam se i padaju ispiti, a na placu padaju cijene kad je urod velik. Savjet mladim muzičarima: odite svaki tjedan u Utrine na plac po mrkvu i poriluk.

Politika ili kauč?

Kauč. Kauč je praktičan - možeš ležati, sjediti, prditi i nije dosadan k'o politika. Možeš bit' seljačina; ne moraš se praviti fin i pristojan. Možeš si paštetu namazati u sendvič i gledati Simpsone.

Muzika ili glazba?

Muzika. Glazbenici su fini, školovani ljudi. Sramotno bi bilo da se ja guram u glazbenike. Glazbenici za razliku od mene znaju više od dva ritma i nisu im sve pjesme iz E ili G.

Balkan ili Europa?

Balkan. Ja sam protivnik globalizacije. Europa je sva globalizirana i sve se čini isto. Ja radije idem po balkanskim selima na izlet nego do Londona ili nedajbože Madrida. Ili nedajbože Pariza, pa da me daljnja rodbina i Francuzi počnu vrbovati da sviram za njihovu repku.

Zabok ili Čakovec?

Čakovec. Baka mi je u blizini Čakovca. U Zaboku smo svirali, ali baka je baka.

Thompson ili Zappa?

Zappa. Da kažem Thompson, dobio bih odma' etiketu fašista i nacionalista. Bokte, karijera bi mi propala. Jer određen dio ljevičarskih jazavaca samo čeka krivi korak. Ma Thompson je vojni stadionski zabavljač, k'o da gledaš vojnu paradu. Glazbeno je krsni kum Opće Opasnosti. Ne volim te žestice baš. Zappa mi je kul jer je natjerao onog Stevea Vaija, mislim da mu vrišti bek vokale na onoj pjesmi "Torture never ends". I zabavniji je od vojne parade makar nema tenkove.

Nogomet ili košarka?

Nogomet. Onog Mamića treba sterati u kurac.

Kinderstube ili kurac/pička/govno/sisa?

Kinderstube. Kurac, govno i sisa su LET 3. Ne bi štel ulazit' u njihov teritorij. Dobar bend jako, al' ga forsaju one kurčeve stalno. Prvi put je bila dobra fora, al' brate mili, daj napravite umjetne pičke ili govna ili sise. Dosta mi je tih kuraca.

Šljivovica ili trava?

Šljiva. Ja sam Balkanac/seljačina/čoban. Alkohol je najbolja droga. Sve ostalo su pizdarije koje su došle izvana.

Pas ili mačka?

Mačka. Tigra i lava za kućne ljubimce treba imati. Sagradiš si kavez ogromni i tam nek se šetaju. Nek cijelo selo vidi kak imam tigrove ko Mike Tyson. Nek cure vide 'ko je manga na kvartu. I onda ih u 27. godini idem nahraniti jedno jutro, al' su malo nervozni od sunca, pa me ubiju. To bi bila najbolja rokenrol smrt ikad.