Skoči na glavni sadržaj

"Nisam iznenađen što su me izbacili. Most je na mentalnoj liniji HDZ-a"

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

nisam-iznenaden-sto-su-me-izbacili.most-je-na-mentalnoj-liniji-hdz-6799-9073.jpg

„Cijeloj javnosti bilo je jasno da je moj put – put nezavisnosti, a njihov je stranačkog posluha, što se vidjelo i prilikom rasprava i kod glasanja. Mene zanima građanska Hrvatska s punim poštivanjem ljudskih prava, a njih nekakav suverenizam 19. stoljeća“, kaže Vučetić
Foto: Unizd.hr

„Prije deset minuta me nazvala novinarka i obavijestila da, prema današnjem dopisu iz Kluba Mosta nezavisnih lista, više nisam član toga kluba“. Napisao je to Marko Vučetić, nezavisni zastupnik s liste Mosta nezavisnih lista, čiji je govor o tzv. Istanbulskoj konvenciji bio jedan od rijetkih zapamćenih u ovom sazivu Sabora.

Zadarski profesor filozofije od početka mandata nastupao je kao nezavisni zastupnik, što je očito bilo previše vodstvu Mosta koji se svojevremeno zaklinjao u autonomiju svakog svog zastupnika. „Zanimljivo je da tu informaciju nisam najprije ja primio, ali je razumljivo zašto. Razlog je jednostavan: Most se toliko udaljio od nezavisnih, da više nije moguća niti pristojna komunikacija. Znam da hrabrosti imaju, stalno o njoj govore u kontroliranim uvjetima Sabora i konferencija za medije. Već sam rekao da je moj zadatak demonstrirati nezavisnost, a da je teret dokazivanja otvorenosti prema nezavisnima na stranačkom Mostu. Nezavisnost sam demonstrirao i nastavit ću je demonstrirati, jer moja nezavisnost nije bila vezana, nije vezana, niti će biti vezana uz stranku, neovisno kako se ona zvala, pa i stranka Most“, napisao je Vučetić na Facebooku.

U telefonskom razgovoru potvrdio nam je tu informaciju. Čuo je od novinara, kaže, da je išao neki dopis iz Kluba zastupnika Mosta prema Predsjedništvu Sabora. „Potpredsjednici Kluba zastupnika Ivana Ninčević-Lesandrić i Tomislav Žagar kazali su mi da u toj priči nisu sudjelovali i da o njoj ne znaju ništa. Očito se radi o stranačkoj odluci, a ja nisam član stranke, nego sam neovisan zastupnik“, rekao nam je Vučetić.

Pitali smo ga je li očekivao isključenje: „Cijeloj javnosti bilo je jasno da je moj put – put nezavisnosti, a njihov je stranačkog posluha i to se vidjelo i prilikom rasprava i kod glasanja. Mene zanima građanska Hrvatska s punim poštivanjem ljudskih prava, a njih nekakav suverenizam 19. stoljeća“, rekao je Vučetić i potvrdio da nakon prestanka ovog zastupničkog mandata odustaje od daljnjeg kandidiranja. „Neću više sudjelovati u politici, jer su politike zapravo na liniji Mosta, a Most je u mentalnom smislu HDZ“, zaključio je. 

Nikola Grmoja iz Mosta kaže nam da Vučetić mjesecima ne sudjeluje u radu Kluba zastupnika Mosta niti u donošenu odluka. „U petak sam razgovarao s njim. Ne želim u javnost izlaziti s detaljima,  ali praktički čovjek je rekao da smo mi njemu neka vrsta eksperimenta. U potpunosti nas je dehumanizirao i postavio kao objekte. Nakon konzultacija s Klubom donio sam odluku kakvu sam donio“, kazao nam je Grmoja.

Prema njegovim riječima, Vučetić ne želi sudjelovati u radu Kluba, na društvenim mrežama ne kritizira vladajuće, a uz to ne dolazi u Sabor. „Je li vama logično da ste dio Kluba u čijem radu ne sudjelujete? Sad se očito igra nešto drugo, a ja se u to neću dati uvući. Iskreno sam, i to ne samo ja, nego i svi ostali, želio da radimo zajedno. Ja sam ga postavio na listu, Miro Bulj glasovima dovukao do Sabora, ali ovako očito ne ide…“

Potpredsjednica Kluba Mosta Ivana Ninčević-Lesardić "lajkala" je Vučetićev status. i za N1 kazala ovo: "Ja kao potpredsjednica kluba zastupnika sam u šoku da se odluke o izbacivanju donose na ovakav način bez da se to s osobom prvo iskomunicira i da ja kao potpredsjednica Kluba o tome ništa nisam znala. Nisam mogla prisustvovati sastanku u subotu iako sam htjela sudjelovati putem Skypea što kolege nisu prihvatile, ali sam trebala biti bar obaviještena". Na pitanje razmišlja li i sama o odlasku iz Kluba zastupnika Mosta kaže da trenutno o tome ne razmišlja jer je i sama nedavno saznala tu vijest, ali je definitivno u šoku zbog načina kako se donose ovako ozbiljne odluke.

Odgovor Nikole Grmoje dobili smo naknadno, 1.45 sati nakon objave teksta, u 8.45, 9.7.2018.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2018. godinu