Skoči na glavni sadržaj

Otkazani Rambo

otkazani-rambo-7880.png

Rambo Amadeus
Foto: ramboamadeus.com

Od subote, 11. ožujka 2023. viralna je postala objava Lejle Kašić, producentice emisije Dnevnica na Radio-televiziji Crne Gore, o seksualnom uznemiravanju koje je doživjela od popularnog pjevača Ramba Amadeusa za vrijeme zajedničkog snimanja epizode u Herceg Novom prethodnog dana.

Kašić nije objavila detalje napada, ali je o svemu obavijestila UNICEF, čiji je pjevač ambasador i najavila prijavu „nadležnim organima“, vjerojatno misleći na policiju. Osim na svom profilu, događaj je potvrdila i komentirala u crnogorskim medijima, ali odbila je otkriti detalje i dalje javno govoriti o incidentu.

Kada se priča dovoljno proširila i pretvorila u ozbiljan skandal, na FB-u je reagirao i Rambo Amadeus, koji se nije libio detaljno opisati na koji je način napao Lejlu Kašić i još detaljnije opisati zašto on to uopće ne smatra napadom.

Nakon što je otvoreno priznao da je 27-godišnju poslovnu suradnicu uhvatio za stražnjicu jer je pokušavala ušutkati njegovo psovanje, u statusu je dodao i da joj se odbio ispričati kad je to od njega tražila, a zatim je izvrijeđao, nazvao „histeričnom“, „ludačom“ i uputio je „da se liječi“.

S lakoćom i nadmenošću tipičnog patrijarhalnog produkta tradicionalističkog društva, u svojoj dugačkoj objavi Rambo otvoreno piše da mu nije ni najmanje žao što je napao kolegicu, štoviše, cijelu situaciju predstavlja kao da je on žrtva:

„Čitav dan sam bio nadrndan i sarkastičan zbog činjenice da sam tako brzopleto upao u nešto što nikakve veze nema sa mojim senzibilitetom i uvjerenjima. Prije svega zbog mog  protivljenja da snimamo javno porodicu kojoj se pomaže i time je stigmatizujemo u javnosti. (…) Dotičnu gospodjicu sam – dok smo se približavali kući socijalno ugrožene porodice, savim neplanirano pipnuo ili pljesnuo po dupetu ili pak štipnuo, pojma nemam sad. To nema nikakve veze sa seksom, barem ne s moje strane. Htio sam da joj nekako dojavim da nemam više što, da me je satjerala u ponižavajući položaj. Nekakav zadnji pokušaj da odustane od grubog upada u intimu jedne porodice.“

U međuvremenu se oglasio i Vladan Otašević, autor i urednik emisije, koji je dodao detalje o samoj dinamici snimanja emisije i istaknuo da su s Rambom imali preliminarne sastanke i da je bio dobro upoznat s prirodom i sadržajem emisije. Taj sadržaj je manje bitan u ovoj priči, jer služi samo kao opravdanje koje treba skrenuti pažnju s merituma priče.

Incident je jasan, ni jedno ni drugo ne poriču da je došlo do neželjenog kontakta, što je nasilna situacija, u kojoj je uspostavljen jednostavan odnos: zlostavljač i žrtva. U javnom diskursu, međutim, napravljen je sitan semantički zaokret. Rambo se primjerice karakterizira kao "sirovina", a Kašić kao "feministica". Ni jedno ni drugo nije pogrešno, ali ipak je lakše govoriti "on je sirovina, zašto mu feministica nije opalila šamar?" nego "on je zlostavljač, što mu žrtva nije opalila šamar?" Nevezano za semantiku, zadnje što trebamo učiniti jest na nasilje odgovoriti nasiljem, u najmanju ruku zato što to samo generira još nasilja.

Dodatni je problem što se time nastavlja propitivanje ponašanja i reakcije žrtve, a u obranu zlostavljača staju argumenti koji variraju od pogrešnih razumijevanja definicije samog termina "seksualno uznemiravanje" do bacanja procjena o psihi ili etičnosti producentice (u tu skupinu spada i pjevač, koji govori "nema ništa seksualno u tome", ne razumijevajući da se ovo "seksualno" odnosi na to da je jedna od bitnih komponenti spolna razlika u većini slučajeva tog oblika nasilja) do bacanja procjena o psihi ili etičnosti producentice.

Spolno uznemiravanje je oblik zlostavljanja, koje je zabranjeno Krivičnim zakonikom Crne Gore (Član 166a), a Rambo Amadeus i sam kaže da će platiti neku globu i nastaviti po svom, što daje jednu dodatnu, socijalnu dimenziju čitavoj priči, jer je prema online izvorima Rambov net worth oko pet milijuna američkih dolara.

Ako su ti podaci točni, argumenti o nemoralnim kladionicama i žaljenje zbog eksploatacije siromaštva čine se pomalo komičnima.

Sreća u nesreći je to što mu je UNICEF odmah otkazao suradnju, istovremeno razotkrivši da je pjevač spreman na vrlo prozirne manipulacije. Rambo, naime, u statusu tvrdi da je sam otišao iz UN-ove organizacije i zabranio objavu kadrova u kojima je sudjelovao. Točnije, pjevač je sam sebe otkazao, a onda se javno žalio na „cancel kulturu“. Nažalost, velika je vjerojatnost da za svoje ponašanje poznati pjevač ni na koji način neće odgovarati, a izrazito je tragična ogromna podrška koju je njegova objava dobila na Facebooku, preko devet tisuća lajkova, srca i znakova podrške.

Prema podacima Ženske sobe, seksualno nasilje spada u red zločina s najmanjom proporcijom prijava; na jedan prijavljeni slučaj dolazi 15 do 20 neprijavljenih, a jedan od glavnih razloga zašto žrtve ne prijavljuju ni lakše ni teže napade, leži u sramotno malom broju osuđujućih presuda. Ipak, zahvaljujući jačanju feminističkih pokreta i širenju svijesti o oblicima seksualnog nasilja, posljednjih godina broj prijava se povećava, što je rečeno na okruglom stolu povodom Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama 22. studenog 2022. godine.

Iznimno je bitno istaknuti da je u seksualnom uznemiravanju i nasilju ključan odnos moći. Ovo nije ni prva ni zadnja priča o starijem muškarcu u superiornoj poziciji, s obzirom na dugogodišnju uspješnu muzičku karijeru, slavu i društveni utjecaj; i mlađoj, široj javnosti nepoznatoj ženi. Samo se daljnjom edukacijom, odgovornom medijskom prezentacijom, strpljivim artikuliranjem i prepoznavanjem stigmatizacije žrtve (histerične žene, itd.) i davanjem podrške ženama, broj ovakvih napada može smanjiti.

Ma koliko se trudio normalizirati svoje ponašanje, koristeći ponekad i djetinjast jezik, sa sarkazmom kojem nije mjesto uz ovakve teme, jasno je da Rambo ima ozbiljnih problema s obuzdavanjem mizoginije i agresije. Mahanje stereotipima o zlim feministicama možda i može zaludjeti njegove brojne obožavateljice i obožavatelje, ali stvarnost se neće promijeniti.

Dogodile su se stvari koje su se dogodile. One imaju svoje posljedice, a budućnost gradimo sa svakim novim trenutkom. A ako ovakvo ponašanje zaista prođe nekažnjeno, Rambo za pet, deset godina možda neće napraviti nešto još gore, ali netko od onih 9500 obožavetalja sigurno hoće. Hoćemo li i tada govoriti o etičnosti žrtve ili o postupku počinitelja?

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2023. godinu