Skoči na glavni sadržaj

Pa nije doktorica Markotić doktor Mengele!

pa-nije-doktorica-markotic-doktor-mengele-7429.jpg

Alemka Markotić podržala je na izborima Kolindu Grabar Kitarović
Foto: foto HINA/ POOL/ Edvard ŠUŠAK

Stižu mi posljednjih dana u inbox poruke uvredljivog sadržaja zbog jednog videa objavljenog prošlog ljeta na YouTubeu. Riječ je o snimci emisije Nedjeljom u 2 iz 2003. godine. Tada je format popularne HTV-ove emisije bio drukčiji pa je Aleksandar Stanković osim glavnog gosta imao i dva „pomoćna” - jednog „za” i jednog „protiv” onog glavnog. Glavni gost je u ovoj emisiji bio Mirko Cro Cop Filipović, na njegovoj strani bio je naš najbolji boksač Željko Mavrović, a onaj gost „protiv” sam bio ja. Tijekom cijele emisije sam Cro Copa gnjavio svojim stajalištem da je on nesumnjivo vrlo uspješan u tome što radi, ali da taj njegov ultimate fight, MMA ili što već nikako nije sport. Osim toga, polemizirao sam malo i s njegovim tadašnjim homofobnim izjavama.

Valjda se više ni Mirko Filipović ni Aco Stanković ne sjećaju te emisije, ali su je, baš kao i mene, otkrili ovih dana Mirkovi fanovi koji su u to vrijeme vjerojatno još bili u vrtiću ili u osnovnoj školi (a nije onda još bilo ni YouTubea ni Facebooka). Nikako im se ne sviđa to što sam prije 17 godina govorio o, kako kažu, „našoj sportskoj legendi” pa se kao njegova vjerna sljedba osjećaju obaveznima to mi s malim zakašnjenjem priopćiti. Verbalni delikt kod nas, eto, nikada ne zastarijeva, čak ni onda kada to nije.

Događa se to, dakako, i boljima i pametnijima od mene. Portali su, tako, u nedjelju na YouTubeu iskopali nekakav video od 3. siječnja ove godine u kojem profesorica Alemka Markotić, uoči drugog kruga predsjedničkih izbora izražava podršku kandidatkinji Kolindi Grabar-Kitarović, tada još predsjednici Republike Hrvatske. Čitajući komentare ispod videa i tekstova koji nam donose tu „ekskluzivu” jasno je da našoj u posljednje vrijeme iznimno popularnoj i omiljenoj epidemiologinji mnogi tu predizbornu podršku jako zamjeraju i ne biraju riječi kojima izražavaju svoju srdžbu.

Ima tu svega: od političke netolerancije i seksizama, do govora mržnje i šovinizma. Jedni smatraju da doktorica Markotić, kao predstojnica Klinike za infektivne bolesti, nikako nije smjela javno podržati tada aktualnu predsjednicu, a drugi bi izražavanje političkih stavova i preferencija zabranili svim poznatim osobama. Za poznate, valjda, ne bi trebalo vrijediti ono Aristotelovo da je čovjek zoon politikon, nego bi oni trebali biti amebe ili u najboljem slučaju ljudi bez stavova i osobnog mišljenja. Barem kada je o javnom prostoru riječ.

Pri čemu je dosta nejasno tko uopće jest poznata osoba jer nema baš nikakve sumnje da sve do izbijanja epidemije koronavirusa za oko 99,9 posto hrvatskih građana uopće nije znalo za profesoricu Markotić. Njezin sad već famozni video na YouTube kanalu Kolinda TV je od 3. siječnja do ponedjeljka ujutro pogledalo nešto više od 500 ljudi, dok je do kasnog popodneva istog dana ta brojka porasla na 21.500 i sada je to daleko najgledaniji video od svih onih u kojima su poznati i manje poznati davali podršku Kolindi Grabar-Kitarović uoči drugog kruga predsjedničkih izbora.

Na stranu sad moguće razočarenje time što je doktorica Markotić podržala kandidatkinju koja se većini ne sviđa, što cijela ta njezina jednominutna poruka zvuči kao da ju je pisao neki PR pripravnik i što smo, eto, malo šokirani spoznajom „da je i ona HDZ-ovka”. Činjenica je da doktorica – koja je zbog vrhunskog upravljanja krizom uzrokovanom koronavirusom u Hrvatskoj trenutno popularna poput neke filmske zvijezde – nije napravila baš ništa zbog čega bi joj trebalo retroaktivno suditi, niti bi se ona zbog toga trebala opravdavati.

Istina, čovjek bi mogao i posumnjati u to gledajući reakciju HDZ-ovih mudraca koji su panično maknuli (a ubrzo ga i vratili) spomenuti video s YouTubea kao da su mediji upravo otkrili kako je njihovoj predsjedničkoj kandidatkinji podršku dao doktor Mengele, a ne doktorica Markotić. Sasvim je nejasno jesu li takvim nepametnim potezom mislili od negativnih komentara sačuvati profesoricu Markotić, Nacionalni stožer civilne zaštite, svoju stranku ili nisu mislili ništa, što je vjerojatno točan odgovor.

Jasno je da i superheroji, ne samo kod nas, imaju svoj vijek trajanja. Svjesna je toga i Alemka Markotić koja je, podsjetimo se, nedavno gostujući u Nedjeljom u 2 prokomentirala veliku popularnost čelnih ljudi stožera sljedećim riječima: „Danas je Cvjetnica, to je proslava Isusova dolaska u Jeruzalem, kad su ga dočekali mašući palminim i maslinovim grančicama. Tri dana kasnije vikali su ‘Razapnite ga, razapnite ga!’ Nadam se da mi nećemo završiti tako.”

Kako god završila ova strka i zbrka oko videa starog skoro četiri mjeseca važno je znati da profesorica Markotić nije ništa manje dobra epidemiologinja zbog toga što je na prošlim izborima podržala Kolindu Grabar-Kitarović, da se ne bi nimalo bolje nosila s koronavirusom da je kojim slučajem podržala Zorana Milanovića, niti bi bila više ili manje stručna da nije podržala nikoga. To vam je, otprilike, isto kao da u stručnost neurokirurga Vilija Beroša sumnjamo samo zato što je navijač Hajduka...

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2020. godinu