Skoči na glavni sadržaj

Pomognimo Zekanoviću da shvati kontekst Ilčićeva predavanja

pomognimo-zekanovicu-da-shvati-kontekst-ilciceva-predavanja-6388-8222.jpg

Osim što nas je napao da lažemo, Zekanović iz Hrasta nas je optužio da smo sve izvukli iz konteksta. Predavanju, kaže, nije prisustvovao, ali vjeruje da iznosimo laži jer zna da je Ilčić častan čovjek. Kako bi mu pomogli da shvati kontekst Ilčićeve izjave o PMS-u, donosimo još par bisera s predavanja
Foto: Hrvoslav Pavić/Tris.com.hr

Nakon što smo prenijeli izjavu u kojoj Ladislav Ilčić na tribini „Istina o Istanbulskoj“ objašnjava ženski ciklus (pročitajte ovdje, poslušajte ovdje), dio političara jučer je u Saboru tražio njegovu smjenu s pozicije savjetnika ministrice kulture Nine Obuljen-Koržinek. Seksistički ispad komentirali su, među ostalima, MOST-ova Ines Strenja-Linić i SDP-ov Peđa Grbin, a saborski zastupnik Arsen Bauk sa saborske govornice pozvao je premijera Andreja Plenkovića i ministricu Ninu Obuljen Koržinek da smjene Ilčića.

Oni su pak samo kratko komentirali da Ilčić na tribini nije bio kao savjetnik ministrice, već kao predsjednik stranke Hrast.

Jedini koji ga je branio bio je njegov stranački kolega, saborski zastupnik Hrvoje Zekanović. Osim što nas je napao da lažemo, Zekanović nas je optužio da smo sve izvukli iz konteksta. Predavanju, kaže, nije prisustvovao, ali vjeruje da iznosimo laži jer zna da je Ilčić častan čovjek.

Kako bi mu pomogli da shvati kontekst Ilčićeve izjave o PMS-u, donosimo još par bisera s predavanja. Zbog Zekanovića, kad već nije bio tamo.

O ODVAJANJU ČOVJEKA OD IDENTITETA: „Ako čovjek ima normalno, prirodno izgrađenu svoju spolnost, ako ja znam da sam muškarac i ako sam siguran u spolni identitet, onda me privlače žene. To je prirodno u čovjeku - oni koji nisu sigurni u svoj spolni identitet onda ga oni traže, gledaju koji im se spol sviđa i tako dalje…“  

O ISTRAŽIVANJU O SPOLNOSTI ADOLESCENATA: „Na početku ankete mogli su se izjasniti kao homoseksualac, heteroseksualac, biseksualac. Oni koji su se izjasnili kao homoseksualci imali su dva do sedam puta više neželjenih trudnoća nego heteroseksualci, što graniči sa zdravom pameću. Očito pored onih, uvjetno rečeno stvarnih homoseksualaca, koji su stvarno homoseksualci u praksi, ta homoseksualnost postaje jedna društvena zbilja i trend, gdje se ljudi izjašnjavaju homoseksualcima a očito imaju spolne odnose sa suprotnim spolom. Ova rodna ideologija je izuzetno opasna i već prisutna u našem društvu, i to ne samo u drugim europskim zemljama nego i u Hrvatskoj. Naravno da to rezultira s manje sklopljenih brakova, sve više rastava, sve manje djece i rušenjem obitelji. „

LAŽ O KALIFORNIJI: „U Kaliforniji zabranjuju uporabu riječi mama i tata, uvedene su rubrike „roditelj1“ i „roditelj2“, umjesto zamjenica „ona“ i „on“ uvodi se „ono“. U Njemačkoj se isto uvodi treći spol u dokumente, i kad radite account na Googlu pitaju jeste li „male“, „femele“ ili „other“. Par riječi o diskriminaciji - znači to se sve skupa pravda diskriminacijom da se ne bi djeca koja imaju dva mame ii dva tate, osjećali diskriminirano. I sad se ja se ne smijem zvati otac, a moja žena majka, što je dio mog identiteta, nego bi se trebao neutralizirati“.

O KROMOSOMIMA I PROMJENI SPOLA: „Rodna teorija nema znanstveno utemeljenje, prema biološkim činjenicama je nemoguće birati i mijenjati spol. Spol naš je određen kromosomima… Možda se sjećate iz biologije - koliko čovjek ima kromosoma? 46. Jedine stanice u ljudskom tijelu koje nemaju 46 kromosoma su spolne stanice, spermij i jajna stanica. Svaka jajna stanica ima zadnji kromosom X, a  spermij X ili Y. Ovisno koji spermij oplodi jajnu stanicu, taj zadnji par kromosoma je XX ili XY. Ako je XX, onda je dijete žensko, ako je XY, onda je muško. U svim stanicama tijela je to zapisano, u svakoj stanici mog tijela je XY.  Ja mogu ići na hormonalnu terapiju i uzimati estrogene. Meni će grudi narasti, spolni organi će se smanjiti. Da ne idem u detalje - dio se podreže, dio se podvuče, kako se radi operacija promjene spola. Ali ja nikad neću postat kao žena, nikad neću biti plodan kao žena, nikad neću moći rodit dijete. Ja mogu sakriti svoje neke sekundarne spolne karakteristike, povećat neke druge, ali nikad neću moć biti žena. Promjena spola je u biti nemoguća. Mi imamo određene medicinske zahvate koji su dobri. Kod ljudi koji imaju određene poremećaje, recimo, imate varijantu da  čovjek genetski ima XY, i on proizvodi testosteron koji se inače počne proizvoditi u šestom tjednu trudnoće, mjesec dana nakon što je izostala prva menstruacija. Odnosno, u nedostatku testosterona razvijaju se ženska spolna obilježja. Taj testosteron se može proizvoditi kod čovjeka, ali ako on nema receptore u stanicama, što može biti poremećaj, onda nijedna stanica neće prihvatiti taj testosteron i neće se razvijati sekundarne spolne karakteristike. Ispast će da je čovjek, kako se kaže,  dvospolac – da ima vani ženske spolne organe, a genetski je muškarac. To su poremećaju koji su rijetki. Tu se može pojaviti masu drugih između varijanti u kojima se može nešto odstraniti i pomoći ljudima, ali to su ponavljam rijetki slučajevi.“

JOŠ MALO PARANOJE: „Uče ih se da dječaci po rodu mogu biti djevojčice, a djevojčice dječaci. Dječje bajke nisu o princu i princezi već o dva princa, izbjegavaju se slikovnice koje čine mama tata i djeca, preferiraju se one s dvojicom mame ili tate. Ne znam jeste li pratili medije sad, imaju one dugine boje. Izdana je jedna slikovnica od dva dijela gdje se prikazuju te dugine obitelji – imate curicu sa dva tata, dečka sa dva mama. Bilo je pitanje mogu li one ući u škole… Ovo nisu izmišljotine, to dolazi u Hrvatsku. U švedskim vrtićima djeca se vode na gay parade u sklopu predškolske seksualne edukacije, velike profite ostvaruju klinike za promjene spola. Samo u SAD-u ih ima pedesetak. Spušta se dobna granica u Velikoj Britaniji, sad 9-godišnjaci mogu početi mijenjati spol. Dječak iz Kalifornije usvojen od dvije lezbijke znao je da želi biti curica, počele su mu davati hormone sa osam godina. Postavlja se drugo pitanje -  što dječak sa osam godina zna, možemo li na djecu računati kao na odrasle osobe koji su sposobni donositi odgovorne odluke koje u potpunosti mijenjaju njihove živote? I jesu i možda dvije mame utjecale na njegov izbor?“

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2018. godinu