Skoči na glavni sadržaj

Porfirije: „Tko prihvaća Krista prije svega je čovjek, a tek onda Hrvat ili Srbin“

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

porfirije-tko-prihvaca-krista-prije-svega-je-covjek-tek-onda-hrvat-ili-srbin-6882-9253.jpg

„Kao ljudi možemo preživjeti samo ako smo otvoreni u susretu s drugima, poput izbjeglica. Ništa nije tako plodno kao susret s drugim čovjekom“, kazao je fra Ante Vučković (treći s lijeva) u razgovoru s episkopom Porfirijem (prvi s lijeva) na ovogodišnjem FALIŠ-u i zaradio pljesak okupljenih
Foto: FALIŠ

Šibenčani nisu poslušali saborskog zastupnika Hrvoja Zekanovića iz Hrasta i bojkotirali drugu večer FALIŠ-a, Festivala alternative i ljevice. Kao i uvijek, šibenska Mala loža bila je premala da bi primila sve zainteresirane, ne samo na prvom predavanju njemačkog teologa Jurgena Moltmanna, nego i na okruglom stolu „Bog na razmeđi vjere i ideologije“ na kojem su, uz moderiranje Zorana Grozdanova, govorili episkop zagrebačko-ljubljanski Porfirije Perić i franjevac Ante Vučković s Katoličkog bogoslovnog fakulteta.

„Tko prihvaća Krista, prije svega je čovjek koji prihvaća drugog čovjeka, a tek onda je Nijemac, Rus, Hrvat ili Srbin“, rekao je Porfirije, govoreći o ulozi kršćanstva u današnjem svijetu, s čim se složio i fra Vučković, naglasivši potrebu  surađivanja i dijaloga, jer kao ljudi možemo preživjeti samo ako smo otvoreni u susretu s drugima, poput izbjeglica. „Ništa nije tako plodno kao susret s drugim čovjekom“, kazao je fra Ante i zaradio pljesak okupljenih.

Na pitanje Grozdanova o odnosu Hrvata i Srba, kao i uloge crkava u pomirenju, Porfirije je kazao je da je tragedija da dva tako mala naroda - od kojih svaki ima svoju državu i svoju samosvijest te čija je povijest vrlo isprepletena - imaju nesporazume koje je teško nadići. Podsjetio je da su i veći europski narodi imali neusporedivo duže i teže nesporazume, pa su ih usprkos tome uspjeli prevazići.

„Činjenica je da Hrvati i Srbi na događaje iz prošlosti gledaju različito. Međutim, mi kao kršćani, a posebno kao svećenici, možemo učiniti puno pod uvjetom da od vjere ne pravimo ideologiju, nego da je doživimo u njenom iskonskom smislu. Kršćanstvo je pokajanje. Svatko treba krenuti od sebe i zapitati se što je loše učinio onom drugom i zatražiti oprost od njega“, kazao je Porfirije, pozvavši na pokajanje i praštanje, jer samo tako ima nade i samo ćemo tako biti pomilovani od Boga i početi Kristovim očima gledati druge ljude.

Fra Vučković se sjetio biblijske slike dvaju razbojnika koji ne razgovaraju jedan s drugim i nijedan ne priznaje da je pogriješio. Kad prvi to učini, kad uspije pogledati sebe u zlu, stvari će se početi mijenjati i tu leži potencijal i snaga svake crkve. „Kad će se to dogoditi, ne znam, ali znam da se mijenja jer svaki dan razgovaram s ljudima“, rekao je.

Na pitanje iz publike o potencijalnom ujedinjenju katoličke i pravoslavne crkve, fra Ante je kazao da bi svakako bilo potrebno da se ljudi iz crkve češće susreću i razgovaraju, zahvalivši se FALIŠ-u na ovom ekumenskom okruglom stolu. „Čini mi se da sam više u pravoslavnom manastiru ovdje, nego u katoličkom samostanu u Švicarskoj. Papa želi što je moguće više približiti se pravoslavnim crkvama. Ne znam kakav je njihov stav“, istaknuo je, na što se Porfirije nadovezao da svijest i želja da budemo jedno postoji kod mnogih u obje crkve, ali da je taj proces dug. Međutim, istaknuo je, bliži smo ujedinjenju nego prije 20 ili 30 godina.

U nastavku večer održana je promocija romana "Terorist" Emira Imamovića Pirketa o kojem su govorili Kruno Lokotar i Branko Sekulić.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2018. godinu