Skoči na glavni sadržaj

Siniša Kovačić: "Spekulacije ne komentiram. O kandidaturama odlučuje NO! Bio sam jasan!".

Saša Vejnović

<p>Uvjeren da svaki pravi novinar mora biti pošten prema sebi, iskren prema čitateljima, odan činjenicama, nepokolebljiv u otkrivanju istine. Društvo treba prave novinare, u to nema sumnje. Treba se nadati da će doći vrijeme kad će ih ponovno trebati i vlasnici medija</p>

sinisa-kovacic-spekulacije-ne-komentiram.o-kandidaturama-odlucuje-no-bio-sam-jasan.4457-5224.jpg

Prema svemu sudeći Siniša Kovačić neće biti novi glavni ravnatelj s punim mandatom. Njegova prijava neće moći biti prihvaćena kao pravovaljana jer ju Kovačić, navodno, nije poslao poštom
Foto: FaH

Na natječaj za glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije stiglo je, prema neslužbenim informacijama, pet prijava. Među njima je i ona Siniše Kovačića, aktualnog vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a, no prema svemu sudeći on neće biti novi glavni ravnatelj s punim mandatom. Njegova prijava neće moći biti prihvaćena kao pravovaljana jer ju Kovačić, navodno, nije poslao poštom. 

A upravo je to izričit uvjet kojeg propisuje tekst natječaja objavljen 30. ožujka u Narodnim novinama.  

U posljednjoj rečenici samog natječaja se kaže da se prijava na natječaj za imenovanje glavnog ravnatelja HRT-a "podnosi isključivo poštom, u zatvorenoj omotnici, u roku od 30 dana računajući od dana objave ovog javnog natječaja u Narodnim novinama...". 

Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže Forum.tm, Kovačić jedini od pet kandidata svoju prijavu nije poslao poštom već ju je osobno urudžbirao na HRT-u. I time se, vjerojatno, sam diskvalificirao iz utrke za funkciju koju trenutno obnaša. 

Dobiti službenu potvrdu ove informacije, međutim, danas nije bilo moguće. Iz HRT-ove službe za odnose s javnošću nismo dobili odgovore na naša pitanja. Predsjednik Nadzornog odbora HRT-a, Šenol Selimović, imao je isključen mobitel. Kovačića nismo uspjeli kontaktirati ni preko tajnice koja je tvrdila da je na važnom sastanku. Nije nam odgovarao ni na pozive na mobitel. Međutim, odgovorio je na SMS poruku kojom smo ga pitali je li točno da prijavu za natječaj nije poslao poštom, kako se to izričito nalaže u tekstu natječaja. 

"Spekulacije ne komentiram. O kandidaturama odlučuje NO!", odgovorio je Kovačić, a na ponovljeno pitanje je li prijavu poslao poštom, odgovorio je: "Bio sam jasan!". 

Prema neslužbenim informacijama, na HRT-u postoji inicijativa da se njihov ekspedit u koji pristiže pošta preimenuje u pisarnicu, a sve da bi se, navodno, Kovačićevu prijavu učinilo pravovaljanom. Međutim, bude li se Nadzorni odbor striktno pridržavao teksta natječaja, niti taj manevar ne može mu pomoći. 

Ostalih četvero kandidata svoje je prijave poslalo onako kako to natječaj i traži. Riječ je o HRT-ovcu Domagoju Buriću, Dinku Čuturi (nekadašnjem HDZ-ovom saborskom zastupniku), Anti Rončeviću (bivšem HRT-ovom glavnom ekonomistu kojem je Goran Radman dao otkaz, o čemu je pisao i Forum), te navodno i o Josipu Jurčeviću.