Skoči na glavni sadržaj

Šipuš: Novinari su iznosili monstruozne optužbe na račun Zlatar Violić i Ministarstva

Sandra Bartolović

<p>
Počinila novinarstvo s predumišljajem. Osuđena na doživotnu. Milosti ne traži, niti bi je dala.</p>

sipus-novinari-su-iznosili-monstruozne-optuzbe-na-racun-zlatar-violic-i-ministarstva-3143-3289.jpg

"U cijeloj toj priči oko ministrice Zlatar Violić ni jedan od vas ovdje, uključujući novinare i političare, nikad se nije pitao a koji su to ljudski problemi koje bi ta osoba mogla imati. To je strašno i sramotno", poručio je budući ministar
Foto: FaH / Denis Cerić

Nakon što je 25. ožujka Andrea Zlatar Violić podnijela ostavku na dužnost ministrice kulture zbog nalaza Državne revizije koje je pokazalo netransparentno upravljanje javnim novcem u njezinu resoru, premijer Zoran Milanović saborskom Odboru za obrazovanje, znanost i kulturu predstavio je kandidata za novog ministra kulture Berislava Šipuša, dosadašnjeg zamjenika ministrice. Većinom glasova Odbor je potvrdio imenovanje Šipuša za dužnost ministra kulture.

Šipuš je sat i pol odgovarao na pitanja članova Odbora, od kojih se značajan dio odnosio na, kako je kazao, takozvanu aferu "bankomat". Njegov istup pred vjerojatno sutrašnje imenovanje za ministra obilježilo je obrušavanje na medije, kojima je on matični ministar. "One koji se nazivaju novinarima" napao je zbog demoniziranja Zlatar Violić, monstrouznih optužbi i plasiranja neprovjerenih informacija kao istinitih, kao i zbog toga što se nitko od novinara i političara nije zapitao "koje ljudske probleme Zlatar Violić ima".

U kratkom predstavljanju svoga kandidata, nakon kojeg je napustio sjednicu, premijer je kazao kako u protekle tri godine, koliko je Šipuš bio zamjenik ministrice kulture, nije imao nikakvih zamjerki na njegov rad. 

"Berislav Šipuš poznat je u kulturi i o njegovu znanju, reputaciji, ugledu i kompetencijama nema smisla govoriti. Zadnje tri i pol godine bio je zamjenik ministrice i ja nisam imao nikakvih zamjerki na njegov rad ni saznanja da bi bilo što bilo neprofesionalno, nestručno ili nezakonito, a to ne očekujem ni ubuduće", rekao je, ocijenivši kako je Šipuš u zadnjoj godini mandata ove Vlade "odlično rješenje" za ministra kulture, jer je kao zamjenik ministrice bio upoznat sa svim što se radilo u Ministarstvu.

Milanović je naglasio kako je kultura u Vladi "resor srca". "S obzirom da nismo velika nacija, kultura ne može biti postavljena na strogo komercijalnim osnovama, pitanje je može li uopće", rekao je. Premijer je upozorio da su u kulturi mnogi zainteresirani akteri "s imenom i prezimenom" koji traže udio u nevelikom proračunu te ocijenio kako je na ministarskoj dužnosti važno znati reći "ne". "U okviru nevelikog iznosa, ministar kulture je izložen mnogim, neću reći pristiscima, nego očekivanjima. U taj mali iznos mnogi se legitimno pokušavaju ugraditi i tu je važno znati reći 'ne' i ostati čist", kaže Milanović.

Odgovarajući na pitanje HDZ-ovca Jasena Mesića, Šipuš je demantirao da je kao zamjenik ministrice kulture nezakonito koristio službenu kreditnu karticu. "Svi nalazi revizije pokazali su da je, što se tiče mog poslovanja, sve čisto, uredno, obrazloženo i opravdano, u skladu s odlukom Vlade", ustvrdio je Šipuš. Naglasio je kako se u javnosti pojavio oblik manipulacije oko toga da su se neovlašteno, nezakonito, čak i kažnjivo dizala gotovinska sredstva te dodao kako je "nalaz revizije je javni dokument, ali nije partitura da se interpretira onako kako kome paše". Potvrdio je da je, uz ministricu, jedino on u Ministarstvu imao pravo koristiti službenu karticu, koju je, kaže, koristio isključivo kad je predstavljao Ministarstvo kulture i na službenim putovanjima. 

Tvrdi da osobno nije podigao ni jednu akontaciju za službeni put te da je isključivo tražio da na takvim putovanjima koristi službenu karticu. U slučajevima u kojima trošak nije mogao platiti karticom, podizao je gotovinu koju je, ističe, uvijek opravdao u propisanom roku. Pojasnio je i da je troškove koje nije mogao opravdati odreskom, poput 19 eura cestarine na službenom putu u Italiju, po povratku uplaćivao u blagajnu. "Nikad nisam dizao gotovinu da bih otišao u Billu ili u birtiju", naglasio je. 

Šipuš je negirao i tvrdnje da je kao zamjenik ministrice usmjeravao novac u projekte u koje je osobno bio uključen do dolaska na tu dužnost. Istaknuo je da je prije odlaska u Ministarstvo dao ostavke na dužnosti u strukovnim udrugama, a radio je, kaže, na nizu kvalitetnih projekata koje ne namjerava zatajiti, poput Muzičkog biennalea Zagreb, Ansambla Cantus i Osorskih glazbenih večeri. "Nemam razloga da krijem gdje sam radio i što sam radio, a radit ću i dalje", poručio je Šipuš.

Upitan za uptužbe udruge Promo da je vlastitim projektima u 2015. dodijelio čak 30 posto javnih sredstava za glazbu, odnosno 2,4 milijuna kuna, i da mu je zagrebački ured za kulturu dodijelio dodatnih 1,2 milijuna kuna dok rock glazba nije dobila ni kunu, Šipuš kaže: "Kada su krenuli napadi, na jednoj sam se televiziji javno sukobio s gospodinom Marićem. Prvo, podvala je da oni predstavljaju rock glazbenike. Sa mnom u HDS-u sjede Hus i Mrle i sa svima mogu razgovarati i prvo što sam dao do znanja da neću dati da se na Ministarstvo kulture ide đonom. Kolege iz Proma rade vrlo težak zadatak. Predložili smo Promu da uđe u radnu skupinu koja će raspravljati o tome. Oni se bave biznisom, a mi nismo Ministarstvo financija, ali možemo pomoći." Dodao je da Ministarstvo ne može misliti samo na rock nego i na elektronsku glazbu, pop, etno i alternativnu glazbu. 

Neočekivano, budući se ministar "očešao" i o medije: "Dvije opaske u vezi tzv. afere bankomat. U ovoj kući je netko mahao jednim papirom i izrekao jednu informaciju koja je dezinformacija, ali je postala gotovo ključna u demonizaciji Ministarstva kulture pa i same gospođe Zlatar Violić. Netko je vikao da se u Ministarstvu kulture uzimaju akontacije za službena putovanja, a da se na ta putovanja ne ide. A ja ću vam sada reći da je to laž i da su sva putovanja u Ministarstvu kulture obavljena. Ja sam potpisivao službene naloge za putovanja ministrice. Kolega Mesić zna tko je njemu potpisivao kao ministru naloge. Na listi su ljudi koji su optuženi da su lopovi, da valjda s dnevnicama zađu iza ugla pa sjede doma dva dana i vrate se u Ministarstvo sa službenim nalogom, a ovo su popapali novce. Monstruozna optužba. Nitko se nije ispričao onima koji su bili na toj listi, bilo ih je 18, uključujući jedan cijeli konzervatorski odjel, neću reći koji. To su sve djelatnici Ministarstva kulture koji putuju. Dakle, to je prva loša vijest za vas koji se bavite medijima i onima koji se nazivaju novinari, da takve neprovjerene informacije plasiraju kao istine i da je ministrica Zlatar Violić optužena da je kriminalac. Ni jedan zakon nije prekršen ni u njezinom slučaju. To čak ni Državna revizija nije utvrdila." 

Podsjetimo zaboravnog budućeg ministra, u nalazu Državne revizije, naime, stoji kako je "u Ministarstvu kulture tijekom 2013. sa službene kartice podizana gotovina, što nije evidentirano u okviru blagajničkog poslovanja, nego na računu ostalih nespomenutih rashoda, bez specifikacije troškova. Opisani način korištenja poslovnih kreditnih kartica utvrđen je i obavljenom revizijom za 2012. Dio podignute gotovine tijekom 2013. vraćen je u državni proračun obustavama iz plaće, a dio gotovine koji nije vraćen koncem 2013. ostao je evidentiran na računu ostalih nespomenutih rashoda poslovanja. Krajem 2013. evidentirana su potraživanja od zaposlenih u iznosu od 152.024 kune, koja se najvećim dijelom odnose na isplaćene predujmove za službena putovanja u zemlji i inozemstvu. Utvrđeno je da u pojedinim slučajevima do kraja godine nisu vraćeni isplaćeni predujmovi u odnosu na obračunate troškove službenog putovanja".

Šipuš je nastavio s monologom: "Moja druga opaska je emotivne prirode – u cijeloj toj priči oko ministrice Zlatar Violić - ni jedan od vas ovdje, uključujući novinare i političare, nikad se nije pitao koji su to ljudski problemi koje bi ta osoba mogla imati. To je strašno i sramotno. Mislim da se bez ljudskosti ne može raditi ni ovaj posao, koji se zove politika. Gospođu Zlatar Violić se izvrijeđalo, Ministarstvo kulture se izvrijeđalo, zamjenika se izvrijeđalo, pomoćnike se vrijeđa bez ikakvih temelja. Sve ima svoje granice, ali ljudskost, ne zaboravite da bi je trebalo vježbati da bi je se imalo".

Nakon sjednice novinari su tražili objašnjenje zašto ih je brutalno izvrijeđao i zašto Vlada, ako su novinari iznosili dezinformacije i laži, nije branila svoju ministricu nego ju je natjerala na ostavku, no Šipuš je odbio odgovarati, praktički pobjegavši od medija, uz objašnjenje "umoran sam" te ipak kazavši kako je ostavku podnijela iz "moralnih razloga". Upitan zar stvarno želi da novinari pišu o "ljudskim problemima" gospođe Zlatar Violić, Šipuš je odlazeći dobacio novinarima - "pišite što hoćete".