Skoči na glavni sadržaj

Vatikan demantira papu Franju

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

vatikan-demantira-papu-franju-1384-1318.jpg

"Ako je netko gay i istinski traži Gospodina, tko sam ja da mu sudim?", rekao je papa Franjo prije nekoliko mjeseci
Foto: EPA/FABIO FRUSTACI

Papa je očito otišao predaleko ne samo za onaj radikalniji dio hrvatskih biskupa, nego i za sam Vatikan. U skladu s dosadašnjim istupima pred članovima Međunarodne unije redovničkih poglavara vrlo jasno je rekao da Katolička crkva ne smije od sebe tjerati djecu koja žive u složenim obiteljskim prilikama, poput djece rastavljenih roditelja ili onu koja žive s istospolnim parovima. "S obrazovnog stajališta homoseksualni brakovi pred nas stavljaju izazov koji nam je ponekad teško razumjeti", rekao je Franjo i dodao da se svi odgovorni za obrazovanje trebaju zapitati "na koji način širiti Kristov nauk među generacijom koja proživljava promjene". "Moramo voditi računa o tomu da im ne damo cjepivo protiv vjere", kazao je papa.

Ovakav, nazovimo ga tako, blagonaklon stav prema «drukčijima» nije sretno dočekan među vatikanskim zidinama, pa su dežurni tumači papinskih govora odmah u nedjelju krenuli demantirati papine riječi. Tako je glasnogovornik Vatikana otac Federico Lombardi izjavio za Radio Vatikan da su medijske interpretacije o promjeni odnosa prema istospolnim brakovima "paradoksalne" i da predstavljaju "manipulaciju" papinim riječima. Lombardi je, čisto da se zna, istaknuo da je papa samo "aludirao na patnje djece" i nije zauzimao stajalište u političkoj raspravi u Italiji čime je jasno sugerirao da su vrata raja za homoseksualce i dalje zatvorena ma koliko papa zadnjih mjeseci govorio ovako: "Ako je netko gay i istinski traži Gospodina, tko sam ja da mu sudim?".