Skoči na glavni sadržaj

Za fantomske sjednice savjeta isplaćivano 1,5 milijuna kuna godišnje

Saša Vejnović

<p>Uvjeren da svaki pravi novinar mora biti pošten prema sebi, iskren prema čitateljima, odan činjenicama, nepokolebljiv u otkrivanju istine. Društvo treba prave novinare, u to nema sumnje. Treba se nadati da će doći vrijeme kad će ih ponovno trebati i vlasnici medija</p>

za-fantomske-sjednice-savjeta-isplacivano-15-milijuna-kuna-godisnje-1488-1409.jpg za-fantomske-sjednice-savjeta-isplacivano-15-milijuna-kuna-godisnje-1488-1410.jpg

Marinu Lovrić Merzel je donedavna bliska suradnica optužila da je novcem Županije platila troškove obiteljskog okupljanja prikazavši ih domjenkom za branitelje
Foto: FaH/Damir SENČAR

Jasmina Jovev priznaje da je radila za HDZ u kampanji za lokalne izbore, ali tvrdi da više ne radi za tu stranku
Foto: FaH/Lana SLIVAR DOMINIĆ

Marina Lovrić Merzel nije nam htjela komentirati optužbe koje je u emisiji "Nedjeljom u dva" izrekla Jasmina Jovev, rekavši da će o svemu više reći na konferenciji za novinare. Ali je prozborila par riječi o svojoj bivšoj šefici kabineta. "Znate li da je ona bila šefica kampanje i glasnogovornica HDZ-ova kandidata za sisačko-moslavačkog župana na posljednjim lokalnim izborima, i to dok je istodobno bila na porodiljnom? Za taj je posao primila 17 tisuća kuna, a vi kad ste na porodiljnom ne možete raditi za nikoga", rekla nam je Lovrić Merzel. Na konferenciji za novinare negirala je optužbe i tek najavila da će poduzeti određene korake, ne želeći otkriti koje.

Jovev svoj rad za HDZ ne poriče, ali tvrdi da to ništa ne mijenja i da nema nikakve veze s tim što je sad izašla u javnost s optužbama protiv Lovrić Merzel. "To nije tajna, bilo je objavljeno i u novinama. Pomagala sam protukandidatu aktualne županice prije svega zato što sam uvjerena da je on bolji kandidat za to mjesto", rekla nam je Jovev, dodajući da je u to vrijeme živjela od 2660 kuna. Kaže da mu je pomagala kao profesionalac i da tijekom kampanje nije iznosila svoja saznanja o nezakonitom izvlačenju novca iz Županije. "Mogla sam u kampanji izaći s ovim podacima da sam htjela iznijeti tako strašnu štetu. Bih li prije svega toga otišla SDP-ovom ministru", pita Jovev. Na pitanje zbog čega je tek sad izašla javno s optužbama kaže da je isprva čekala da institucije odrade svoj posao. "Prošla je godina dana otkad sam predala sve papire. Doista sam ostavila institucijama da rade svoj posao. Ni danas namjerno ne iznosim previše detalja. Nije ovo moj obračun, oni se sa mnom obračunavaju već godinu dana", kaže Jovev. Tvrdi da danas više ne radi za HDZ te da je za tu stranku radila samo u vrijeme predizborne kampanje. 

Poznavatelji prilika u Sisku tvrde da je znakovito upravo to što se u "Nedjeljom u dva" nije spomenulo - angažman u HDZ-u. Tvrde, naime, da se radi o obračunu HDZ-a sa SDP-om, a ne lokalnom obračunu županice i njene šefice ureda. SDP-ovci iz suprotnog "klana", koji županicu ne vole vjerojatno jednako kao i HDZ-ovci, tvrde da nemaju problem s tim da se Lovrić Merzel procesuira utvrdi li se da je kriva. Međutim, ipak sumnjaju u njezinu krivnju jer, koliko zaključuju iz onog što je Jovev izrekla, riječ je o dokumentima na kojima se nalaze potpisi upravo šefice kabineta, ali ne i županičini. Zbog toga ove prijave smatraju vrlo sumnjivima i zaključuju da iza svega vjerojatno stoji obavještajna kuhinja HDZ-a. 

Jovev je u emisiji "Nedjeljom u dva" ispričala nekoliko svjedočanstava o pronevjerama u Županiji u kojima je i sama sudjelovala lažirajući dokumentaciju. Ali tvrdi da je sve radila po nalogu županice Marine Lovrić Merzel. "Početkom 2012. godine dobila sam naređenje da lažiram izvještaje dvaju savjeta županice. Tražila sam stručnu službu zapisnike njihovih sjednica, ali nema ničega jer oni ne održavaju sjednice. Šokirana sam, moram napraviti izvještaje za dva tijela po svakom mjesecu za 2011. godinu i izmišljam događaje", ispričala je Jovev. Županičini Savjeti, koji sjednice nikad nisu održavali, godišnje su stajali milijun i pol kuna. Jovev je lažirala dva godišnja izvješća, a kaže da je sigurna da je bar još jedno njihovog godišnje izvješće lažirano, što znači da je samo na taj način izvučeno 4,5 milijuna kuna novca poreznih obveznika. 

Jovev je posvjedočila i o drugim modelima izvlačenja novca Županije, a najčešće se radilo o naknadnom izmišljanju događaja kako bi se opravdao neki raniji trošak. Jednom prilikom joj je, kaže, županica naredila da izmisli domjenak za branitelje čiji će se trošak platiti iz stavke za Dan branitelja, no ta je narudžbenica poslužila da se pokrije obiteljska proslava županice Lovrić Merzel. Drugom zgodom je izmislila domjenak na jednoj velikoj manifestaciji kako bi se jednoj osobi (čije ime nije navela) isplatilo 15 tisuća kuna. 

Kad je županica od svoje šefice kabineta zatražila veći angažman u predizbornoj kampanji za lokalne izbore, ova joj je odgovorila da može više raditi, ali u okviru zakona i službe, nakon čega joj je poručeno da više ne mora dolaziti na posao. Jovev je o onome što zna obavijestila i "jednog ministra u Vladi SDP-a", jer kaže da nije htjela da ispadne da politizira. "Htjela sam ih upozoriti kako se i što radi. On je rekao da nažalost nije iznenađen, da ima puno takvih informacija, ali da ne može ništa bez dokaza", ispričala je Jovev dodajući da mu je izrazila spremnost da sve to potvrdi i istražnim tijelima, u čemu ju je taj član Vlade podržao. 

Prijavila je slučaj Uskoku prije godinu dana, a slučaj je došao i do sisačkog DORH-a. "Dala sam izjavu i vidjela sam pola metra visoku dokumentaciju koju DORH istražuje. Rekli su da im je jako drago, da im trebaju upravo takvi dokumenti i dokazi", kaže Jovev, koja je priznala da je očekivala puno bržu reakciju. 

Nakon svog javnog priznanja očekuje napade županice, ali se nada i da će brzo vidjeti 'nešto pravde, pravednosti i poštenja'. "Nadam se da će do kraja (odjavne) špice policija doći u Županiju da ne bi nekom palo na pamet možda uništiti neke dokumente", zaključila je Jovev.

U razgovoru nakon emisije Jovev nam nije htjela otkriti više detalja. "Namjerno sam govorila općenito, bez puno detalja. Ne bih još s tim u javnost", rekla nam je ova bivša HRT-ova novinarka i nekadašnja šefica sisačkog dopisništva HRT-a. Čini se, međutim, da je ipak odlučila više toga dati upravo HRT-u jer je i Aleksandar Stanković tijekom emisije dao do znanja da bi dokumentaciju o malverzacijama mogle objaviti HRT-ove informativne emisije. 

Jutarnji list je objavio da je Stipe Vrdoljak, županijski državni odvjetnik u Sisku, potvrdio da je "postupanje u ovom događaju u tijeku, tj. da županijski DORH radi prema svojim ovlastima".