Skoči na glavni sadržaj

Alvarez: Nema jamstava da ćemo uspjeti, ne mogu obećati da neće biti otpuštanja

alvarez-nema-jamstava-da-cemo-uspjeti-ne-mogu-obecati-da-nece-biti-otpustanja-5447-6702.jpg

Ovo je jedna od najizazovnijih situacija s kojom sam se suočio, a vrijeme ne igra za nas, kazao je Alvarez predstavljajući se, zajedno s timom, u Agrokorovu poslovnu tornju
Foto: FaH / Damir Senčar

 Antonio Alvarez III, glavni direktor za restrukturiranje u Europi u konzultantskoj kući Alvarez&Marsal, izjavio je u utorak da je situacija u Agrokoru dosta zahtjevna, da je bitno vrijeme te da nema jamstava da će se uspjeti.

Obraćajući se javnosti iz Agrokorova poslovna tornja, zajedno sa svojim širim timom koji će biti zadužen za strateško restrukturiranje koncerna, kazao je da je bitno vrijeme. "Ovo je jedna od naizazovnijih situacija s kojom ćemo se suočiti", istaknuo je Alvarez, dodavši kako neće raditi sam, već s izabranim timom.

"Imamo puno posla, tek smo počeli, nećemo imati puno vremena da prezentiramo sve naše ideje i ono što ćemo napraviti, ali ćemo svakako pokušati dati vam neki uvid. Nastaviti ćemo komunicirati sa svim zainteresiranim stranama... davat ćemo izjave i govorit ćemo o, nadam se, tome što će biti napredak", rekao je Alvarez. Napomenuo je da ne radi za nikoga osim za tvrtku i sve njezine dionike.

''Agrokor me postavio kao šefa za restrukturiranje grupe kako bih doveo do stabilnosti i kako bih objedinio sve dionike - zaposlenike, kreditore, banke i sve koji su uključeni u ovu priču i kojima treba pomoć. Vrijeme je od ključne važnosti. Situacija je teška i ozbiljna i nema jamstva da ćemo uspjeti'', rekao je Alvarez okružen svojim timom, koji je, kako istaknuo, sam odabrao.

Alvarezov tim čine Michael Conor Jones, Max Frangulov, Paul Gilbert, Boguslaw Bartczak, Renald Bejaoui, Thomas Kolaja, Marija Simovic, David Johnston i Barry Hopkins i svi dolaze iz ureda tvrtke Alvarez&Marsal, javlja N1.

Marija Simovic, inače, porijeklom iz Hrvatske, sama se kratko predstavila na hrvatskom jeziku, a Alvarez je dodao: "Imali smo sreće, ona je iz Hrvatske."

"Ništa vam ne mogu obećati. Hoćemo li morati otpustiti radnike? Prerano je reći. Na moja dva prošla projekta to nismo trebali učiniti. Dat ćemo do sebe. Ovo je tvrtka koja mora biti produktivna, došlo je do gubitka povjerenja. Moramo se pobrinuti da popravimo ovu situaciju", rekao je Alvarez. 

''Imenovala me tvrtka, ali ja sam neovisan stručnjak. Želim maksimizirati učinak za sve i moja je ključna uloga da se svi slože i dođu do kompromisa, da se isplate plaće ... važno je da smo neovisni stručnjaci. Nismo ni na čijoj strani, samo želimo doći do rješenja'', opetovao je Alvarez.



"Sastat ćemo sa svim dobavljačima, ali vrijeme ne igra za nas. Ne radimo za nikoga nego samo za tvrtku. Imenovala me tvrtka, ali ja sam neovisan stručnjak. Moja ključna uloga je pomaganje ključnim skupinama da se slože, da se zaštite radna mjesta, da se očuvaju odnosi s dobavljačima. Nisam siguran da ćemo uspjeti, ali pokušat ćemo. Ponavljam, nismo na ničijoj strani, samo želimo doći do rješenja", naglasio je Alvarez.

''Moj prvi korak je stvoriti stabilnost i pregovarat ćemo o tome s dionicima kako bismo dobili njihovo odobrenje'', zaključio je svoje prvo obraćanje medijima u Hrvatskoj.

"Nadam se da nitko neće napustiti Agrokor i da će svi shvatiti koliko je važan, ali nema nikakvih jamstava'', opetovao je Alvarez i poručio da će imati otvoren odnos prema javnosti i medijima.



"Ja sam jedan od vodećih profesionalaca u svojoj profesiji i mogu obećati predanost ovom poslu. Ako izgubim povjerenje vjerovnika više neću biti ovdje", poručio je šef za restrukturiranje grupe Agrokor.

Tko je Antonio Alvarez?

Antonio Alvarez III., podsjetimo, dolazi iz svjetske kuće za restrukturiranja Alvarez&Marsal, koju je najveći Agrokorov vjerovnik angažirao za utvrđivanje stanja u tvrtki i donošenje plana restrukturiranja.

Diplomirao je na sveučilištu Notre Dame, a MBA je dobio je na prestižnom američkom sveučilištu Cornell. Aktivno se služi francuskim i engleskim, a pasivno talijanskim i španjolskim. Radio je u velikom broju europskih zemalja - od Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Italije, Španjolske i Nizozemske preko Luksemburga, Švicarske, Finske, Norveške i Švedske pa sve do Estonije i Rumunjske.

Bloomberg piše kako je Alvarez specijaliziran za financijsko restrukturiranje tvrtki i strateško planiranje te kako ima iznimno iskustvo na području upravljanja likvidnošću u tvrtkama koje se bave telekomunikacijama, nekretninama, proizvodnjom, distribucijom, poljoprivrednom proizvodnjom, plinskim biznisom, zrakoplovnim biznisom i glazbenom industrijom.