Skoči na glavni sadržaj

Božo Petrov/Političar nagnute ekvidistance

politicar-nagnute-ekvidistance-3706-4166.jpg

Iz medijskih prikaza njegova lika, koji uglavnom nalikuju zapisima o svecima, može se razabrati da ne ovisi ni o čemu. Osim što puno puši
Foto: FaH

TKO: Božo Petrov, psihijatar i političar, rođen 16. listopada 1979. godine u Metkoviću, gdje je završio osnovnu školu. Klasičnu gimnaziju pohađao je u sinjskom sjemeništu, a medicinu je diplomirao i magistrirao na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

ŠTO: Nakon što je 2013. godine na lokalnim izborima u Metkoviću pobijedio Stipu Gabrića Jamba i postao gradonačelnik, odlučio se za nacionalnu političku karijeru. S Mostom neovisnih lista ostvario je solidan rezultat – 19 mandata bez kojih ni HDZ, ni SDP ne mogu formirati Vladu. Pa je, stoga, jedno od glavnih nacionalnih pitanja postalo...

KOGA bi radije podržao. Zasad se ne izjašnjava, vodi politiku ekvidistance, premda je u njegovu dosadašnjem političkom životu bilo...

ČEGA? Svega. No ne i dileme...

KOMU/ČEMU je sklon: Uz poznatu epizodu u Hrastu, bio je i u Hrvatskoj stranci prava. "U vrijeme kada sam ja bio predsjednik HSP-a, Božo je bio moj član. On je zaista ispravan čovjek, pametan, sposoban, vrijedan, iskren i pošteno odgojen. I zato nema šanse da on podrži ljevicu, Most sigurno ide u koaliciju s HDZ-om", izjavio je Jutarnjem listu Mate Bulum, vlasnik dvaju hotela u Metkoviću. I Gradske kavane.

KOGA/ŠTO će, dakle, podržati? "Koliko god možda zvuči čudno, mislim da su Most i Božo trenutno bliži koaliciji sa SDP-om, a komunističke vlasti ostavile su puno krvi u našoj obitelji. No, Božo će odlučiti onako kako je najbolje za narod. Nije nikakva tajna da smo u obitelji odgojeni u katoličkom duhu, ali to nema nikakve veze s njegovom političkom odlukom. Ako procijeni da je za opće dobro bolja koalicija Mosta sa SDP-om, on će to napraviti i nitko iz obitelji mu ne bi ništa zamjerio. Ne da nas ne bi mogao pogledati, nego bi ga svi podržati“, izjavio je Ivan Petrov, Božin stric, Jutarnjem listu, također.

OJ: Striče Božin, hvala što si otkrio tajnu političke sklonosti u obitelji. Tajna je u djedovu opredjeljenju koji je "bio u ustaškoj vojsci", pa Petrovi ne vole "krvnika Tita“.

S KIM, S ČIM druguje? Kad god može, kažu, kontaktira s don Martinom Vidovićem, bliskim rođakom, navodno jednim od "najmoćnijih Hrvata u Vatikanu“. Vidović je, što je manje bitno za ovu priču, do 2011. godine bio apostolski nuncij u Bjelorusiji, a sada je "naslovni nadbiskup ninski i apostolski nuncij na raspolaganju Svete Stolice“. Bitnije je da se don Martin odlikovao šparnošću, pa je rođaku Boži dao 20 tisuća eura za kupnju kuće u Metkoviću.

O KOMU/ČEMU OVISI: Iz medijskih prikaza njegova lika, koji uglavnom nalikuju zapisima o svecima, može se razabrati da ne ovisi ni o čemu. Osim što puno puši. "Toliko neiskvaren i čestit, kažu, da je jednostavno prepošten za politiku i sve zamke koje ona, hulja, namjesti takvim ljudima“, hladno i objektivno zaključuje Slobodna Dalmacija. Dobro, ovisio je i o rođaku koji mu je dao novac za kuću. Ovisi i o Crkvi, u mladosti je htio postati svećenik, a ni sada ne može bez nje, deklarira se kao praktični vjernik.

BOŽO PRAVDE: Metković je, svjedoče mediji, šarmirao s nekoliko jednostavnih populističkih poteza. Drastično je smanjio gradski dug – u prvih sedam mjeseci vlasti sa 17,6 milijuna kuna, na 6,4 milijuna kuna – zamjenici mu rade volonterski, vijećničke naknade iznose kunu. Wikipedija tvrdi da je ukinuo naknade članovima nadzornih odbora i upravnih vijeća, drastično je srezao putne i troškove reprezentacije, a gradonačelničku – tj. svoju – plaću po dolasku na vlast polovicom 2013. godine smanjio je na 3600 kuna. Izdržao je sedam mjeseci, već početkom prošle godine svečano je objavio kako "nema više minimalaca“, u ožujku 2014. godine plaća mu iznosi devet i pol tisuća kuna. Neki vele da prelazi 12 tisuća. Otkako je postao gradonačelnik, i supruga mu se zaposlila u Osnovnoj školi. U Metkoviću, naravno.

BOŽO NEPRAVDE: Po medijima je objavljivano da je u metkovsku upravu, nakon što je otpustio kadrove bivšeg gradonačelnika, zaposlio svoje pouzdanike.

REKLI SU O BOŽI I MOSTU: "Samo jedna stranka sposobna je mijenjati put Hrvatske i spašavati Hrvatsku, a to nisu nikakvi mostovi, mostići ni stazice i nikakav gospodin Bandić 365 dana puta 25 sati jer je to obmana, a glasovi za takve su glasovi za SDP“, izjavio je Tomislav Karamarko prije parlamentarnih izbora.

REKLI SU O BOŽI I MOSTU (2): "Neka oni budu homogeni i jedinstveni i spremni na promjene i reforme kako iskazuju da jesu. Mi imamo odgovor na sve što traže, jer mislimo da tražimo isto“, izjavio je Tomislav Karamarko nakon parlamentarnih izbora.

BOŽO ČUVAJ HRVATSKU: Mate Bulum: "Sve će biti u redu! Ništa se ne brinemo, jer znamo da je Božo naš. Pa ovdje su svi desnica, svi su za HDZ. Tako je u Metkoviću oduvijek. Božo je odgojen kao svi mi, a ja sam s njime odrastao i znam da se ne bi mogao vratiti doma da podrži ljevicu. Ne mogu ni zamisliti kako bi obitelji pogledao u oči.“

TAKO JE GOVORIO BOŽO: "'Hrast' Hrvatima nudi ono što ne nudi lijeva i desna strana. On nudi slobodu hrvatskom narodu, nudi referendum... Nemojte se pokolebati pred svakom opcijom koja dolazi iz Europske unije, ne dajte sve ono što Hrvatska ima, ne pružajte sudovima da odlučuju što je to bilo bitno za slobodu hrvatskog naroda“, rekao je 2011. godine, kao član Hrasta.