Skoči na glavni sadržaj

Đikiću uručeno "Kočićevo pero"

dikicu-uruceno-kocicevo-pero-3702-4161.jpg

Nagrada mi je prvenstveno draga jer njome ulazim u društvo za koje osjećam da mu i pripadam. Ovu nagradu su dobili mnogi do kojih držim i koje volim pa sam ponosan što sam se našao među njima, kazao je Đikić
Foto: Novosti

Ivica Đikić, glavni urednik ‘Novosti’, uvrstio se na poduži spisak dobitnika nagrade ‘Kočićevo pero’ koju već 20-ak godina dodjeljuje Zadužbina ‘Petar Kočić’. Đikić je nagradu dobio za roman ‘Ponavljanje’ odlukom žirija u kojem su bili direktor Zadužbine Nikola Vukolić, književnik Miljenko Jergović i književni kritičar Mladen Vesković, donose Novosti

- ‘Ponavljanje’ je priča o suvremenom čovjeku koji se sve teže snalazi u valovima života, zahvaćenog općim otuđenjem i dehumanizacijom - rekao je Vukolić na uručenju nagrade, koje je upriličeno na zagrebačkom sajmu knjiga ‘Interliber’.

Podsjetio je da se nagrada dodjeljuje za visoka dostignuća u suvremenoj književnosti i odanosti ljepoti Kočićeve ideje i misli. Naglasio je da je nagradu dobilo dobro napisano djelo koje posjeduje dvije naglašene kvalitete: zanimljivost pripovijedanja i literarno umijeće.

- Čitajući knjigu, imao sam osjećaj da čitam lirski dnevnik. Čini mi se da je roman dugo nastajao i onda je jednostavno grunuo kao rijeka obasjana čudesnim sjajem. Riječ je o djelu koje pruža gustu isprepletenost odnosa zbog čega nas donekle podsjeća na antičku dramu koja u sebi objedinjuje jedinstvo likova, mjesta i vremena. Kada neko djelo u doba opšte svjetske pomutnje uspije zaokupiti našu pažnju, uzbuditi nas i bar nakratko ispuniti svjetlostima nove nade, onda je to valjani dokaz da je upravo umjetnost baklja koja će nas sačuvati od tame - dodao je Vukolić.

Po riječima urednika knjige Nenada Rizvanovića iz Naklade ‘Ljevak’, ‘Kočićevo pero’ je otišlo u prave ruke.

- ‘Ponavljanje’ je hrabar eksperiment: roman se sastoji od inovacija, eksperimentiranja, odličnog pripovijedanja i neobične konstrukciji koja je vrlo disciplinirano izvedena. Jako je važno da se nagrađuju knjige koje ne ponavljaju poznate obrasce, već pokušavaju uspostaviti nove paradigme - objasnio je Rizvanović.

Ivica Đikić je prilikom uručenja kazao da mu je ova nagrada draga iz više razloga.

- Prvenstveno mi je draga jer njome ulazim u društvo za koje osjećam da mu i pripadam. Ovu nagradu su dobili mnogi do kojih držim i koje volim pa sam ponosan što sam se našao među njima – kazao je Đikić.

Svečanosti su prisustvovali Boris Dežulović i Predrag Lucić, dugogodišnji Đikićevi kolege i prijatelji, koji su simbolički učestvovali u uručenju nagrade