Skoči na glavni sadržaj

Državne i javne službe ne žele zaposliti Rome

drzavne-i-javne-sluzbe-ne-zele-zaposliti-rome-2252-2352.jpg

Zastupnik romske manjine Kajtazi upozorava da su unatoč zakonskoj pozitivnoj diskriminaciji u javnom sektoru zaposlena samo dva Roma
Foto: civilnodrustvo.hr

Zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi ustvrdio je danas da državne i javne službe ignoriraju zakonsku odredbu koja pripadnicima nacionalnih manjina jamči prednost pri zapošljavanju, rekavši da su u tim službama zaposlena ukupno dva Roma.

Na konferenciji za novinare pod nazivom "Romi, uzalud vam školovanje", Kajtazi je predstavio četvoricu visokoobrazovanih Roma koji su se susreli s ignoriranjem zakonskih odredbi koje jamče pozitivnu diskriminaciju pri zapošljavanju.

Među njima je bio i Ćazim Haliti, 25-godišnji inženjer radiologije iz Siska, koji je, nakon uspješno završenog studija, odradio pripravnički staž u zagrebačkoj bolnici Sestara milosrdnica te položio stručni ispit.

Nakon toga se javio na više natječaja u kliničkim bolnicama Dubrava, Rebro, Merkur i Sestara milosrdnica, dječjoj bolnici u Klaićevoj te u Domu zdravlja Zagreb-Zapad.

Iako je imao izvrsne preporuke ravnateljice bolnice u Vinogradskoj i svog mentora te se pozvao na odredbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, nije prošao ni na jednom natječaju.

"Ljut sam i ogorčen. Mislio sam da ću biti primjer drugim mladim Romima, no ispada da se Romi ne trebaju školovati", kazao je Haliti.

Slična iskustva iznose i drugi mladi visokoobrazovani Romi, koji su upozorili da natječaji omogućuju diskrecijsko odlučivanje o zapošljavanju u državnim i javnim službama.

Siniša Senad Jusić naveo je kako se pri pokušaju zapošljavanja u zagrebačkoj gradskoj upravi susreo s pitanjiima na koja je nemoguće točno ili netočno odgovoriti, poput onog, "što mislite o našem odboru".

Takvo testiranje kandidata omogućuje zapošljavanje onih "s vezama" i diskvalifikaciju svih drugih, smatra Jusić, koji tvrdi i da je u gradskim službama doznao kako mu je srednje ime, Senad, bilo glavna zapreka u zapošljavanju.

S poteškoćama u zapošljavanju susreo se i sam Kajtazi.

"Ja sam jedini saborski zastupnik koji je 20 godina bio na burzi i ušao u Hrvatski sabor direktno sa Zavoda za zapošljavanje", kazao je Kajtazi, koji tvrdi da su u državnim i javnim službama zaposlena ukupno dva Roma.