Skoči na glavni sadržaj

Hrvatski koreograf Ronald Savković vrijeđao na Facebooku, Srbiju nazvao „Smrdijom“

Umjetnici trebaju graditi porušene mostove između država i naroda, a ne iznova provocirati sukobe, rekao je za Tanjug baletan Đorđe Makarević povodom sramnog posta na Facebooku hrvatskog koreografa Ronalda Savkovića, koji je svoj nedavni profesionalni angažman u Beogradu opisao riječima "Ne pitajte me ništa, jedva ostah živ u toj Smrdiji. Strašno", donosi B92

Savković je cijenjeni koreograf u evropskim okvirima i nekadašnji baletni prvak Državne opere u Berlinu. Nedavno je boravio u Beogradu na poziv Baleta Narodnog pozorišta. Tamo je na sceni najznačajnijeg nacionalnog teatra postavio balet "Hazarski rečnik - Lovci na snove", rađen po motivima romana Milorada Pavića, premijerno izveden 19. maja na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, a zatim u Madlenijanumu 24. maja. Režiju i dramaturgiju potpisuje Livija Pandur, muziku Miroslav Bako, a koreografiju Ronald Savković. 

Na Savkovićevu objavu reagirao je baletan Đorđe Makarević. "Vidiš, dragi kolega, ta 'smrdljiva' Srbija, te je nekoliko puta ugostila i stavila ti ozbiljno dobre pare u džep. A ti, ako znaš šta je obraz, zapitaj se šta si ti za te pare ostavio Srbiji", napisao je Makarević. 

Nedugo nakon toga ponovo se oglasio i Ronald, koji je pokušao da opravda svoj postupak, napisavši da je prije svega mislio na lošu kulturnu politiku u Srbiji.

"U nekim razgovorima po glavnom gradu naučio sam taj izraz od ljudi koji su tamo rođeni i, kako sam shvatio, to je neka poruka ili komentar na kulturnu politiku Srbije. Čuo sam je zaista u puno situacija i možda krivo razumio u svom umoru i afektu posle rada u Beogradu. Očigledno sam krivo razumio kontekst tog izraza. Ako je bilo tko od vas lično uvrijeđen, najiskrenije se ispričavam. Vi koji me znate, vjerujem da negdje u dubini znate da vas ne bih nikada povrijedio, nego samo ukazao na lošu kulturnu politiku u vašoj državi. Poželio bih vam još puno predstava domaćih koreografa i da se financije pravedno rasporede u gradu za plesnu umjetnost. Ispričavam se još jednom svima ako sam vas lično povrijedio", naveo je Savković. 

Sonja Lapatanov, nekadašnja balerina Narodnog pozorišta, vrlo je iznenađena ovakvim Savkovićevim uvredama ljudi i države u kojoj je nedavno radio. "Još uvijek ne mogu povjerovati da je jedan fini gospodin i vrhunski umjetnik dozvolio sebi tako nešto. Igrači, koreografi... svi ljudi vezani za balet u Srbiji su s pravom ljuti", rekla je Sonja Lapatanov.