Skoči na glavni sadržaj

"Naša država je postala Cosa nostra"

nasa-drzava-je-postala-cosa-nostra-5954-7518.jpg

"Hoćemo vatrogasna vozila, a ne limuzine za političare, istaknuto je na prosvjedu Split gori!
Foto: Twitter/Jelena Tešija

Na splitskoj Zapadnoj obali održan je prosvjed Split gori!, koji je organizirala građanska incijativa. Splićani su se okupili kako bi izrazili nezadovoljstvo prošlotjednim događajima i katastrofalnim požarom u kojem se pokazala zastrašujuća nekoordiniranost, nekompetentnost i aljkavost lokalnih i državnih vlasti, donosi portal Tris

Prosvjed je organiziran i zbog, po mnogima, ignorantskih i uvredljivih izjava državnih i vatrogasnih glavešina za vrijeme i nakon velikog požara. Kako su kazali organizatori prosvjeda, sve to je uzrokovalo trajno nepovjerenje građana u sustav, pa su iznijeli i svoje zahtjeve:

1) sanaciju i sustavno planiranje postlegalizacijskih naselja i istočnih dijelova Splita u nadolazećim procesima izrade novog ili izmjenjenog GUP-a, u kojima danas živi veliki broj mladih obitelji,

2) hitno i odgovorno djelovanje u svezi Karepovca kao tempirane bombe koja direktno ugrožava zdravlje svih građana i građanki, prema pravilima struke,

3) preuzimanje odgovornosti za upravljački, organizacijski i komunikacijski fjasko koji je doveo do ugroze ljudi i imovine.

Organizatori su zahvalili na velikom odazivu. „Pokazali smo da se u malo vremena može skupiti veći broj ljudi i poslati jasne zahtjeve onima koji su dužni organizirati službe u kriznim situacijama kao što je požar, osigurati poštivanje zakona i pravilnika kako bi komunalni uvjeti u kojima živimo bili kvalitetniji, kvalitetnije gospodarenje otpadom i sanaciju Karepovca kao i poštivanje propisa koji se odnose na prostorno planiranje i razvoj grada.Hvala Kati, Gabrijeli, Draganu i Robertu na hrabrosti da stanu ispred nas i kažu ono što svi mislimo! Hvala i Anji na vođenju programa i svim ljudima koji su na bilo koji način podržali organizaciju ovog okupljanja. Pokazalo se da prosvjed kao što je ovaj naš može organizirati grupa građana okupljena u adhoc inicijativu. Podršku političara i političarki koji su svojim dolaskom i medijskim istupima podržali inicijativu i naše zahtjeve shvaćamo kao preduvjet za što hitnije ispunjavanje upućenih zahtjeva. Mi ćemo pratiti situaciju i ukoliko primijetimo da su zahtjevi zaboravljeni prvom prilikom vas pozvati da se ponovo okupimo“; poručili su.

Među govornicima su se istakli Dragan Žuvela, predsjednik Društva arhitekata Split, Gabrijela Medunić Orlić iz Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Katarina Duplančić iz Savjeta mladih Grada Splita, te Robert Pilipović, koji je široj javnosti postao poznat nakon što je bez zadrške javno kritizirao ponašanje državnih i vatrogasnih čelnika.

Bilo je zanimljivih transparenata. Primerice: ‘Interesantan transparent’, ‘Hoćemo vatrogasna vozila, a ne limuzine za političare’, ‘Jel’ vas sram?’…

Portali Index N1 su izravno prenosili prosvjed u Splitu, a u nastavku prenosimo neke od zanimljivijih izjava prosvjednika.

„Preko 500 obitelji žive u splitskom naselju Kila u zagađenom zraku. Kao glineni golubovi čekaju na iduću katastrofu koja će biti gora od ovoga. Ovo je stvar ljudskog prava i dostojanstva, da budu sigurni u vlastitoj kući. Grad Split je postao grad s tradicijom lošeg planiranja. Postali smo primitivna balkanska favela, a ne cvit Mediterana, kako volimo tepati. Vrijeme je da gradska vlast prestane ignorirati probleme. Svima je važnije pumpati sadržaje u centru, a što je s istočnim kotarima? Tražimo temeljitu analizu ove katastrofe, tražimo javnu komunikaciju sa zainteresiranom javnošću. Građanima ne trebaju kozmetički zahvati, treba nam adekvatan standard. Očekujemo i reagiranje na javan i transparentan način. Došlo je vrijeme da se izmigoljimo iz društvene i kulturne jame te da krenemo dalje“, ustvrdio je Dragan Žuvela i zaradio pljesak.

Katarina Duplančić iz Savjeta mladih Grada Splita pitala je kakav grad namjeravamo ostaviti djeci, te poručila da ako “želimo sačuvati Split, ne smijemo dopustiti da ovakve stvari prolaze nezapaženo’.

„Moramo ih sami rješavati. Vlasti, službe i institucije, koliko će im trebati da nas opet iznevjere? Tko će odgovarati kad vatrogasno vozilo ne uspije doći do naših kuća? Tko će nas obavijestiti? Hoće li se građani s djecom morati sami organizirati? Mi nismo žrtve, mi moramo znati koja su naša prava i odgovornosti. Moramo biti informirani. Moramo biti uključeni u odlučivanje, kroz mjesne odbore i institucije. Ne možemo se oslanjati na vijećnike i zapovjednike. Tražimo da se javnost predstavi detaljan plan civilne zaštite s imenima ljudi koji upravljaju tim sustavom. Želimo da se građane aktivno uključi u procese koji se tiču upravljanja njihovim gradom“, ustvrdila je Katarina Duplančić.

Najveće zanimanje je među prosvjednicima izazvao spontani govor Roberta Pilipovića, koji je u Žrnovnici kritizirao premijera A. Plenkovića.

„Naša država je postala Cosa nostra i meni je toga dosta. Pomalo ljudi, već sam se naježija. U takvoj državi živimo da ne odgovara nitko za ništa. Imamo nuklearnu bombu u gradu koja se mogla aktivirati, taj Karepovac. Ljudi koji nas vode imaju brutalnu sreću, taj bijes koji nas goni bi izašao da bi se morali sakriti u mišje rupe iz kojih su izašli. Napisa sam imena odgovornih ljudi na papir da znam što ću govorit o njima. Riba se treba čistiti od glave. Ne znam kako se suzdržavam. Poručio bih gospodinu Plenkoviću da je okretanje leđa meni isto kao okretanje leđa ostalim ljudima. Gospodin mi je okrenuo leđa, vidio sam samo da je nestao, još su me i cenzurirali. Opara je utekao na Milanese špagete. Oni jednostavno glume“, obrušio se Pilipović na političare.

„Nas je puno, puno nas je više. Što više ljudi se zaposli na njihove jasle, više će se zaštititi. Ovaj grad ima muda, ako nitko nema u državi. Normalno je da su ljudi izašli na požare, ne treba nam eksponiranost, ne trebam ja ispadati kao da sam jedini gasio požare. Ne moramo nikome posebno zahvaljivati. Treba prozvati one koji nisu pomogli. Nema vozila, a oni u fići gase kuću. Plenković je okružen ljudima. Cijela ta svita, taj Jandroković, njega zovu Njonjo. Imamo viteza Reinera! O čemu mi pričamo? Vitez Reiner. On se javi nakon dva dana, kakav je to vitez? A mi smo ovdje orjunaši. Zahvaljujući Torcidi imamo grad kakav imamo, da nije izgorio. Torcida je pojam za hrvatstvo. I onda Njonjo, Plenković i vitez Reiner prozivaju Torcidu“. nastavio je svoje emotivno izlaganje Pilipović.

Više puta je spominjao splitskog gradonačelnika Oparu, te bivšeg, Keruma, kao i špagete milanese...

„Gledam onda Oparu kako paradira vozilima i on dođe pred ljude koji u patikama gase požare. Sram vas bilo, ako vam Kerum nije skuhao špagete Milanese, mi ćemo vam ih skuhati! Ljudi koji su mene stavili ovdje, imali su muda jer nisu znali što ću reći. Da ne zaboravim, gospodin župan je uhljebio cijelu svoju obitelj. Mi granama gasimo požar da nam kuće ne izgore. I onda Sanader, proziva vatrogasce. Njemu je požar rutinski. Kako to možete izjaviti? Svojim izjavama sve okaljate, sramite se gospodine Sanader! Trebamo biti svi skupa, lijevi, desni, centralni, svi moramo biti zajedno. Želimo bolji Split. Oni su nas zgazili da se bojimo reći što mislimo. Hvala vam što ste došli ovdje i hvala vam svima na podršci. Izađite van, nemajte straha. Neće meni biti ništa, neće me pojesti mrak“,zaključio je Pilipović.

Na skupu su se pojavili i neki oporbeni političari, a među njima i Marijana Puljak iz stranke Pametno s kantom koja je trebala ukazati na lošu opremljenost vatrogasaca.

„Ne smijemo dočekati ovakvu katastrofu nespremni. Generalno smo imali primjedbe na Plenkovića koji se ponašao sramotno prema građanima Splita. Pozvali smo na njegovu ostavku jer je širio dezinformacije. Prozvali smo i Antu Sanadera jer nije na vrijeme pozvao sve snage koje su trebale braniti Split, nisu uključili sve snage i nisu pozvali vojsku. Treba razgovarati na tematskoj sjednici Gradskog vijeća. Ne radi se na preventivi, a oprema je prastara, iz prošlog stoljeća. Svjedočimo da isključivo vlada kriminal u kadrovima, a na osnovne stvari i sigurnost se ne misli“, ustvrdila je Puljak.

David Ilić iz Radničke fronte je zaključio kako je „čitav sustav je korumpiran.“

„Plenković i Kolinda se vozikaju u službenim avionima i limuzinama, dok se vatrogasci voze u fići. Političari su krajnje neukusno reagirali“, kazao je David Ilić.

Inače, prosvjed je potrajao oko sat vremena, a organizirala ga je grupa građana i građanki. Split je kroz povijest bio grad gdje su građani žustro reagirali na društvene nepravde. U zadnjih 20-ak godina svojevrsna letargija koja je zahvatila čitavo hrvatsko društvo, pa tako i Split, dovela je do toga da su se veća okupljanja događala uglavnom u slučaju nekih iznimnih sportskih uspjeha ili pak u režiji desničarskih političkih stranaka.

Večerašnji prosvjed pokazuje kako se vremena mijenjanju, te kako građani počinju odgovarati na društvene nepravilnosti i loše politike.

Stoga su izuzev brojnih prosvjednika na Zapadnoj obali podršku prosvjedu  iskazale slijedeće organizacije i pojedinci: Društvo arhitekata Split, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Savjet mladih grada Splita, Platforma Doma mladih, Festival mediteranskog filma Split, Teserakt, Platforma 9.81, Građanska inicijativa Split, Pozitivna sila (ROOM 100), Pokret otoka, Kino klub Split, Mavena, queerANarchive, Queer Sport Split, Kulturna alternativa mladih Hram, Koalicija udruga mladih, Zelena akcija, KURS, KLFM-radio u zajednici, Udruga Most, Ozren Čulić, Uljara Vukšić i Zajednica uljara i maslinara Hrvatske, Dubravko Mitrović, Permakultura Dalmacija, Klub mladih Split, Društvo Marjan, Nikolina Jurišić, Udruga MAG, Udruga Dobre Dobrićević, Petar Jakasović, Marijana Puljak, Mirela Rus, Građanska inicijativa NAŠ Jadran, Centar za mirovne studije, Jadranska straža Podstrana, Srđ je naš, Pravo na grad, Građanska inicijativa Karepovac – drugo lice Splita, Katarina Peović Vuković, Mate Kapović, Dragan Markovina, Udruga Žrvanj, obitelj Nikolla, San Sustipanske Noći i restoran Corto Maltese Split, Nino Kalinić, Vesna Petrić, Udruga Zdravi Grad, Jakov Žižić, Marina Vuković, Pokret za sekularnu Hrvatsku, Kaja Šegvić, Ingrid Pečarević, Tomislav Mamić, Frane Bešker, Inicijativa Poštujte naše stanice, Ante Čikotić, Ivana Ninčević Lesandrić, Ante Bradarić Šljujo, Kolektiv za razvoj, istraživanje i promicanje plesne i urbane kulture Style Force, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju – BRID, Mreža mladih Hrvatske, Udruga stanara “Nova Kila”, Anđelka Antulov, Udruga Darovita djeca Split, Inicijativa Za slobodu izbora pri cijepljenju Split…