Skoči na glavni sadržaj

Nestala je Zemlja

nestala-je-zemlja-4088-4562.png

"Saznao sam i da nitko ne zna gdje je Zemlja, kao i da nitko nema pojma da je uopće postojala"
Foto: Boris Stojanović

Kaže stari da su na Univerzijadi '87 taj globus studenti-sportaši valjali po maksimirskom travnjaku i zatim po cijelom gradu, da bi na koncu završio na Trešnjevci, gdje se do zime kotrljao gore-dolje, zaboravljen i nezbrinut, nošen zimskim neprilikama.

Otkad znam za sebe ispred dedinog stana na Trešnjevci stajala je skupltura Zemlje. Istina je, relativno kratko znam za sebe, ali u tom periodu sam sve do nekidan bio uvjeren da je ta skulptura bila dio nekog Kožarićevog masterplana da po cijelom Zagrebu budu rasute planete našeg Sunčevog sustava. Bilo mi je posve logično - Sunce je u centru, Zemlja na Trešnjevci. Za ostale planetne skulpture sam mislio da ne znam gdje su, i da je to čista moja ignorancija i nepoznavanje sredine u kojoj živim.

Kad je Zemlja prije par godina nestala skupa s pijedestalom, mislio sam da je odesena na restauraciju. Prošle su godine, ali Zemlje više nema.

U međuvremenu sam saznao da Kožarić nema veze s tom Zemljom. Saznao sam i da nitko ne zna gdje je Zemlja, kao i da nitko nema pojma da je uopće postojala. Netko mi je rekao da je završila u rezalištu, ali više nisam siguran jesam li točno zapamtio i tko mi je to rekao. Nisam zapisao jer sam pametan i pamtim. U moju obranu, nitko drugi ju nije primijetio ni mapirao kao kvartovski fenomen.

Ta mi je skulptura bila pred očima kad sam na faksu morao čitati Caprinu Gea-teoriju o Zemlji kao o živom organizmu koji svrsishodno djeluje i reagira kao i svako drugo živo biće, te se izražava kroz prirodne kataklizme, blagoćudnu klimu ili nešto treće. Naravno, radilo se o primjeru nedokazive, neprovjerljive, neopovrgljive i neznanstvene teze.

Ali ako je sudbina Zemlje već tako turobna, kada je i od koga tamo postavljena?

Kaže stari da su na Univerzijadi '87 taj globus studenti-sportaši valjali po maksimirskom travnjaku i zatim po cijelom gradu, da bi na koncu završio na Trešnjevci, gdje se do zime kotrljao gore-dolje, zaboravljen i nezbrinut, nošen zimskim neprilikama. Naposljetku je stavljen na postolje ispred bijelog nebodera na kojem se održao do nedavno, kada je neprimjetno nestao.

Umjesto Zemlje u ulici je niknuo grafit "Ne damo Cibonu". To mi je isto dobro.